Červený kohout nakonec strávil jen suchou trávu, několik borovic, kleče a sloup pouličního osvětlení. Teď ho tři dělníci opravují.

Jednotka hasičů sem vyrazila pět minut před sedmou večer. „V 18:55 vyjela jednotka krajskýc hasičů ze stanice Ústí nad Labem k požáru v Kmochově ulici na Severní Terase. Hořela tráva a strom u panelového domu. Hasiči požár lokalizovali v 19:22 a zlikvidovali v 19:38. Požár poškodil lampu veřejného osvětlení a fasádu domu,“ věcně popisuje zásah mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Podívejte se, jak požár natočila Veronika Šteflová z okna svého bytu:

Těsně u ústeckého paneláku hořely stromy | Video: Veronika Šteflová

Nejprve ale dorazila policie. „Uzavřela silnici a pak už tu byli hasiči a docela rychle to uhasili. Já slyšel takové silné hučení a praskání. Vykoukl jsem z okna a pak šel rovnou ven. Hasiči ale evakuaci nakonec nenařídili,“ líčí obyvatel ohroženého paneláku. Představit se nechtěl, ale jinak se o zážitky dělí ochotně.

Žár byl prý tak silný, že u paneláku, který stojí od centra požáru slabé dva metry, některým partajím popraskala okna.

„Do oken se plazil kouř a sálalo horko. V tu chvíli jsem byl v takovém stresu, že bych nedal ani zavolat tísňovou linku na hasiče. Překvapilo mne to. Vůbec jsem nebyl schopný smysluplně rozhodnout, jaké si sbalím věci, kdyby nás hasiči museli evakuovat,“ líčí další obyvatel panelového domu Richard.

Obchází spálený záhon a zjevně mu dochází, co všechno se mohlo toho večera stát. Navzdory nejistě předchozího večera už ale působí klidně. „Asi to bylo od nedopalku cigarety. Lidi kouří z okna a někteří odhazují nedopalky místo do popelníku na ulici. Máme malou dcerku. Ještěže naštěstí nebyla během požáru doma,“ zamýšlí se.

Ačkoliv všichni, kdo tu bydlí, shodně věří, že požár způsobila odhozená cigareta, policie jasno ještě nemá a sbírá důkazy. „Vyšetřování příčin požáru trvá. Zjišťujeme, zda ho někdo nezapálil úmyslně, nebo zda vznikl jen nešťastnou souhrou okolností,“ dodává ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.