Zeptali jsme se proto lídra Dohody Romana Drába, zda za to může jejich "neviditelná" kampaň?

Nedělali jsme sice velkou předvolební kampaň, ale myslím, si, že je to hlavně díky nárůstu počtu voličů, což snižuje procentní sílu hlasů menších volebních uskupení.

Proč podle vás byla tak malá volební účast?

K volbám nechodili mladí, většinou jen ti, kteří volili svojí stranu. To například hodně pomohlo levici.

Myslíte si, že jsou voliči znechuceni politikou? Co proti tomu udělat, aby znechuceni nebyli?

Znechucení politikou vyjádřili politicky – šli k volbám. Nakonec, ač přišlo málo lidí k volbám, přišlo jich více, než se čekalo. To je cesta, která povede ke změnám. Za to je třeba voliče pochválit.

Sice jste získali málo hlasů, ale pokud by vaše koalice byla úspěšná, vylučujete uzavření koalice s některou ze stran, která se dostane do zastupitelstva?

Vylučujeme spolupráci s KSČM a Severočechy.cz. Na škody napáchané komunistickou stranou nelze zapomenout, a se Severočechy bychom nemohli jít, protože co si myslet o sdružení, které je nesourodou směsicí komunistů, lidovců a z dalších lidí ze zcela odlišných stran.

Proč si myslíte, že dosavadní hejtman Šulc a ODS v krajských volbách má už ve třetím volebním období silnou pozici, byť podle předběžných výsledků nebudou nejsilnější stranou v kraji?

V ODS mají stále stejnou voličskou základnu podnikatelů, na ničem jiném jejich úspěch nestojí.

Levicoví voliči volili v našem kraji masivně KSČM a ne jenom ČSSD, navzdory bombastické kampani sociálních demokratů. Proč se levicoví voliči stále vracejí ke KSČM?

Je to skladbou obyvatel a voličů. Starší lidé a důchodci preferují více komunisty. Mladým lidem jsou komunisté lhostejní, ale bohužel jsou jim lhostejné i volby, proto dostali komunisté hodně hlasů.