Po pivu Cimrman

Po trpaslících a pivní tváři Cibichovi tak přichází nyní na řadu záhadný muž, o němž víme málo, a přitom už baví několik generací. Jára Cimrman. „Konference začne na katedře historie Filozofické fakulty,“ uvedl včera Václav Houfek, vědecký tajemník ústeckého muzea.

Start: ti nejlepší

Úvodní slovo pronesou cimrmanologové nejpovolanější – Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. A nebo alespoň jeden z nich. Vzkázali, že by do Ústí rádi dorazili oba, jenže znáte jejich pracovní vytížení. Zavázali se ovšem, že pokud nebude moci přijet jeden, zastoupí ho druhý.

„Nepočítejte s happeningem, vskutku půjde o prezentaci zajímavého bádání – například o těch, kteří by se v českých luzích a hájích dali počítat k předchůdcům Járy Cimrmana,“ připomněl Houfek.

Humor dvoudenní konferenci ale chybět určitě nebude. Na přetřes zde přijdou témata „Jára Cimrman na internetu“, „Jára Cimrman a globalizace“ či tentýž jako teatrolog…

Největší Čech? Ne

Zajímavý bude jistě i příspěvek Martina Štolla ze Soukromé vysoké školy J. Škvoreckého v Praze. Pokusí se v něm totiž vysvětlit, proč se Jára Cimrman nestal Největším Čechem. A to přesto, že zde tyto snahy byly.

S „Fenoménem Cimrman“ se do Ústí přijedou poprat vysokoškolští učitelé z univerzit v Olomouci, Brně, Pardubicích i Praze. První den konference končí společenským večerem na výmluvném místě – totiž v restauraci Vlastenec.

Kdo si expozé učených pánů a dam vyslechne? Určitě studenti ústecké univerzity. Kapacita rokovacího sálu není velká – kdo bude mít smůlu a dovnitř nepronikne, může se alespoň těšit na sborník, který tradičně i t této z konference pořadatelé vydají.