ČSSD převzala vládu nad ústeckým hejtmanstvím. Obrovské zklamání prožívá také vládní Strana zelených. Opět nezískala v zastupitelstvu ani jedno křeslo. A navíc ji porazilo i nové politické hnutí Severočeši.cz.

Obyvatelé přemalovali Ústecký kraj z modré na oranžovou. Vítězná sociální demokracie získala 22 z 55 mandátů, ODS 13, KSČM 12 a Severočeši.cz osm mandátů.

V šoku byly však i špičky ČSSD. „Jsem z takového výsledku zaskočen. Je to pro mě takový šok s odpovědností,“ řekl Deníku lídr ČSSD Jaroslav Foldyna. Jeho ústečtí straničtí kolegové začali krátce po sečtení všech hlasů slavit. V jednom z barů v Krásném Březně teklo proudem šampaňské a kouřily se „vítězné“ doutníky.

Zatímco sociální demokraté slavili, pro ODS skončily volby fiaskem. Přitom doposud měla strana v krajském zastupitelstvu nadpoloviční většinu osmadvaceti křesel. „Voliči rozhodli, jak rozhodli. K tomu je potřeba říct jen sláva vítězům, čest poraženým,“ sdělil dosavadní ústecký hejtman a lídr kandidátky ODS Jiří Šulc. Skleslý byl z volebních výsledků také ministr zemědělství a bývalý ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS).

„Ten výsledek není možné označit jinak, než za prohru. Je to daň za to, že vláda musela udělat celou řadu reformních kroků, které, mají-li být skutečně reformní, musejí být v řadě aspektů nepopulární. Bohužel na to doplatili naši hejtmani,“ uvedl Gandalovič.

Sociální demokracie převálcovala ODS v celé republice. ODS přišla o všech dvanáct hejtmanů, lidovci pak o jediného v Jihomoravském kraji. Ve všech regionech zvítězili kandidáti ČSSD, nejdrtivěji v Moravskoslezském kraji, kde sociálnědemokratický lídr Jaroslav Palas převálcoval populárního Evžena Tošenovského.

ČSSD výrazně pomohlo, že k urnám letos přišlo nebývale hodně lidí. Krajských voleb se zúčastnilo 40,3 procenta občanů. Nejvíc jich odevzdalo hlas na Vysočině (44,88 %), nejméně v Karlovarském kraji (35,01 %).

„Krajské hlasování mělo charakter většinových voleb, ODS rezignovala na celostátní témata, která nastolili sociální demokraté, což byla chyba. Nedokázali jsme prodat náš program,“ zhodnotil prohru předseda ODS a premiér Mirek Topolánek. Odstoupit však nehodlá on, ani další neúspěšní šéfové koaličních stran, lidovec Jiří Čunek a zelený Martin Bursík.

Sociální demokraté prý chtějí okamžitě prosadit celou řadu věcí. Foldyna tvrdí, že zruší poplatky v pěti nemocnicích sloučených pod Krajskou zdravotní.
Náměstek ústeckého primátora a čtyřka na kandidátce ČSSD Arno Fišera však řekl, že odmítá jakoukoliv spolupráci se Severočechy.cz. „Tato strana je pro mě nepřijatelná. Nechci s ní jednat, protože není o čem,“ dodal Fišera. Navíc předseda ČSSD Jiří Paroubek z Lidového domu vzkázal, že koalice s poraženou ODS uzavírat nehodlá.

Komunisté získali v zastupitelstvu 12 mandátů. O pět křesel si tak pohoršili oproti roku 2004. „Volby jsou vítězstvím levicových stran. Na druhou stranu jsme však očekávali lepší výsledek,“ sdělil lídr kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček s tím, že budou spolupracovat s každým.

Naopak nové politické hnutí Severočeši.cz je s výsledkem voleb spokojeno. Jako jediná z neparlamentních stran se totiž dostala do krajského zastupitelstva. „Myslím si, že nám tam pomohla práce a komunikace s lidmi,“ sdělila Jeníčková s tím, že jsou připraveni v zastupitelstvu spolupracovat se všemi rozumnými a slušnými lidmi.

Severočeši.cz byli kritizováni kvůli své útočné předvolební kampani. Podnikatel Jiří Zelenka, který za hnutím stojí, zahrnul před dvěma týdny mimo jiné hejtmana Šulce dotazy naznačujícími, že se vědomě podílejí na organizovaném zločinu. Kvůli výhružkám se pak Zelenka do voleb schoval v zahraničí.

Pokračování v pondělním Ústeckém deníku