V hlavní roli krásné vzpurné cikánky Carmen, která tragicky skončí, se představí slavná hostující pražská mezzosopranistka Andrea Kalivodová. „Bez ní bych do toho nešel,“ otevřeně přiznal Tomáš Šimerda, šéf divadla (SDOB).

Skvělá opera

„Carmen má báječný námět, výborné libreto, skvělou Bizetovu hudbu. I to, jak si Francouzi představují Španělsko, vyšlo,“ uvedl Tomáš Šimerda k opeře, patřící dnes k nejhranějším. I proto, že nemá hluchá místa, stále se v ní něco děje a prostředí se střídají.

Šance pro divy

V Carmen se podařilo geniálnímu Bizetovi napsat i atraktivní roli pro všechny mezzosopranistky. „Také proto je mezi nimi tak žádaná,“ vysvětlil režisér. „Je to první veristická opera na světě. Předběhla tak svou dobu, tento styl byl aktuální od roku 1900,“ dodal.

Cikánka? Hrůza!

Premiéra Carmen 3. března 1875 v Paříži vyvolala skandál. V čase, kdy se komponovalo na ušlechtilé náměty, se objevila opera, jejíž hlavní hrdinkou je cikánka pochybných morálních kvalit. „Je to určitý styl, který se o 100 let později objevil v italském filmu v období neorealismu,“ uvedl ředitel.

Jedna ze tří v ČR

Carmen v současnosti hraje Národní divadlo i Státní opera v Praze, ústecké divadlo je třetí. „V Národním divadle ji režíruje Jozef Bednárik, ve Státní opeře Zdeněk Troška. Udělal ji dost líbivě, já se ji snažil dělat pro menší jeviště. Pro možnosti našeho divadla,“ konstatoval.

Zpět ke kořenům

Návrat k původní podobě opery, její zasazení do tabákové továrny, podle ředitele dámy ze sboru SDOB nelibě nesou. „Vadí jim, že musí být v prostých šatech fabriček. Jestliže si ji ale Bizet představoval jako realistickou operu, udělám ji tak,“ řekl režisér.

„Problém dnešního inscenování oper je, že za cenu určité atraktivnosti zapomínáme na styl. Co se v hudbě stalo běžným, tedy že barokní hudbu nemohu hrát stejně jako hudbu romantickou, to bohužel z režijní praxe vymizelo,“ posteskl si. „Zvlášť u geniálních autorů není důvod vymýšlet si jiné interpretace. Ty, které jdou proti původnímu záměru autora,“ vysvětlil.

Vášeň a smrt

„Opera musí mít silné emoce, jinak nefunguje. V každé velké opeře jde o život,“ ohlédl se. „A zde je ještě veliká láska a vášeň, která vede k tragédii. Snažím se ale z Carmen vymýtit patos, jsem proti němu. Carmen je osoba ve své podstatě nemravná, a mrcha. Takovou ji pozná publikum,“ slíbil.

„Muž se zamiluje do ženské, ona s ním začne koketovat, protože ho potřebuje a baví ji. Ale v momentě, kdy ji přestane bavit, ho pustí k vodě. Ale on je žárlivý, neunese to a zabije ji,“ popsal drama režisér.

„To jsou přeci situace, k nimž dochází pravidelně – i v dnešní době,“ dodal ředitel.