Režisérka Irena Pavlásková a kameraman F. A. Brabec uvedli nový snímek na třídenní akci, která dnes v Domě kultury Ústí (DK) končí filmy Tři kraťasy a Edith Piaf.

Bestiář nadchnul

Šanci vidět poprvé tragikomedii Bestiář – a uvést svůj festival v Ústí – využil režisér Fero Fenič, zakladatel Febiofestu. Snímek podle románu Báry Nesvadbové, zábavný a vtipný film s Karlem Rodenem a Danicou Jurčovou (Milenci a vrazi, Vratné lahve) v hlavní roli, nadchl i kinosál DK. Pobavil i Feniče.

„Febiofest uvedl letos 300 filmů. Viděl jsem jich asi pět,“ povzdechl si. „Čím je akce větší, profesionálnější, tím roste i má zodpovědnost. Do kina se dostanu málo.“

Piaf je úžasná

„Bohužel se mi nepodařilo shlédnout Barevný závoj, který všichni chválí. Viděl jsem ale Tři kraťasy, tři filmy absolventů FAMU. Ty v Ústí promítáme zítra, určitě je doporučuji,“ zval včera Fero Fenič ústecké publikum do kina. „Nadchl mě nádherný film Edith Piaf,.

Snímek, který uvidí i Ústí, získal ocenění na Berlinále, my byli jeden z prvních festivalů, který ho po Berlinále měl. A ČR je po Francii a Švýcarsku třetí zemí, kde byl uveden,“ chlubil se režisér.

Film Edith Piaf je podle něj velká událost. „Je báječně natočen. Očekával jsem běžný autobiografický příběh, ale tento film je velmi neobvykle pojat,“ řekl. „Zatím všude byl beznadějně vyprodán,“ dodal.

Zpátky po 3 letech

Febiofest se vrátil do Ústí po tříleté přestávce. „Inspirovali nás k tomu hlavně naši partneři. Byli trochu nešťastní z toho, že je na severu Čech bílé místo, kam nejdeme,“ řekl.

„Jsme ve všech krajských městech vyjma těch, která mají vlastní filmový festival – tedy Karlových Varů, Plzně a Zlína. jejichž festivaly se odehrávají v podobném čase. Nechceme jim konkurovat, naopak je chceme v této snaze podporovat,“ vysvětlil šéf Febiofestu.

Ústí je dost jiné

Do Ústí se akce vrátila také proto, že Fero Fenič věří, že se zde situace po 3 letech zlepšila. „Nevím přesně, jak to říct. Když každý večer objíždím krajská města a pak přijedu do Ústí, mám pocit, že jsem překročil nějaké hranice a jsem někde jinde. V tomto městě je úplně jiná atmosféra.

Myslím tím co se týče zájmu diváků o tuto akci. Zatímco ostatní města Febiofestem žijí, zde mám pocit že jsme tu jen na návštěvě. Že je bohužel Febiofest v Ústí jen Popelka,“ povzdechl si režisér.

Jiná města si podle něj akci dozdobí doprovodnými akcemi, koncerty, promítáním pro děti. „Je to v jejich životě významná společenská událost. Je cítit, že Ústí má jinou tradici, že tu kulturní život nikdy nebyl na prvním místě. Když jsem se tu procházel asi v 19.30 hodin po náměstí, byl jsem tam jediný chodec,“ divil se.

Návrat za rok?

Na otázku, zda se akce za rok do Ústí vrátí, zatím nezná Fero Fenič odpověď. „Některé věci okolo Febiofestu jsem tu ale dnes probral s náměstkem ústeckého primátora Arno Fišerou. Věřím, že se vztah města k našemu festivalu změní,“ dodal Fero Fenič.