VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

100 problémů - 100 příležitostí

100 problémů - 100 příležitostí: Dejme lidem důvod, aby měli město rádi

Ústí nad Labem - V Ústí se nedobře žije, lidé se tu neusidlují, spíše odcházejí. Město neprosperuje, je bez energie, nedaří se tady podnikání.

100 problémů - 100 příležitostí: Ve společnosti se přitahují šrouby

Ústí nad Labem - Závažné je to, že z naší společnosti zmizely elity, v tom čistém „havlovském" stylu.

100 problémů - 100 příležitostí: Vytrácí se vzájemnost, komunita

Trápí mne sousedská odcizenost, náš nezájem o sousedy, absence vzájemnosti, komunity. Chybí mi mezigenerační sepětí. Věci, které by se daly řešit vzájemností, je pak třeba řešit svrchu, institucionálně.

100 problémů - 100 příležitostí: Lidé by měli milovat své město

Ústí nad Labem - Domnívám se, že jednou z příčin současných problémů regionu, jako jsou kriminalita, drogy a další projevy sociálně patologického chování, je nízká míra ztotožnění se místních lidí s komunitou, s místem bydliště.

100 problémů - 100 příležitostí: „Chraňme osobitost" našeho města

Co při svém pobytu v Nizozemí intenzivně vnímám, jak je nápadná podobnost evropských měst. V souvislosti s Ústím mi tato tematika přijde značně naléhavá, zejména s ohledem na překotné „budování", které je pro město v poslední době příznačné.

100 problémů - 100 příležitostí: Jinde parky nezejí prázdnotou

V Ústí je nedostatek míst pro alternativní sportovní vyžití. Kdo nehraje fotbal, hokej nebo tenis, má smůlu. Škoda. Je to jeden z aspektů, které vyhánějí moje vrstevníky pryč z města. Posledního půl roku jsem strávila v Barceloně, která by v tomto ohledu mohla být vzorem.

100 problémů - 100 příležitostí: Dostaňme do šedých ulic umění

Určitě je jedním z problémů šeď města Ústí nad Labem, ale i šeď, která je v místních lidech. Všude kolem sebe máme spousty betonových ploch, mosty, podchody, a jsou šedé. Třeba v Německu je to jiné. Každý takový volný prostor je využitý. Je to vlastně umění v ulicích. A to město je najednou barevné, hravé. Žije úplně jinou atmosférou.

100 problémů - 100 příležitostí: Kde se to v nás lidech bere

Když se zamyslím, co se mne aktuálně v mém okolí nejvíce dotýká, tak to budou vztahy lidí k životu. Například ve vztahu rodičů k dětem bohužel poslední dobou pozoruji naprostou absenci důsledné výchovy.

100 problémů - 100 příležitostí: Snažme se tu udržet schopné mladé lidi

Často se našich studentů ptám, co plánují po maturitě. Naprostá většina se samozřejmě chystá na vysokou školu a naprostá většina z nich se do Teplic nikdy nevrátí. Praha, Brno, Plzeň nebo Olomouc nám tak „vysávají" často nejschopnější lidi.

100 problémů - 100 příležitostí: Minulost města nemusí být jen zátěž

Mám pocit, že naše město je ve fázi destrukce, že se snažíme krátkozrace něco zbořit, aniž bychom to nahradili adekvátní hodnotou. Bojujeme kvůli tomu s rozličnými investory od radnice, přes univerzitu po developery. Ale mně osobně by více vyhovovalo, kdybychom se dostali do fáze budování, do fáze kreativní spolupráce.

100 problémů - 100 příležitostí: Nejsme patrioti, nebyli jsme tak vychováni

Přemýšlím-li o problémech Ústeckého kraje, stále častěji narážím na fakt, že mezi příčiny celé řady problémů regionu patří vzdělanostní struktura obyvatelstva. V roce 1993 byl podíl obyvatel starších 15 let s vysokoškolským vzděláním v Ústeckém kraji nejnižší v ČR (4,4 %) a za průměrem ČR (bez Prahy) zaostával o 2 %.

100 problémů - 100 příležitostí: Snad se další lidé postupně „nakazí"

Toto je vykořeněný kraj a v tom je příčina mnoha problémů. Když se podívám na naši ves, tak ta byla německá. Lidé zde žili po staletí a tohle místo měli rádi. Paní doktorová, paní učitelová a paní starostová soutěžily mezi sebou, kdo bude mít krásnější macešky, protože jenom ty nejkrásnější mohly být dány k onomu křížku.

100 problémů - 100 příležitostí: Pasivita může být nebezpečná

Co mne v poslední době trápí, je pasivita lidí. A to možná až nebezpečná pasivita, která umožnila uchopit veřejný prostor mnohdy lidem nevalné pověsti a chabého společensky prospěšného výkonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT