Dnes je navíc jediným českým absolventem této školy ručního tesání z atraktivního bračského kamene.

Práce Josefa HojdaraZdroj: archiv Josefa Hojdara„Byla to náhoda,“ vzpomíná, když na výletě po ostrově Brač objevil v Pučišći kamenickou školu, kde pochopil, že chce dělat právě tohle a hlavně, aby to bylo něco výjimečného. „Navíc jediná škola tohoto typu nejen v Chorvatsku, ale snad i na světě, se mi zdála být tím pravým ořechovým. Pardon mramorovým,“ vysvětluje.

Nicméně o náhodu jako takovou asi příliš nešlo, protože nerosty má Josef tak trochu v rodině. Jméno Josef Hojdar je totiž na Mostecku velice úzce spjato s těžbou hnědého uhlí. Děda i otec jsou známými báňskými inženýry.

Kamenická škola v Pučišći funguje už přes sto let a využívá tradiční nástroje a techniku zpracování nezměněnou od období renesance. Josef říká, že jej kamenické řemeslo doslova pohltilo. Už během školy pracoval i mimo výuku. Svou první „dílnu“ měl na kamenné zídce za „intrem“, kde dělal například popisná čísla na domy, vývěsní štítky nebo do kamene tesal různá vyobrazení.

„Chci se specializovat na kameny z Brače, protože o nich vím hodně. Mohu klientovi nejen doporučit druh, ale i poradit,“ dodává dnes kamenický technik a majitel firmy Stone Imperial, se kterou hodlá prorazit i na trhu v Česku a Slovensku. Založil i e-shop, kde nabízí své výrobky a výtvory. Po miskách, vázách a hmoždířích se rozběhla poptávka po podlahách, obkladech, pracovních deskách do kuchyně nebo deskách do koupelen.

Chce vybudovat velkou firmu, která bude vše dělat na sto procent, a mít radost z klientů, kteří se budou vracet.

Na Brači už má exkluzivní smlouvu s dvěma kamenolomy. V Chorvatsku žije čtyři roky a do Čech se v současnosti vrací stále častěji.