V jejím založení Absent Lovers prý hrála podstatnou roli náhoda. Dnes kvartet tvoří zpěvačka Lu, kytarista Vládík, který „to všechno začal,“ baskytarista Honzík a bubeník Maty. Maty prošel kapelami Invalidní důchod, Dundr band a hudebními projekty v Činoheráku, Vláďa hrál ve Sněhu na schodišti, Kalevale a u Sklepních muzikantů. Bubeník má hudební zkušenosti menší, Lu nejmenší.

„Hlavní je rytmus a požitek z hudby samotné. Texty jsou velmi osobní, ani nevadí, když jim úplně rozuměno není,“ shodli se muzikanti. „Texty jsou prostředek vyjádření,“ vysvětlila Lu po pátém pivu. To ale už spala, mumlajíc ze spaní skryté významy. Texty na jejich 1. desce 35:48 (2006) jsou anglicky, česky i španělsky. To proto, že Lu všemi těmito jazyky mluví a tedy i zpívá.

Jednou z nejzajímavějších skladeb desky je Pozpátku. Popisuje lidský život v opačném sledu: do mrazáku přes domov důchodců, dospělost, dětství až zpět do bříška a k početí. Skupina ji ale kupodivu nehraje veřejně, ani soukromě. „Text přišel po síti, jeho původ jsme nezkoumali. Význam má mimo jiné ten, že ta písnička prodloužila stopáž alba na víc než půl hodiny,“ shodili vše ze stolu Absent Lovers.

Skoro taneční song Barefoot, který CD uzavírá, je podle skupiny úlet i směr, kterým se vydá. Ovšem fakt, že jejich písnička názvem připomíná velký hit slavné rockerky Patti Smith Dancing Barefoot, je moc nevzrušuje. „Patti máme rádi, ale souvislost mezi námi neexistuje. Zeptejte se Patti.“

Jejich styl kdosi označil za hudbu „mezi Pearl Jam a Portishead“. Jméno si ovšem dali podle CD slavné britské skupiny King Crimson. Věčný neduh kapel, problém se zkušenou, je zatím míjí. Najít si tu místo pro zkoušky nebyl problém. „Ale možná bude,“ soudí AL, spřátelená kapela Sněhu na schodišti.

AL se právě účastní soutěže Rock Café Contest. „Přece postup,“ odpověděli muzikanti sebevědomě na otázku, co je v ní čeká. Koncert v pražském klubu Rock Café byl prý zatím jejich nejlepší.

www.absentlovers.com