Některé biografy, například kino Domu kultury Ústí, už má kvůli multikinu zpečetěný osud. „Až zde vyroste multikino, nebude už tento prostor v Domě kultury potřeba. Umím si představit, že by z něj mohl vzniknout víceúčelový sál, ideální pro koncerty a společenské akce,“ řekl Ivan Dostál, ředitel Kulturního střediska města Ústí, které bude kulturní dům provozovat. Už nyní patří městu, které jej pozvolna – podle svých finančních možností – rekonstruuje.

Ohrožení v multikině nevidí František Šmahel, provozovatel a majitel Biografu U Františka na Severní Terase. Tvrdí, že ty filmy, které on promítá, se multikinu nevyplatí. A tedy je vůbec uvádět nebudou. „Podstatně horší ale je, jak dnes multikina zacházejí s klasickými filmy. Jak je promítají ve špatných formátech a tedy ořezané, znehodnocené . A vůbec jim to nevadí,“ řekl rozzlobeně.

Tvrdí, že návštěvnost kin je v současnosti v Ústí katastrofální. „Netuším, kde se tedy návštěvníci multikina vezmou. Tím, že se postaví nové kino, lidé nepřibudou,“ řekl František Šmahel. Podle něj také lidé nebudou ochotni dávat 100 až 120 korun za vstupenku, jak je to v multikinech po ČR běžné. „Takové kino se možná uživí ve velkých městech – Praze, Brně či Ostravě. V Ústí ale asi ne,“ dodal kinař.

Podle Josefa Hiermana, finančního ředitele firmy Falcon, které v Ústí patří premiérové kino Hraničář, neznamená multikino ohrožení, ale změnu. „Jde prostě o nový trend, který se už v ČR usadil tak jako jinde v Evropě a ve světě. Pro stávající model jednosálových kin to znamená, že podoba veřejného zařízení tak, jak ji reprezentuje jednosálové kino, je ve velkých městech typu Ústí bez velké perspektivy,“ uvedl.

„Nicméně si počkejme, zda opravdu multikino v Ústí vyroste; další vývoj zkrátka určí tento faktor,“ řekl. Podle ředitele nejde o to multikinům čelit. „Čistě ekonomicky to zkrátka nelze. Jde o dva rozdílné vývojové stupně. Jednosálové kino nemůže tedy čelit stejnou nabídkou a nižší cenou, ale nižší cenou a jinak formovanou nabídkou,“ vysvětlil Hierman. „Takový typ „soužití“ jednosálového kina a multikina podle mne nejlépe charakterizují příklady měst, jako je Hradec Králové, nebo možná i Ostrava. Obecně ale platí, že takové jednosálové kino se neobejde bez podpory města,“ řekl finanční ředitel Falconu.

„Pro nás v Ústí je ale takový model nepřijatelný. Pokud multikino ve městě vznikne, tak my s nataženou rukou pro peníze - coby provozovatel jednosálového kina - k magistrátu určitě nepůjdeme,“ konstatoval. Falcon ovšem ani neuvažuje o „změně budovy“. Tedy o tom, že by sám nové multikino v obchodním centru Forum provozoval.

„Od toho jsou v České republice jiné subjekty. Společnost Falcon je především filmovým distributorem,“ dodal František Hierman.