Cesta k ní nebyla snadná. Ve svém bytě v panelovém domě na Severní Terase, který je i ateliérem a keramickou dílnou, vzpomínali na důležité momenty svého života.

Umělecká veřejnost už Kitovy zná. Do povědomí širší veřejnosti se zapsali před rokem, kdy – na protest proti zrušení výstavní síně Dílo – si doma na den otevřeli Galerii V paneláku. Jinou možnost prý neměli – výtvarníci zde podle nich nemají kde vystavovat.

Díla také na WC

O výstavě první informoval Ústecký deník, zajímaly se o ni TV, přišlo na 50 návštěvníků. Ačkoli po zavření Díla začaly vznikat malé soukromé galerie, postupně – hlavně z finančních důvodů – zase zanikaly. Na magistrátu Kitovi „lobovali“ za stabilní výstavní prostor pro skupiny Spolu, Rolous i další umělce. Že dnes nemají v krajském městě kde vystavovat, je nepochopitelný nedostatek. Představit svá díla v kostele sv.Vojtěcha je pro mnohé výtvarníky finančně nedostupné.

Koncem roku 2006 se Kitovi setkali s novými náměstky primátora. Vznikla nová kulturní komise, umělci žádali o finanční pomoc na velkou výstavu – a uspěli. S týmem kolegů ji začali chystat. Pomohlo město, agentura Jasnet, YMCA, dopravní podnik, městská policie, Ars Porta Bohemica…

Dobroty i sádlo

Vystavovat je podle Kitových důležité. „Nejenže se umělci prezentují svým dílem, ale setkání na vernisáži i výstavě je určitě komunikativní, je to předávání zkušeností. Lidé poznávají různé umění, je to nenásilná výchova společnosti. Návod, jak a čím si zpříjemňovat příbytky,“ vysvětlili.

Už vernisáž v bytě nabídla zajímavé občerstvení – a dnešní sláva v tom pokračuje. Sladkosti napeče Helena Kitová, slané pečivo připraví paní Šrejberová, nebude chybět ani chléb se sádlem.

Co vše ukáží

Co návštěvníky čeká? Oba umělci zde představí na 75 obrazů, 4 sochy, reliéfy, keramiku. Jde o průřez jejich celoživotní tvorby. Své 2 obrazy s nimi vystavuje i jejich talentovaná vnučka, Adélka Brabcová (11), kterou vede na ZUŠ Evy Randové Dana Urbanová. Vystaven bude i obraz, koláž ústeckých dominant. Kostela se šikmou věží, hradu Střekova, Větruše, zoo… Kitovi jej k 750. výročí města věnovali muzeu, nyní si ho půjčí.

Co čekají od výstavy? “Vše je skryto v názvu Žijeme a tvoříme v Ústí nad Labem. Bude to setkání s přáteli, kamarády a radost budeme mít určitě z nových návštěvníků. Je naším přáním, ať je obrazy i další díla pohladí na duši. Počítáme i s kritikou, každý ať si nakonec utvoří vlastní názor,“ dodal ústecký výtvarník Karel Kita.