DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu +420 736 233 176, +420 704 829 502, +420 703 365 986

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Dát informaci, jak a kde si nechat nakoupit v okolí…

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:

- Zahájení turistické a cyklistické sezóny 2020 v Ústí nad Labem
- Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem je od 13. března až do odvolání uzavřena
- Ústecká zoo zavřená od 13. března do odvolání
- Jan Přeučil - Bláznovy zápisky, pondělí 16. března, v Národním domě Ústí nad Labem, "
Představení musíme přeložit na jiný termín. Kdy se uskuteční zatím nevíme. Vstupenky zůstávají v platnosti a držitelé lístků mohou napsat e-mail na for@agenturafor.cz  či a.kymlicka@volny.cz  a my jim pak nový termín sdělíme,“ řekl Zdeněk Kymlička z agentury For, který pořádá Forbína.
- Bonifanti 55 let, pátek 13. března, Národní dům v Ústí nad Labem. Vstupenky zůstavají v platnosti. Náhradní termín bude asi 31. října 2020
- Lotrando a Zubejda, neděle 15. března, Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Vstupenky lze vrátit v obvyklých hodinách (úterý – pátek 11.30 – 17.00). 

- Houpací koně, sobota 21. března, KD Chlumec
- ples "Šibřinek", sobota 14. března, KD Svoboda v Libouchci
- Miroslav Donutil - Na kus řeči, 19. březen, Dům kutury v Ústí nad Labem. Představení bude přesunuto na náhradní termín. Vstupenky se nevracejí, zůstávají v platnosti.
- Ivo Toman - Debordelizace vztahů TOUR, 24. března, DK Ústí nad Labem. Přednáška bude přesunuta na náhradní termín 1. 12. 2020. Vstupenku je možné vrátit v informačním středisku města na Mírovém náměstí, jinak zůstávají v platnosti.
- California Dreams - Testosterone Tour 2020, 28. března, DK Ústí nad Labem. Termín konání je přesunut na 6. 6. 2020. V případě nehodícího se náhradního termínu je možné vstupenky vrátit v informačním středisku města na Mírovém náměstí, jinak zůstávají v platnosti.

- Veřejný sál Hraničář ruší veškerý plánovaný program, od 12. března do odvolání. Veškeré vstupné na představení na vyžádání Hraničář vrací. 
- Činoherní studio je uzavřeno až do odvolání. Vstupenky zakoupené v kamenných obchodech lze vracet na pokladně ČS na Střekově. Pokladna má otevřeno ve všední dny od 14.30 do 20.00. Peníze za vstupenky zakoupené online bude společnost Colosseum zasílat zpět na váš účet a to do 30 dnů.

- Městské služby Ústí nad Labem uzavřely pro veřejnost provozovny Plavecký areál Klíše, Městské lázně, Zimní stadion, Areál Větruše.

- Muzeum města Ústí nad Labem uzavřeno od 12. března do odvolání

- V Chlumci je uzavřena: knihovna, tělocvična, kino, KD včetně předsálí  a to od 13. března do odvolání

Společenské:
- Casting na Miss OK 2020, 22. března, v OC Forum Ústí nad Labem - „Všechny castingy budou přesunuty na červen 2020, semifinálová kola pak s největší pravděpodobností proběhnou po letních prázdninách. V platnosti zůstávají všechny doposud registrované přihlášky, a to i v případě, že účastnice jsou právě v maturitním ročníku a v září budou mít studium úspěšně zakončeno,“ řekla za organizátory akce Kateřina Kubálková. 

- 26. ples sportovců, 20. března v DK Ústí nad Labem. Přesunu na 5. září 2020. Vstupenky zůstavají v platnosti. 

- Telnický rohlík, sobota 14. března, Zadní Telnice. Pravděpodobný nový termín závodu v letošním roce bude v sobotu 19. prosince.

- Ústecký majáles přesunut na 24. dubna 2021. Původní termín byl 25. dubna 2020. Lístky zůstávají v platnosti. 

Sportovní: 
FK Ústí nad Labem - FC Zbrojovka Brno, pátek 13. března od 18 hodin, Městský stadio Ústí

Basketbalová Sluneta zrušila všechny tréninky mládeže. Hlavní soutěž mužů NBL je přerušena.  

Odloženo na neurčito je finále okresního futsalového poháru mezi FC NY Tiradores Ústí nad Labem a Bouráky Teplice.

Sezónu definitivně odpískala také druhá nejvyšší hokejová soutěž, Chance liga, ústecký Slovan je ale z obliga, neboť sezóna pro něj skončila už v sobotu posledním kolem nadstavbové části.

- Sportovní areál v Chlumci, od 13. března do odvolání

TIPY KAM VYRAZIT

- Erbenova vyhlídka na Dobětické výšině je otevřena celoročně, vstup se neplatí.

