Například jde o bývalého senátora a starostu Chomutova Alexandra Nováka z ODS, jeho stranického kolegu, ústeckého podnikatele Patrika Oulického, místopředsedkyni ČSSD Janu Vaňhovou či asistenta Jiřího Paroubka a teplického podnikatele Petra Bendu.

Alexandr Novák

Coby starosta Chomutova měl Alexandr Novák podle obžaloby v roce 1999 přijmout úplatek 43 milionů korun za prodej městských akcií distribučních společností německé firmě VNG. Ta je koupila za 317 milionů korun.
Na účtě Novákových v Rakousku později skončilo přes 2 miliony marek poslaných z konta na Kypru. Soud ještě neskončil, klíčového svědka této hledá Interpol. Do té doby soud nemůže pokračovat.
Patrik Oulický
Za šedou eminenci ústecké ODS bývá označován podnikatel Patrik Oulický.
Ten je nyní jediným jednatelem společnosti VKS-Brdská parketárna, kterou ještě před třemi lety spoluvlastnil také ústecký primátor a jeho spolustraník z ODS Jan Kubata.
Oulický je představitelem firmy Severočeská stavební. Tato akciová společnost získala ve městě i v kraji několik zajímavých zakázek, některé byly financovány i z evropských fondů. Ze zakázek kraje či města je to například rekonstrukce v ústavech sociální péče v Hliňanech a na Severní Terase, rekonstrukce vyhlídkové terasy v Dubičkách, rekonstrukce vaňovské školky či stavba hřiště u 12. základní školy v Ústí. Řádově tato firma získala zakázky městské a krajské souhrnně v řádech stamilionů korun.

Jana Vaňhová
Dalším zajímavým člověkem z Chomutova je Jana Vaňhová se s vým přítelem Romanem Houskou. Časopis Týden přinesl v roce 2005 informaci o tom, že čerstvá místopředsedkyně ČSSD Vaňhová půjčila svému partnerovi Houskovi 2,5 milionu korun, on jako protislužbu zastavil Vaňhové část svého domu. Dvou a půl milionové „help me“ mělo proběhnout v roce 2003.
Kde ale bývalá učitelka z Klášterce nad Ohří vzala 2, 5 milionu korun? Týden odkazuje na zástavní smlouvu ze 14. května 2003, která leží na Katastrálním úřadě v Chomutově. Týdeník se ale pozastavuje nad tím, kde mohla Vaňhová oněch 2, 5 milionu korun vzít. Jako učitelka si mohla vydělat maximálně 8, 5 tisíce měsíčně a jako asistentka poslance Krákory mohla mít něco kolem 25 tisíc kourun za měsíc.
Místopředsedkyně ČSSD na otázky Týdne nereagovala, jediné vyjádření, které se časopisu podařilo získat, byl telefonát právě Romana Housky, který reportérům vzkázal, aby neotravovali a „vypadli z Chomutova, že všechno proběhlo podle zákona“.

Petr Benda
Šéf sociálních demokratů v kraji, pravá ruka Jiřího Paroubka a úspěšný podnikatel Petr Benda, je jednou z nejznámějších tváří Teplic. Jeho podnikání i politickou kariéru v kraji ale provázejí otazníky. Zmínky o tom, že je bývalý vekslák, provozovatel nevěstinců v Dubí, komentuje slovy: „Jsou to fámy, které mě mají poškodit.“
Nicméně Benda v roli náměstka teplického primátora prokázal i zajímavou kreativitu. Například při prodeji teplického kina Lípa. Podivnou obálkovou metodou, bez dražby, koupila kino i s pozemkem pražská firma Lanski, již spoluvlastní Jaroslav Slanina. Ten samý člověk je i Bendovým společníkem v První severočeské realitní společnosti.

Nezvedají telefony, mluví za ně jiní

Deník se včera nedozvěděl, proč jsou ve vyjednávacím týmu ODS lidé, kteří nebyli ani na kandidátce občanských demokratů.
Dosavadní hejtman Jiří Šulc nezvedal telefon, včera nereagoval ani na SMS zprávy. Redakce se nedovolala ani jeho náměstkům Radku Vonkovi a Petru Fialovi. Mobil nebral ani Alexandr Novák.
Jediný, kdo mluvil, byl člen krajské rady ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. „Mně vadí pouze to, že ve vyjednávacím týmu nejsou ti, kteří dosáhli nejlepších výsledků. Podle mě by tam měli být především zvolení zastupitelé,“ sdělil Deníku.
Zda není podivné, že o krajské koalici jedná i Patrik Orlický, jehož firma dostala od Ústeckého kraje řadu zakázek, Kubera komentovat před koncem senátních voleb nechtěl.
Deník se včera opakovaně nedovolal ani Janě Vaňhové a Petru Bendovi.
Lídr kandidátky ČSSD Jaroslav Foldyna nechtěl některé kauzy svých kolegů komentovat. „Nechci to hodnotit,“ řekl.

RADEK NOHL
MARTINA SEEWALDOVÁ