Obrovské zklamání prožívá také vládní Strana zelených. Opět nezískala v zastupitelstvu ani jedno křeslo. A navíc jí porazilo i nové politické hnutí Severočeši.cz.

Obyvatelé přemalovali Ústecký kraj z modré na oranžovou. Vítězná sociální demokracie získala 22 z 55 mandátů, ODS 13, KSČM 12 a Severočeši.cz osm mandátů.

V šoku byly však i špičky ČSSD. „Jsem z takového výsledku zaskočen. Je to pro mě takový šok s odpovědností,“ řekl Deníku lídr ČSSD Jaroslav Foldyna. Jeho ústečtí straničtí kolegové začali krátce po sečtení všech hlasů slavit. V jednom z barů v Krásném Březně teklo proudem šampaňské a kouřily se „vítězné“ doutníky.

Zatímco sociální demokraté slavili, pro ODS skončily volby fiaskem. Přitom doposud měla strana v krajském zastupitelstvu nadpoloviční většinu osmadvaceti křesel. „Voliči rozhodli, jak rozhodli. K tomu je potřeba říct jen sláva vítězům, čest poraženým,“ sdělil dosavadní ústecký hejtman a lídr kandidátky ODS Jiří Šulc. Skleslý byl z volebních výsledků také ministr zemědělství a bývalý ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS).

„Ten výsledek není možné označit jinak, než za prohru. Je to daň za to, že vláda musela udělat celou řadu reformních kroků, které mají-li být skutečně reformní, musejí být v řadě aspektů nepopulární. Bohužel na to doplatili naši hejtmani,“ uvedl Gandalovič.

Sociální demokraté prý chtějí okamžitě prosadit celou řadu věcí. Foldyna tvrdí, že zruší poplatky v pěti nemocnicích sloučených pod Krajskou zdravotní a je podle něj jedno s jakou stranou toho docílí.

Náměstek ústeckého primátora a čtyřka na kandidátce ČSSD Arno Fišera však řekl, že odmítá jakoukoliv spolupráci se Severočechy.cz. „Tato strana je pro mě nepřijatelná. Nechci s ní jednat, protože není o čem,“ dodal Fišera. Navíc předseda ČSSD Jiří Paroubek z Lidového domu vzkázal, že koalice s poraženou ODS uzavírat nehodlá.

Komunisté získali v zastupitelstvu 12 mandátů. O pět křesel si tak pohoršili oproti roku 2004. „Volby jsou vítězstvím levicových stran. Na druhou stranu jsme však očekávali lepší výsledek,“ sdělil lídr kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček s tím, že jsou připraveni spolupracovat s kýmkoliv.

Naopak nové politické hnutí Severočeši.cz je s výsledkem voleb spokojeno. Jako jediná z neparlamentních stran se totiž dostala do krajského zastupitelstva. „Myslím si, že nám tam pomohla práce a komunikace s lidmi,“ sdělila jednička na kandidátce Severočechů.cz Hana Jeníčková s tím, že jsou připraveni v zastupitelstvu spolupracovat se všemi rozumnými a slušnými lidmi.

Severočeši.cz byli kritizováni kvůli své útočné předvolební kampani. Podnikatel Jiří Zelenka, který za hnutím stojí, zahrnul před dvěma týdny hejtmana Šulce, vedoucího jeho kanceláře, krajského radního za ČSSD a ředitele severočeské policejní správy dotazy naznačujícími, že se vědomě podílejí na organizovaném zločinu. Kvůli výhružkám se poté Zelenka ale do konce voleb schoval v zahraničí.

Po celém kraji se mimo jiné objevily i nelegálně vylepené plakáty. Navíc kandidát do Senátu na Děčínsku Mirko Bernas zhruba před měsícem osobně nalepil na volebním automobil kandidáta ČSSD Jaroslava Synáčka samolepku svého hnutí. Přitom ho přistihla kamera. Případem se zabývala také policie. Jeníčková však předvolební boj považuje za seriózní. „Některé kampaně jiných politických stran byly nechutné, arogantní a hnusné,“ dodala Jeníčková.

Do krajského zastupitelstva se opět nedostala vládní Strana zelených, která se ve své kampani zaměřila zejména na ožehavé téma – prolomení územních těžebních limitů.

„Je to pro nás zklamání, ale vzhledem k výsledkům vládních stran v celé republice se zřejmě podařilo sociální demokracii vyvolat dojem, že krajské volby jsou jakýmsi referendem o vládě,“ sdělil lídr zelených Petr Klepiš.

Strana zelených doufá, že budoucí vedení kraje nedopustí prolomení limitů, zboření Horního Jiřetína, Černic a udělá vše pro to, aby došlo ke zlepšení kvality ovzduší a kvality životního prostředí.