- Jezero Milada láká ke sportování i relaxaci. Kolem vodní plochy můžete běhat, jezdit na kole, procházet se či bruslit na inlinech. V létě slouží vodním radovánkám. Poblíž jezera je parkoviště. Dostanete sek němu zelenými autobusy linky 450, 454, 458 a 801. Vstupné se neplatí.

- Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce měří 12 metrů a slibuje zajímavou podívanou v jakémkoliv ročním období.

ÚŘADY, MATEŘSKÉ ŠKOLKY, JESLE

Magistrát města Ústí nad Labem

V nouzovém režimu bude otevřen magistrát města. Nejnutnější záležitosti si budou moci občané vyřídit v úředních dnech, a to od středy 25. března. Podle stanoviska Ministerstva vnitra ČR nemusí mít občané v nouzovém stavu platné dokumenty – občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas. Nutná tedy není výměna dokladů propadlých po vyhlášení nouzového stavu či po 1. březnu 2020. Toto nařízení platí pouze po dobu nouzového stavu, po jeho ukončení bude výměna starých dokladů opět povinná. Přepážková pracoviště přesto Magistrát města Ústí nad Labem otevře pro vyřízení neodkladných záležitostí, poprvé to bude ve středu 25. března od 8.00 do 10.00 hodin, odpoledne pak od 13.00 do 14.00 hodin.  Více zde


Zavřené školky v Ústí nad Labem
Na základě jednání krizového štábu města Ústí nad Labem bylo s účinností od 16. 3. 2020 rozhodnuto o úplném uzavření všech mateřských škol zřizovaných městem vyjma jeslí a MŠ Větrná. V provozu zůstanou městské jesle a Mateřská škola Větrná, která je v bezprostřední blízkosti nemocnice a která bude určena pro zaměstnance společnosti Krajské zdravotní a Zdravotní záchranné služby Ústeckého kraje.

Úřadu městského obvodu Severní Terasa
Pracoviště městského obvodu Severní Terasa se otevře v neodkladných případech pro veřejnost ve středu 25. března od 13.00 do 16.00 hodin. V pondělí od 8.00 do 11.00 hodin. V tomto režimu bude otevřeno každé pondělí a středu. Občané, kteří nebudou mít ochranné pomůcky – ROUŠKU, RUKAVICE nebudou vpuštěni na úřad. zde 

Úřední hodiny Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje - PO 8:00 – 11:00 hodin a ST 12:00 – 15:00 hodin. 

-------

MĚSTO ÚSTÍ NAD LABEM - PARKOVÁNÍ ZDARMA, ZAVŘENÉ SBĚRNÉ DVORY
 
Sběrný dvůr Krásné Březno – zavřen do odvolání
Sběrný dvůr Všebořice – zavřen do odvolání
Město Ústí zrušilo vydávání vaků na zeleň. Plánované termíny svozu vaků (plánováno od 30.3. do května 2020) byly odloženy na neurčito.
Mariánské garáže: nebude vybírána hotovost a nebude zde prodlužována platnost parkovacích karet. Prodlužování platnosti karet je možno provádět telefonicky na telefonních číslech: 724 203 756 a 602 542 066 v pracovní dny od 7:00 do 14:00 hodin.
Na placených parkovištích ve městě Ústí nad Labem, která jsou na místních komunikacích, do 1. dubna 2020 NEPLATÍ PARKOVNÉ. Toto rovněž platí i v garážích objektu Zanádraží.

Hřbitovy a pohřební služba
Do odvolání uzavíráme Správu hřbitovů.
V případě, že vám aktuálně končí pronájem hrobového místa, nebude Vám v těchto dnech zrušeno. Platbu je možné uskutečnit převodem na účet nebo osobně až po zrušení nařízení vlády ČR.
Kancelář v centru města – v ulici Prokopa Diviše – je UZAVŘENA.
Pohřební služba je k dispozici v kancelářích Starého Krematoria na Střekově, a to v Po + St 10:00 – 13:00 hod.
"Pro sjednání pohřbu důrazně prosíme pozůstalé, aby projednáním záležitosti pověřili vždy jen jednoho člena rodiny a upřednostnili platbu kartou. Doporučujeme dále, aby vypravitelé pohřbů omezili okruh smutečních hostí a při obřadu upustili od osobních kondolencí. Prosíme pozůstalé a smuteční hosty, aby ve smutečních síních, prostoru vně smutečních síní a na hřbitovech dodržovali odstup mezi osobami alespoň 2 metry," píše se na webu Městskách služen města Ústí nad Labem.
----------

