VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

100 problémů - 100 příležitostí

100 problémů - 100 příležitostí: Dejme lidem důvod, aby měli město rádi

Ústí nad Labem - V Ústí se nedobře žije, lidé se tu neusidlují, spíše odcházejí. Město neprosperuje, je bez energie, nedaří se tady podnikání.

100 problémů - 100 příležitostí: Ve společnosti se přitahují šrouby

Ústí nad Labem - Závažné je to, že z naší společnosti zmizely elity, v tom čistém „havlovském" stylu.

100 problémů - 100 příležitostí: Vytrácí se vzájemnost, komunita

Trápí mne sousedská odcizenost, náš nezájem o sousedy, absence vzájemnosti, komunity. Chybí mi mezigenerační sepětí. Věci, které by se daly řešit vzájemností, je pak třeba řešit svrchu, institucionálně.

100 problémů - 100 příležitostí: Lidé by měli milovat své město

Ústí nad Labem - Domnívám se, že jednou z příčin současných problémů regionu, jako jsou kriminalita, drogy a další projevy sociálně patologického chování, je nízká míra ztotožnění se místních lidí s komunitou, s místem bydliště.

100 problémů - 100 příležitostí: „Chraňme osobitost" našeho města

Co při svém pobytu v Nizozemí intenzivně vnímám, jak je nápadná podobnost evropských měst. V souvislosti s Ústím mi tato tematika přijde značně naléhavá, zejména s ohledem na překotné „budování", které je pro město v poslední době příznačné.

100 problémů - 100 příležitostí: Jinde parky nezejí prázdnotou

V Ústí je nedostatek míst pro alternativní sportovní vyžití. Kdo nehraje fotbal, hokej nebo tenis, má smůlu. Škoda. Je to jeden z aspektů, které vyhánějí moje vrstevníky pryč z města. Posledního půl roku jsem strávila v Barceloně, která by v tomto ohledu mohla být vzorem.

100 problémů - 100 příležitostí: Dostaňme do šedých ulic umění

Určitě je jedním z problémů šeď města Ústí nad Labem, ale i šeď, která je v místních lidech. Všude kolem sebe máme spousty betonových ploch, mosty, podchody, a jsou šedé. Třeba v Německu je to jiné. Každý takový volný prostor je využitý. Je to vlastně umění v ulicích. A to město je najednou barevné, hravé. Žije úplně jinou atmosférou.

100 problémů - 100 příležitostí: Kde se to v nás lidech bere

Když se zamyslím, co se mne aktuálně v mém okolí nejvíce dotýká, tak to budou vztahy lidí k životu. Například ve vztahu rodičů k dětem bohužel poslední dobou pozoruji naprostou absenci důsledné výchovy.

100 problémů - 100 příležitostí: Snažme se tu udržet schopné mladé lidi

Často se našich studentů ptám, co plánují po maturitě. Naprostá většina se samozřejmě chystá na vysokou školu a naprostá většina z nich se do Teplic nikdy nevrátí. Praha, Brno, Plzeň nebo Olomouc nám tak „vysávají" často nejschopnější lidi.

100 problémů - 100 příležitostí: Minulost města nemusí být jen zátěž

Mám pocit, že naše město je ve fázi destrukce, že se snažíme krátkozrace něco zbořit, aniž bychom to nahradili adekvátní hodnotou. Bojujeme kvůli tomu s rozličnými investory od radnice, přes univerzitu po developery. Ale mně osobně by více vyhovovalo, kdybychom se dostali do fáze budování, do fáze kreativní spolupráce.

100 problémů - 100 příležitostí: Nejsme patrioti, nebyli jsme tak vychováni

Přemýšlím-li o problémech Ústeckého kraje, stále častěji narážím na fakt, že mezi příčiny celé řady problémů regionu patří vzdělanostní struktura obyvatelstva. V roce 1993 byl podíl obyvatel starších 15 let s vysokoškolským vzděláním v Ústeckém kraji nejnižší v ČR (4,4 %) a za průměrem ČR (bez Prahy) zaostával o 2 %.

100 problémů - 100 příležitostí: Snad se další lidé postupně „nakazí"

Toto je vykořeněný kraj a v tom je příčina mnoha problémů. Když se podívám na naši ves, tak ta byla německá. Lidé zde žili po staletí a tohle místo měli rádi. Paní doktorová, paní učitelová a paní starostová soutěžily mezi sebou, kdo bude mít krásnější macešky, protože jenom ty nejkrásnější mohly být dány k onomu křížku.

100 problémů - 100 příležitostí: Pasivita může být nebezpečná

Co mne v poslední době trápí, je pasivita lidí. A to možná až nebezpečná pasivita, která umožnila uchopit veřejný prostor mnohdy lidem nevalné pověsti a chabého společensky prospěšného výkonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>