Zázraku se v okrsku č. 67 v Ústí nad Labem – Krásném Březně nedočkali. V sobotu ve 14.15 hod., čtvrt hodinu po uzavření volební místnosti, se potvrdilo, že obavy politologa jsou na místě. K volbám se dostavilo celkem pouze 35 % voličů. V pátek večer, po skončení prvního dne voleb, napočítala volební komise účast pouze 21 % voličů. V drtivé většině přicházeli lidé starší třiceti let.

V dalším krásnobřezenském volebním okrsku č. 63 podle předsedy volební komise Aloise Přenosila volilo 30,72 procent voličů z 1048. Z toho dva hlasy byly neplatné. Další krásnobřezenský volební okresek č. 65 podle předsedkyně Lucie Paleščákové navštívilo s hlasovacím lístkem 36,64 procent voličů.

Volební komise zaznamenaly i osmnáctileté voliče, kteří přišli k urnám poprvé v životě, ale ti se dali spočítat na prstech jedné ruky.

V Ústí jako v Příbrami a v Praze

Stejnou zkušenost s prvovoliči má i politolog Zbořil. „Zaznamenal jsem v Příbrami a v Praze, že většinou šli k volbám starší lidé, zvláště důchodci, i na invalidních vozících. Osmnáctiletí prvovoliči byli jen výjimkou. Zkušenost tedy je obdobná jako z Ústí,“ uvedl Zbořil.

Politolog dodal, že počet voličů se v obvodech, které sleduje, pohyboval od 30 do 35 procent, což je více, než při minulých krajských volbách v roce 2004. V některých pražských obvodech lze očekávat i přes 40 % voličů.

„Potvrzuje se tím předběžně předpoklad, že lidé šli k volbám, protože chtějí změnu. Ale stále platí, pokud se nepohybuje počet voličů v rozmezí 40 až 45 procent, k volbám přišli především skalní voliči a lidé nerozhodnutí nad volbami mávnuli rukou. Tím dali prostor menšímu počtu disciplinovaných sympatizantů velkých stran,“ uvedl Zbořil.