Krajské zastupitelstvu bude následující čtyři roky také bez Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu (SZSP). „Za naší neagresivní, nekritickou, protivládní kampaň jsme dostali o dva tisíce více hlasů nežli před čtyřmi roky. Myslíme si, že to nebylo tak špatné,“ sdělil lídr SZSP Jan Nebáznivý.

Strana ale získala něco málo přes tři procenta hlasů a do zastupitelstva se nedostala. SZSP si navíc oproti krajským volbám z roku 2004 výrazně pohoršilo. Tehdy skočilo čtvrté za trojicí ODS, ČSSD a KSČM, letos až šesté. Přeskočili je Severočeši.cz a také Strana zelených. „Je potřeba to zanalyzovat. Na to však je nyní ještě brzy,“ dodal Nebáznivý.

SZSP zřejmě doplatilo na to, že jí voliči znají především na Ústecku a díky Květoslavě Peckové také na Litoměřicku. V dalších částech kraje však o ní příliš nevědí.

Volby se obešly bez vážnějších incidentů. Deníku to řekla mluvčí kraje Veronika Kindlová. Menší problémy se objevily pouze v Chomutově. Na sídlišti Kamenná a Kamenný vrch totiž někdo v pátek strhal informační letáky o tom, kde mají lidé volební místnost a nalepil tam jiné. V nich posílal lidi volit do 6. základní školy, která už ale nefunguje. V Telnici zase agitovalo v sobotu polepeným autem politické hnutí Severočeši.cz přímo předvolební komisí.

RADEK NOHL

Hlasujte v anketě!

Byli jste volit?

CHOMUTOVSKO

# Ještě než volby na Chomutovsku začaly, už se nad nimi vznášelo podezření, že je chce někdo zmanipulovat. Na sídlišti Kamenná a Kamenný vrch totiž někdo strhal informační letáky o tom, kde mají lidé volební místnost a nalepil tam jiné. (…více zde)

# Na Chomutovsku jsou volební lístky sečteny. Zvítězili sociální demokraté, ODS naopak propadla nejvíc ze všech sedmi okresů v kraji. (…více zde)

# Z pětapadesáti kandidátů, kteří získali mandát krajského zastupitele, je devět z Chomutovska. Nejsilnější pozici má Jana Vaňhová z ČSSD. (…více zde)

MOSTECKO

# V mostecké části Chanov se hned na to začaly lidmi plnit chodby tamní školy, kde lidé vhazují lístky do uren. Vše tam odpoledne probíhalo v poklidu, členové volební komise radili lidem, jakým způsobem mají volit. (…více zde)

LOUNSKO

# Podívejte se jak probíhaly volby na lounsku. Obsáhlá fotogalerie. (…více zde)

DĚČÍNSKO

Konečné výsledky voleb do Senátu i kraje. Průběžně doplňovaný článek. (…více zde)

To nejsou úplatky, ale dárky, tvrdili voliči. (…více zde)

Nové občanské průkazy zatím vystavovat nemuseli. (…více zde)

Jdete k volbám? Myslíte si, že se něco změní? Ptali jsme se nejen v ulicích Děčína. (…více zde)

Před dvěma roky, když se rozhodovalo o složení místního zastupitelstva, patřili lidé v Dobrné se skoro šestašedesáti­procentní účastí mezi nejaktivnější voliče v děčínském regionu. (…více zde)

Devíti kandidátům voleb do Senátu PČR položil děčínský Deník pět otázek. A jaké jsou odpovědi? (…více zde)

Krajské a senátní volby se ve všech 151 okrescích děčínského regionu zatím vyznačují nižší účastí voličů. Chodí jich méně i v místech, kde se před dvěma roky komunálních voleb účast pohybovala nad sedmdesáti procenty. Teď ve většině míst nedosahuje ani třiceti procent. K výjimkám patří obec Merboltice, kde hlasovala už skoro polovina ze sto dvaceti zapsaných voličů. (…více zde)

A v Děčíně už mají první kauzu. Děčínští policisté prošetřují podezření na možné porušení volebního zákona, který zakazuje zveřejňování předvolebních průzkumů tři dny před volbami. (…více zde)

LITOMĚŘICKO

Nečekaně vysoká volební účast byla na Litoměřicku při třetích krajských volbách v historii České republiky. (…více zde)

I přes počáteční odhady se zdá, že volební účast na Litoměřicku nebude tragická. Odborníci i politici se ještě včera shodovali na tom, že voličů přijde k urnám patrně velice málo. (…více zde)

Dnes (pátek) ve 14 hodin začaly historicky třetí volby do krajských zastupitelstev. Volební místnosti budou otevřeny dnes od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. (…více zde)

TEPLICKO

První tisíce voličů z teplického okresu vyrazily v pátek k volebním urnám. Podle prvních odhadů volebních komisí však účast není příliš vysoká. To dokonce ani v menších obcích, kde chodívá k volbám vždy více lidí. (…více zde)