Ani během pondělka nepadlo rozhodnutí, jak bude vypadat nová koalice v Ústí nad Labem. Už teď je ale jasné, jak by mohla vypadat příští čtyři roky městská rada, pokud by ANO nakonec se spoluprací se třemi uskupeními (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO) souhlasilo. V jejím čele by v každém případě usedl primátor z ANO. Počty radních by pak vycházely z počtu mandátů, které jednotlivé subjekty v letošních volbách do zastupitelstva získaly. Tedy čtyři radní z ANO a sedm z trojbloku. Tři by mělo hnutí PRO! Ústí a po dvou radních by měly UFO a Vaše Ústí. Kdo konkrétně by v radě usedl, ale není ještě rozhodnuto. První zasedání nově zvoleného zastupitelstva města Ústí nad Labem proběhne v pondělí 24. října od 12.30 hodin, do té doby by mělo být být o koalici jasno.

Zdroj: DeníkTrojblok místních hnutí PRO! Ústí, Vaše Ústí a UFO nabídl vítěznému hnutí ANO spolupráci minulý týden. To v pátek na nabídku trojbloku reagovalo, že si návrh potřebuje přes víkend prostudovat, projednat a v neděli prý dá odpověď. Tak se i stalo, nicméně návrh nepřijalo, ale ani nezamítlo. Požádalo o další setkání, které by se mělo konat v úterý podvečer. Na náročnost očekávaných jednání poukazuje i všeobecná neochota představitelů všech zvolených stran a hnutí sdělit veřejnosti jakékoliv podrobnosti o učiněných nabídkách nebo prioritách.

Žádné z hnutí nechce sdělit detaily ani o tom, co je pro ně prioritou, s níž na jednání přicházejí. Například Eva Fialová z ANO poznamenala, že si se svými protějšky z trojbloku nebude nic vzkazovat přes média, jelikož to není slušné. „Chceme dál jednat, probrat si další věci a čekáme na odpověď. Víc toho v podstatě ani nevím,“ řekla o nadcházejícím setkání.

Programové priority

O něco málo sdílnější byl lídr hnutí PRO! Ústí Richard Loskot. Zmínil, že například architektonická kancelář města patří k programovým prioritám. Což na druhou stranu o pro mnohé Ústečany velmi citlivém tématu změny vyhlášky o odpadech a případném zpoplatnění jejich svozu neprohlásil. „Odpady budou věcí dalšího jednání,“ řekl o tom a pokračoval s tím, že nabídka a jednání s ANO bude vycházet z programů všech tří hnutí, jež se v trojbloku spojila.

O tom, že by měl být primátorem člen ANO, hovořila i neštěmická starostka a zároveň šéfka hnutí Vaše Ústí Yveta Tomková. „Za sebe mohu říci, že jsme vždycky respektovali vítěze voleb a post primátora nepožadujeme. Další podrobnosti vzejdou ze schůzky a o jménech jsme ještě nehovořili,“ poznamenala.

Linii a mlčenlivost udržuje i poslední z lídrů Petr Křivan z UFO. Ten pouze zmínil, že by mohli být i čtyři náměstci primátora. „Ostatní a snad už konkrétnější informace poskytneme po jednání,“ omluvil se.

Pavel Vodseďálek.
Populisté si přivlastnili naši práci i voliče, tvrdí šéf KSČM v Ústí

Situace je tedy velmi neurčitá i tři neděle po volbách. Paradoxně přitom ANO, pokud chce koalici sestavit, už moc dalších možností nezbývá. Spojení s ODS by sice mělo v kapse, a pravděpodobně by se tomu nebránila ani SPD. Jenže tomuto spojení se brání právě ODS a její představitelé se proto už pomalu smiřují i s velmi pravděpodobně vypadajícím odchodem do opozice. Například dosavadní náměstek primátora Pavel Tošovský. „Zatím bych to nekomentoval. Usnesli jsme se, že se k tomu nebudeme vyjadřovat ani v médiích, ani na Facebooku,“ řekl.

Jasno nemá ani SPD, která čeká, jak vyjednávání dopadnou. „Sledujeme to, uvidíme, co bude dál. Teď nás zatím nikdo neoslovil. Ani ANO, ani ti ostatní,“ dodal ústecký lídr strany Bohumil Ježek.