Značku Hamiro znaly již naše babičky. Klasické mrkací a chodící panenky, které patřily k nejčastějším obyvatelům dětských pokojíčků doslova po celém světě, firma vyráběla desítky let. Nyní se znovuobnovená výrobna soustředí na klasické české plyšové hračky, které chce postupně vrátit do hračkáren. Zatím ale dnes odebírají 90 procent produkce především velké firmy preferující poctivý český výrobek a přikládají plyšáky ke svým produktům.

Pětatřicetiletý Luboš Novotný se přitom ještě před třemi roky živil jako truhlář.

Tkadlec Josef Fidler ze Rváčova pokračuje v historickém objektu hlinecké památkové rezervace Betlém Hlinsko v tradici ručního tkalcovství. Zabývá se výrobou dříve slavné a populární hlinecké žinylky
Sám ve střední Evropě. Tkadlec z Vysočiny vrací krásu žinylky na výsluní

„Když jsem ale dostal šanci zachránit tradiční českou firmu, vzal jsem jako velkou výzvu. Přitom jsem k tomuto druhu podnikání neměl vůbec žádný vztah, i když jako mrňous jsem si samozřejmě s plyšáky hrál. Výrobu jsem převzal po náhodném seznámení od pána, který ji jako bývalý zaměstnanec rozjel po kupónové privatizaci v roce 1991. Firma ale postupně skomírala, z 900 zaměstnanců jich zbylo po přestěhování do Nového Boru jen sedm,“ vzpomíná současný majitel společnosti TopSell Dubí, která Hamiro zastřešuje.

Žijí a šijí plyšové hračky 

Bylo mu jasné, že jakmile by se výroba úplně zastavila, už se nikdy znovu nerozjede a s klasickým českým plyšákem je konec. S touto hrozbou se nakonec úspěšně popral a dnes má firma 19 zaměstnanců. A chce navázat i na dřívější obchodní úspěchy, kdy vyvážela do celého světa – Kanady, Austrálie i celé Evropy.

Nyní je prioritou tuzemský trh, okrajově má firma zakázky z Německa či Slovenska, kde se chce usadit.

Po dvou letech ve firmě nyní Luboš Novotný přiznává, že v době pandemie covidu a po uzavření hračkářství šlo skutečně o kritické období. „Tehdy jsem během šesti měsíců přemýšlel, jestli vydržíme ještě týden či dva a pak firmu zavřu. Byly to hektické dny. Až letos jsme vyšli z červených čísel a dnes můžu říct, že jsme jediná a poslední firma v České republice, která šije plyšové hračky.“

Hamiro Dubí (TopSell)Hamiro Dubí (TopSell)Zdroj: Deník/Tomáš Prchal

Jde o pečlivou ruční práci, a i když asijské produkci dnes nikdo nedokáže konkurovat cenou či materiály, české firmy dávají přednost kvalitnímu tuzemskému plyšákovi.

„Spousta námi nabízených plyšových hraček vychází z modelů starých čtyři, pět i šest desítek let. Další vyrábíme úplně nové podle přání zákazníka a nejmodernějších trendů i materiálů. Jedno obří nákupní centrum například odebíralo plyšáky z Asie, pak se ale jedna dodávka zadrhla a my toho využili. Ohlas jejich zákazníků na klasickou a tradiční českou hračku byl tak velký, že to přesvědčilo i management centra. Lidi na to prostě slyší,“ zapáleně dodává majitel Hamira.

Originální bicykly brázdí festivaly i cirkusová šapitó
Originální bicykly z Josefova. Divokolo brázdí festivaly i cirkusová šapitó

Připomíná, že plyšáky šijí švadleny a vůbec nejde o jednoduchou práci. Příprava jednotlivých střihů je technicky složitá stejně jako jejich kompletace. Tomu odpovídá i průběžný nábor zájemkyň do firmy, kdy z deseti adeptek uspěje třeba jen jediná. Ve výrobě je totiž důležitá poctivost a preciznost. Každý plyšák během svého vzniku projde rukama několik lidí.

„Můžeme se pochlubit perfektním týmem. Ženy ve výrobě říkají, že teď mají nejlepší práci, jakou kdy měly. Ta atmosféra v současné partě je neuvěřitelná. Lidi tu jsou jako rodina, společně slaví svátky či narozeniny. Nebojím se říci, že „kopou“ za to, aby firma přežila,“ usmívá se Luboš Novotný. Jak dodává, snaží se výrobu po letech stagnace modernizovat, firma kupuje nové stroje a přemýšlí o nových výrobních postupech.