Patnáct minut po půlnoci v neděli přijali policisté oznámení o výbuchu domku ve Varnsdorfu. Od Špičáku se ozval zvuk připomínající výbuch obrovské petardy.

Došlo k výbuchu v jednom z domků. Těžce zraněn byl jeden muž. Proč k výbuchu došlo, vyšetřují kriminalisté i hasiči.

"V domku byl v době výbuchu jeden muž, je těžce zraněn a letecky byl přepraven do nemocnice," uvedla severočeská policejní mluvčí Ludmila Světláková. Podle jiných informací je jednapadesátiletý muž v kritickém stavu a leží ve vinohradské nemocnici v Praze. "Muž utrpěl na čtyřiceti procentech těla popáleniny druhého a třetího stupně, není v ohrožení života," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková. Dodala, že pacient je hospitalizován na popáleninovém centru, a to od nedělního dopoledne. "V neděli dopoledne ho k nám přepravil vrtulník, muž totiž utrpěl i vážné poranění nohy, se kterým byl nejprve hospitalizován na trauma centru v Ústí nad Labem," ukončila Jelínková.

V domku je zavedený plyn, zda jeho únik byl příčinou výbuchu, se jen spekuluje. "Během zásahu hasičů se propadly stropy, domku hrozí zřícení, pravděpodobně bude určen k demolici," dodala Světláková.

V domku žil zraněný muž se svou ženou a dvěma dospělými syny. Ti v době výbuchu v domku nebyli, synové byli v hospodě, žena u své sestry. "Naštěstí byl v domě jen jeho majitel, ale ten byl v době výbuchu prý přímo ve sklepě. Bylo to hrozná rána, střepy z oken létaly přes naší střechu. Je to hrozné, ihned jsme sousedům nabídli s pomocí," uvedl muž, který se svou rodinou obývá protější dům. Střepy a kusy cihel se válely i několik desítek metrů od vybuchlého domu. "Je štěstí, že se nikomu nic dalšího nestalo," ukončil muž a zavřel za sebou dveře svého domu.

"Kluci měli topenářskou firmu a je možné, že měli doma svářecí techniku a od té mohlo dojít k výbuchu," spekuloval jeden z kamarádů obou synů, jenž přišel na místo tragédie.

Kde bude rodina bydlet, zatím není jasné. "Na radnici se neobrátili, pokud tak učiní, náhradní ubytování jim samozřejmě poskytneme," řekl varnsdorfský tajemník Lubomír Samuhel.

Hasiči mnoho let nemuseli u podobné nehody zasahovat. Naposledy to bylo zřejmě před dvaceti lety, kdy vybouchla plynová láhev v domě v Děčíně ve Žlebu. Výbuch tehdy nepřežila žena.

MICHAL ŠAFUS
ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
MICHAELA HLINKOVÁ