Ještě před několika lety vlastnil Jan Srb poradenskou firmu. Práce pro obecně prospěšnou společnost jej přivedla do Krásné Lípy, kde později založil dnes oblíbený pivovar Falkenštejn. Rodák z Ústí nad Labem dnes žijící v Praze tráví v Krásné Lípě značnou část času. Město přitom až do roku 2005 podle svých slov prakticky neznal.

„Když jsem tu poprvé před otevřením pivovaru spal, tak jsem se tu cítil jako v cizím městě. Nikoho jsem tam moc neznal. Dneska když tam jedu, tak je to můj druhý domov,“ říká spolumajitel krásnolipského pivovaru Falkenštejn Jan Srb.

Firmy MAXI media Petra Maxy pracuje s termoplasty
Hlavu od práce s termoplastem si Petr Maxa čistí na zahradě

Cesta k založení pivovaru Falkenštejn byla souhrou náhod. Jan Srb se zajímal o řemeslné pivovary, k čemuž jej přivedl kamarád. Od roku 2005 Srb s jeho tehdejší firmou dělal projekt týkající se konceptu rozvoje cestovního ruchu pro obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko sídlící právě v Krásné Lípě. Na to navazovaly další a spolupráce se nakonec protáhla na pět let.

Nynějšího spolumajitele pivovaru napadlo, že je škoda, že se v regionu nevaří pivo. V historii tu totiž pivovary byly. Tou dobou město prodávalo dům na náměstí. Nakonec tak pivovar mohl vzniknout. Jan Srb jej spoluzakládal s Jiřím Rakem a Radimem Burkoněm.

Jiří Durák a Petr Zlámal
Do ústecké bývalé továrny přivezli trampolíny. Vznikla oblíbená Jump aréna

Už když se pivovar otevíral, zakladatelé přemýšleli, jak do něj dostat lidi. Dobré pivo v tom sice pomůže, ale je potřeba nabídnout lidem něco víc. V pivovaru Falkenštejn se tak začaly konat cestovatelské přednášky, na které se nabalily další akce. Dnes se tu také koná oblíbený PubQuiz. „Rozhodně si chceme udržet roli kulturní nebo společenské instituce a nebýt jenom hospoda a producent piva,“ uzavřel Srb.