I když žije v Praze, Ivan Bartoš odvolil v Ústí nad Labem. Je totiž nejen celostátní pirátský lídr, vede i společnou kandidátku se STAN v Ústeckém kraji. „Piráti tu mají svou historii, mám zde spoustu známých a kraj je na okraji zájmu téměř každé vlády,“ vysvětluje, proč se rozhodl kandidovat právě tady. Konkrétně základní školu České Mládeže poblíž univerzity si prý vybral kvůli krásné lokalitě.

Volby v Českých Budějovicích
ON-LINE: První den voleb je minulostí. Některé okrsky hlásí až poloviční účast

Krátkou cestu k volební urně, kterou Bartoš i s rodinou prochází, lemují zdi s obrázky dětí s draky a stromy bez listí. Aby ochránili voliče před novinářským presem, komisaři ve volební místnosti rychle vyřizují posledních několik z nich. Muži, který říká, že si zapomněl roušku, věnují respirátor. Pak už do místnosti vchází Bartoš. Jde za plentu a volí za neustálého cvakání a blikání fotoaparátů.

Před školou potom dává rozhovory televizím a s novináři se rozloučí. Při rychlé cigaretě se stihne pobavit s dvojicí sympatizantů a nakonec prohlásí, že míří s rodinou do cukrárny. Jediným z voličů, kdo přítomnost Bartoše před školou nahlas komentuje, je asi 50-60letá žena. „Zapomněl jste si antifáckou vlajku!“ křikne na něj, když se Pirát baví se štábem České televize.

Za Rumunskem si stojí 

V okrsku hlasuje ve stejnou dobu otec dvou dětí Martin. Komu to hodil, neřekne, Pirátům ale prý ne. „Sleduji politické dění, věděl jsem, že Bartoš bude volit v Ústí. Ale ne, že přímo tady,“ říká. Nepříliš sdílná seniorka nepatří k Bartošovým příznivcům. „Asi kvůli těm dredům,“ říká na otázku, proč Piráty nevolí. Hodil jim to ale 20letý Šimon, prý stejně jako celá jeho rodina.

Volby v jihomoravských Hruškách, které zasáhlo tornádo, vzali lidé hned po otevření volební místnosti útokem. Dříve volili v místní škole, kterou ale živel poničil. Už loni kvůli pandemii se urny otevřely v budově obecního úřadu.
K volební urně urazila dálku, byla první. Důchodkyni z Hrušek vzalo tornádo dům

Podle informací Deníku bylo ve hře hned několik volebních míst pro Bartoše. Včetně některé sociálně vyloučené lokality v Ústí. Obrázky odtamtud by se víc než z idylických Klíší podobaly těm z Rumunska, k němuž Bartoš region v srpnu přirovnal. „Právě vyrážím do Ústeckého kraje znovu se potkávat s lidmi. Český severozápad je bohužel synonymem chudoby a začal zaostávat i za Rumunskem,“ napsal na twitteru.

„Urazil všechny zdejší občany a ještě lže!“ prohlásil na to tehdy Andrej Babiš (ANO). „Použil a překroutil to v kampani,“ reaguje v pátek Bartoš. „Chtěl jsem ukázat, že to, jak se tu vše lakuje narůžovo, jak vláda vykládá, že sem jdou peníze, že je to tady skvělé, není úplně pravda,“ vykládá Pirát a dodává, že hendikepem regionu je například enormní množství exekucí a problémy s dostupným vzděláním.

Ilustrační foto.
ANALÝZA: Volby jako výzva pro politiky i občany

Bartoš objížděl během kampaně celou ČR, v Ústeckém kraji byl ale nejvíc podle Vratislava Filípka, který za krajské Piráty komunikuje s novináři. Od konce května celkem dvanáctkrát. Volit v regionu se místo v domovských Průhonicích rozhodl i Babiš, který vede kandidátku ANO také v Ústeckém kraji. Lístek do urny vhodil v Lovosicích, kde v 90. letech v Česku začínal podnikat a našel si tu druhou manželku.