Velké Březno - Úřední dny jsou v pondělí a středa, od 14:00 hod do 17:00 hod.
Chlumec - mětský úřad funguje pouze pondělí a středa v době od 13:00 do 16:00 hodin. 
Tisá - úřední hodiny obecního úřadu Tisá jsou pouze v pondělí a ve středu od 13.00 do 16.00 hod.
Telnice - úředni hodiny jsou v pondělí a ve středu v době od 08:00 do 12:00 hod. a od 13:00 hod do 17:00 hod.
Libouchec - úřední hodiny jsou pondělí a středa 13:00-16:00 Sběrné místo pro odpad je v Libouchci až do odvolání uzavřeno.
Neštěmice - Úřad městského obvodu Neštěmice je uzavřen.
Chuderov - úřední hodiny obce Chuderov jsou pondělí 13-16 hodin, středa 13-16 hodin. 
Povrly - úřední hodiny obce Povrly jsou pondělí 8.30-11.30 a středa 14.00-17.00.  

Finanční úřad pro Ústecký kraj doporučuje ke komunikaci se správcem daně dálkové formy komunikace a vyzývá občany. Aby s ním řešili všechny záležitosti primárně telefonicky, nikoliv osobně. Telefonní čísla:
Finanční úřad pro Ústecký kraj
475 252 111
Územní pracoviště v Ústí nad Labem
475 252 111
Územní pracoviště v Teplicích
417 551 111
Územní pracoviště v Mostě
476 135 111
Územní pracoviště v Chomutově
474 605 111
Územní pracoviště v Lounech
415 625 111
Územní pracoviště Litoměřicích
416 710 111
Územní pracoviště v Děčíně
412 592 111

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Vláda rozhodla s účinností od soboty 14. března 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic.  Výjimka u uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení. Zákaz se nevztahuje ani na prodej mimo provozovnu, tedy třeba provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. 

Jak funguje OC Forum zde

Jak funguje Globus v Ústí nad Labem zde

Jak funguje Kaufland v Okružní ulici v Ústí nad Labem zde

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

Dopravní podnik Ústí nad Labem, nařízení platí od čtvrteka 12. března do odvolání: "Linky číslo 58 a 59 budou mimo provoz. Dále nebudou v provozu školní spoje na linkách číslo 9, 15, 19 a 27. Linka číslo 10 Skibus nebude v provozu,“ uvedl dopravní podnik. Změny se týkají také dalších spojů. Na lince 9 spoj s odjezdem ve 12.49 h od divadla bude končit v zastávce Nové Krematorium s odjezdem ve 13.14 h. Spoj s odjezdem ve 13.12 h z Kojetic nepojede. Na lince 15 nepojede spoj s odjezdem v 7.05 h z Vaňova do Revoluční, spoje do obce Dolní Zálezly pojedou bez omezení. Na lince 19 nepojede spoj s odjezdem v 7.27 h z Mírového náměstí na Václavské náměstí. Na lince 27 bude spoj s odjezdem ve 12.40 h ze zastávky Vozovna DP končit v zastávce Brná s odjezdem ve 13.37 h. Nepojede spoj ve 13.28 h z Církvic.

Nařízení doporavního podniku ÚL od 16. března
- školní spoje na linkách 9, 15, 19, a 27 – ZRUŠENY
- lanová dráha na Větruši - ZAVŘENA
- noční spoje 41, 42, 43, 46 – opatření pro noční spoje jsou platná od noci ze 17. na 18. března 2020, noční spoje jsou zrušeny - vyjma:
a. Linka č. 41 – pojede ve 23:05hod od Divadla a skončí v zastávce Skalka, dále pojede spoj s odjezdem 4:10hod ze Skalky
b. Linka č. 42 – pojede pouze ve 4:03hod z Kamenného vrchu přes Brnou do centra
c. Linka č. 43 – pojede pouze ve 4:19hod z Dobětic
d. Linka č. 46 – pojede pouze ve 4:14hod z Pod Vyhlídkou

Linky DÚK
Provoz autobusových spojů linek DÚK bude upraven tak, že od 16. 3. 2020 (pondělí) bude zaveden prázdninový provoz. To znamená, že spoje, které běžně jezdí v době školních prázdnin a jsou omezeny v jízdních řádech negativními značkami 42 až 46 do odvolání POJEDOU. Naopak spoje, které běžně jezdí v období školního roku, omezené v jízdních řádech značkami 52 až 56, do odvolání NEPOJEDOU. Toto opatření se přímo dotkne 70 linek DÚK v celém Ústeckém kraji, z toho 9 linek DÚK nebude v provozu vůbec (jen školní provoz).

Doprava ÚK
Od půlnoci na úterý 17. března budou jezdit krajské autobusy a vlaky zadarmo. Hejtman totiž v mimořádném opatření zakázal nástup předními dveřmi v autobusech a odbavování cestujících řidiči nebo průvodčími. Mimořádné opatření prozatím platí do 24. března.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku