Velmi jednoduché to bude mít hnutí SNK pro Povrly. To v patnáctimandátovém zastupitelstvu získalo osm hlasů a nemusí se při rozdělování funkcí vůbec ohlížet na ostatní zastupitele. Je vlastně na dosavadním starostovi Daliboru Pavlátovi a jeho příznivcích, jak bude funkce rozdělovat. „Je to lepší než minule. To jsme měli o jeden hlas méně. Je důležité, že se do zastupitelstva dostala spousta mladých lidí. My se sice na spolupráci s někým teď domlouvat nemusíme, ale určitě se zamyslíme nad tím, že bychom někoho oslovili,“ poznamenal starosta Pavlát.

Zdroj: DeníkNaopak složitější to budou mít v Trmicích, kde vyhrálo volby se čtyřmi mandáty hnutí Starostové a nezávislí zdejší dlouholeté starostky Jany Oubrechtové. V patnáctičlenném zastupitelstvu ale bude muset najít společnou řeč s dalšími stranami a hnutími, pokud bude chtít svůj starostenský post obhájit.

Dohromady potřebuje získat převahu minimálně osmi mandátů. Mohla by se dohodnout se Sdružením kandidátů pro město a Klubem angažovaných nestraníků, nebo kterýmkoliv hnutím s osmi mandáty a jedním navrch.

Zastupitelé Ústí nad Labem po komunálních volbách 2022
PŘEHLED: Podívejte se na nové i staronové zastupitele Ústí nad Labem po volbách

Stačilo by například nabídnout židli v radě KSČM, která má jeden mandát jako ono pověstné závažíčko na misce vah. Na druhou stranu, zdejší hnutí by mohla dosavadní koalici obejít, ač vlastně podle Oubrechtové posílila. „Jsem ráda, že jsem obhájila čtyři mandáty a koalice, která vznikla v minulém volebním období, zůstává a ještě o jeden mandát posílila. Samozřejmě se chystáme jednat i s dalšími, kteří ve volbách uspěli. Komunální politika je v lidech,“ poznamenala.

V Chabařovicích panuje nepřehledná situace. V patnáctičlenném zastupitelstvu zvítězilo ANO se čtyřmi mandáty. Po třech mají SNK Evropští demokraté starosty Josefa Kusebaucha a též SNK Za lepší Chabařovice a Roudníky. Zdejší starosta, pokud bude chtít obhájit svou židli, bude muset sehnat osm hlasů a tentokrát mu v tom nepomůže kandidát KSČM, jako v uplynulém volebním období. Nakolik budou osobní vztahy při sestavování koalice v Chabařovicích důležité, ukáže čas. V každém případě zdejší zastupitelstvo čeká řada rozpracovaných projektů, přičemž nejdražší a nejdůležitější je rekonstrukce náměstí za sto milionů korun. „Jsem připraven odejít do opozice, ale určitě nebudu házet flintu do žita dopředu, to by bylo vůči těm, kdo mne volili, nezodpovědné. Je spousta práce, kterou nutno dodělat,“ poznamenal Kusebauch.

Tak by mělo po přestavbě vypadat chabařovické náměstí.
Bezpečnost na chabařovickém náměstí má zlepšit jeho rekonstrukce

Velmi podobná situace panuje též v nejmladším městě ústeckého okresu, Chlumci. Zde získalo pět mandátů hnutí Šance pro Chlumec. Město ovšem v minulosti proslulo svou politickou rozháraností i zvláštními rozhodnutími, kdy radní například při hlasování nepodpořili svého starostu Romana Zettlitzera. „Velká povolební jednání trvají. Minimálně týden, dva to bude trvat. Měli jsme osm subjektů, nyní šest. Nikdo neví, jak to může dopadnout,“ dodal starosta.

Naopak v Telnici bude pokračovat ve své funkci starosta Jan Doubrava, který jediný dokázal postavit kandidátku a tím pádem obhájil své pozice na zdejší radnici. Též v Zubrnicích prvenství obhájili nezávislí kandidáti dosavadního starosty Tomáše Pernekra. V Tašově se do zastupitelstva dostala dvě hnutí, přičemž prim drží Pro Tašov! s Barborou Kopeckou ve vedení. SNK Stebno zcela ovládlo stejnojmennou obec vzhledem k tomu, že také jediné podalo svou kandidátku, ve Stebnu by mohl být starostou lídr kandidátky Martin Macák.

Petr Nedvědický (vlevo) a Martin Krsek
Ústecký boj o Senát: Do druhého kola jdou Petr Nedvědický a Martin Krsek

Zajímavá situace panuje v Ryjicích, kde šest mandátů získalo hnutí Za Ryjice v čele s Andreou Staňkovou a jeden hlas okamurovec, tedy příznivec SPD, Petr Bábel. Jednu kandidátku volili v obci Přestanov. Hnutí opět nese název obce ve svém jménu, lídrem je zde Miroslava Bechyňová. Malečov opět ovládli Nezávislí kandidáti Petra Kůstky s deseti mandáty. V Homoli u Panny vede Dagmar Mužíková a její SNK Volba 2022.