Ubylo akcí

Dříve byl Přehled brožura – a méně přehledný. Zato nabízel komplet seznam akcí na památkách. „Mapovali jsme návštěvnickou sezonu v celém kraji, na jeho nejznámějších památkových objektech,“ řekla pracovnice NPÚ.

Ukazují jen své

„Nyní už upozorňujeme jen na akce, týkající se námi zpřístupněných památkových objektů. Na severu Čech jich je jedenáct,“ vysvětlila. Z Ústecka se to týká Státního zámku Velké Březno a Souboru lidové architektury Zubnice. Hrad Střekov je v soukromých rukou, patří šlechtickému rodu Lobkowiczů. A trmický zámek mají v dlouhodobém pronájmu Trmice od Ústí. To se ale ústecký magistrát snaží změnit, aby mohl zámek výhodně prodat.

Dá se věšet

Zúžení nabídky a zpřehlednění tiskoviny není jediná změna. Přehled na mapce ukazuje, kde památky jsou, letos poprvé je celobarevný. Památkáři jej navíc pojali jako nástěnný kalendář. Stojí 20 korun, je za výrobní náklady.

Konkuruje netu

„Ačkoli máme internetové stránky, zdaleka ne všem jsou v současnosti běžně dostupné. A papírová verze je pro lidi stále ještě něco, co mohou vzít do rukou či pověsit si na zeď. Přála bych si, aby byl pro ně nepostradatelný,“ řekla ústecká památkářka.

Novinky

Sehnat lze Přehled na Ústecku na zámku Velké Březno, v Informačním středisku města, v NPÚ v Hrnčířské ulici a ve skanzenu. Jeho na červen chystané zubrnické Keramické dny jsou pak jednou z novinek kalendáře.