Expozici připravili propagační výtvarník Činoherního studia Lukáš Kuchinka a Jan Hza Bažant, autor komiksů z Prahy. Ukazuje práci deseti výtvarníků z Brna, Prahy a Ústí.„Je to podruhé, co tu máme jen komiksovou výstavu. Ta loňská patřila tvorbě Jana Bažanta,“ prozradil Lukáš Kuchinka na autora, který vytvořil pro Činoherní studio působivou scénu k představení Famiglia. Komiksy kreslí asi deset let.

„Je pro mne zajímavé dělat komiksy i scénografii. Tu dělám vždy s lidmi, komiksy kreslím sám. Když mě unavuje být sám s komiksem, jdu mezi lidi – a naopak,“ přiznal.

Podle mladého autora je u nás komiks stále ještě popelka. I výstava v Činoheráku má tedy dostat klvalitní komiks mezi lidi a probudit tak o něj zájem. „Je to ale těžké. S komiksy je hodně práce, vznikají dlouho a náklady na jejich publikování jsou značné. Jejich cena pro čtenáře je proto dost vysoká. Navíc jsme – třeba oproti Polsku či Německu – malý trh. Vydávat komiksy se tedy méně vyplácí, není tu ani tradice,“ připustil Jan Bažant. „Dnes už je to ale dnes samozřejmě mnohem lepší, než to bylo dřív,“ řekl.

Společná výstava je pro autora zajímavá kvůli možnosti srovnání s prací kolegů. „A taky je důležité, aby se tu autoři sdružovali. Může pak vzniknout určitá scéna, lidi si zvyknou že tu komiks je a že je zajímavý. Začnou ho vyhledávat a on se tak začne rozšiřovat,“ vysvětlil pražský scénograf.

Vedle prací Hzy Bažanta je na výstavě zastoupena tvorba rekvizitáře ČS Štěpána Jiráka, autorky Ktaiwan z výtvarné skupiny Hurá, Tomáše Prokůpka, Migelowského, Zdeňka Daňka, Tomáše Kučerovského, redaktora časopisu Aghrr z Brna, Karla Jerie s pěknými barevnými pracemi, Matěje Němečka a Jiřího Gruse. Ten zde ukazuje svůj úspěšný a slavný komiksový příběh Nitro těžkne glycerinem, vydaný také v zahraničí.

„Zajímaví jsou tu pro mě všichni tito autoři. Jinak bychom je nevystavovali,“ dodal Hza Bažant.