Ve sdružení je vedle sebe komunista, lidovec a kde kdo z různých straniček a koalic. Jaroslav Doubrava (KSČM), starosta z obce Telnice, jeden z úspěšných kandidátů Severočechů.cz, v tom nevidí problém.

Je tedy složení vašeho sdružení normální?

Naši kandidáti do voleb byli z celého volebního spektra. Cítili jsme, že ve sdružení máme více šancí. Krajské volby nejsou příliš politické. Jde o praktické záležitosti – o rozvojové projekty obcí a měst, o dotace, čistotu a průhlednost výběrových řízení, koncepci dopravní obslužnosti. Jestli jeden je lidovec a druhý komunista, prakticky nehraje roli.

Pokud nejsou krajské volby politické, co znamená volební výsledek?
ČSSD znamená pro lidi změnu, ODS podporuje podnikatele, KSČM sdružuje nespokojence, kteří hází ČSSD a ODS do jednoho pytle.

A vás volil kdo?
Ti, kteří již nedůvěřují tradičním stranám.

Nechtěli jste získat 20 % hlasů?
Osobně jsem v to doufal a nebyl jsem sám. Ale i tak je to velký úspěch. Sdružení se objevilo na krajské scéně prakticky před půl rokem. Ostatní strany jsou v politice od devadesátých let. Kdo volil nás, chtěl radikální změnu.

Proč jste nezůstal na kandidátce KSČM? Vy jste čtvrtí.
O tom bych nerad hovořil, prostě jsme se neshodli. Nebylo to kvůli mému postavení na 28. místo kandidátky KSČM, jak se snaží přesvědčit někteří členskou základnu.

Marketingově geniální prý je slogan, že co oni rozkladli, vy rozdáte. A budete mít co rozdávat? Nejdůležitější posty obsadí ČSSD. Pokud se spojí s KSČM nebo s ODS, budete hrát až třetí nepříliš významné housle a nic rozdávat nebudete.
Nám je v podstatě jedno, kdo bude vládnout na hejtmanství, protože cíle jsme dosáhli: budeme je hlídat, aby rozdávali, jak mají. Máme v zastupitelstvu nepřehlédnutelných 8 hlasů. Rozdat znamená spravedlivě rozdělit bez korupce obcím všechny dotace, výnosy daní a europeníze, které přijdou z Bruselu pro náš region tam, kam je třeba. A podpořit i dotace panelovým sídlištím na opravy domů. Množství prostředků skončilo jinde, než mělo a to musí přestat.

Budete mít k tomu sílu? V Mostě jste v roce 2006 obvinil lidi kolem primátora Bártla a jeho kolegů z ODS z korupce. Že skupina firem kolem nich si za příliš drahé peníze přihrávala zakázky na opravu školních hřišť a podobných zařízení. Vyšetřovala to i policie a nic nebylo možné prokázat.
Tehdy jsem reagoval na žádost občanů Mostu, protože místní sociální demokraté ani komunisté na tuto situaci nereflektovali. Bylo jasné, že těžko se bude prokazovat, jak se bratrstvo kolem Bártla dohodlo. Ale aspoň tím jejich podivné aktivity skončily.

A vy jste tím pomohl k volebnímu vítězství Sdružení Mostečané Mostu. Nebo ne?
Tehdy jsem je téměř nevnímal. Byli to místní nespokojenci.

Ale nepopíráte, že jste v Mostě tím pomohl odstavit v komunálních volbách ODS?
Nejen ODS, ale i ČSSD, protože tamní podnikatelé obou stran jednali v tandemu. Tam platilo rčení politologa Zbořila, že mezi ČSSD a ODS nejsou velké rozdíly.

Přesto budete chtít na krajské úrovni kamarádit s ČSSD, že?
Nelze házet všechny do jednoho pytle. To platí i o ODS. Šéfové kraje z ODS chtěli zlikvidovat Kozí dráhu - železniční trať č. 132, ale někteří místní politici ODS byli proti