Koncert pořádají Boom s Národním domem za podpory města Ústí a se sdružením YMCA, které klášter provozuje. Ačkoli se přímo v sousedství zahrady buduje nové ústecké obchodní centrum Forum, pořadatelé umožní návštěvníkům přístup na koncert ze strany od kostela Nanebevzetí Panny Marie, jako loni.

Na otázky odpovídal Pavel Nepivoda, zpěvák a kytarista The Boom.


Na koncertě letos vystoupí víc účinkujících než loni. Mění se pomalu benefice ve festival?
Přemýšleli jsme, že trochu rozšíříme program koncertu a nejzazší variantou by byl v podstatě menší festival, kde by vystoupily především ústecké kapely a nějaký zajímavý host.
Nakonec jsme se ale dohodli na kompromisu a lehce jsme, oproti loňskému roku, posunuli začátek a přidali do programu ještě pár hostů.

Koho zvete a proč?

Pozvali jsme kamaráda sitáristu Jiřího Muchu, který uvede návštěvníky koncertu do atmosféry stejně jako tomu bylo na Koncertě pro Bangladéš. Další kapelou jsou Lazaret Band, kteří se vracejí ke kořenům blues, což je hudba, která v 60. letech taky dost frčela. A hlavním hostem je Pepa Nos, se kterým jsme si asi před deseti lety párkrát Beatles zahráli.

Do jaké míry je tento koncert pro vaši skupinu svátkem?
Protože koncertů s orchestrem je do roka velice pomálu (3 - 6 vystoupení), tak je to pro nás všechny určitě malý velký svátek.

Kolik beneficí – krom dvou pro zahradu – má The Boom na kontě?
Hráli jsme s orchestrem v divadle opery a baletu v Ústí koncert pro zajištění právní ochrany DAS pro ústeckou záchranku, dále tamtéž koncert pro Krizové centrum Spirála ve Skoroticích a pár dalších menších, ale také významných beneficí. Novinkou při pořádání loňského Vánočního koncertu bylo to, že výdělek byl věnován na konto Dětské chirurgie Masarykovy nemocnice. Tato tradice bude nadále zachována.

Je to i příležitost, jak doma v sezoně zahrát s vlastním orchestrem? Jak si tuto spolupráci oživit?
Určitě – co si sami nezařídíme, to nemáme. I když pár akcí, kam jsme byli pozváni, už proběhlo. Např. festival v Chomutově nebo zmíněné benefice.

Co už „Boomáci“ letos absolvovali?
Ve čtyřech jsme odehráli několik klubových a dalších vystoupení.
Letní koncert je letos první akcí s orchestrem. Loni jsme hráli na výše uvedeném festivalu v Chomutově a o Velikonocích v pražském klubu Vagon na Národní třídě. V prosinci 2007 jsme si ve čtyřech zahráli Hey Jude s Martou Kubišovou na setkání fanklubu Beatles.
Takže letos je toho s orchestrem méně, ale za to se s ním rýsuje účast na festivalu v Liverpoolu. Letos opět přišla nabídka odehrát několik vystoupení s orchestrem v rámci International Beatleweek v Liverpoolu.

Nemůže vám tak hraní ve Velké Británii zevšednět?
Předpokládáme, že jakýkoliv další zájezd do Liverpoolu nebude jako když to bylo poprvé. I když loňská účast ve čtyřech měla taky svoje kouzlo jedinečnosti. Určitě se ale nemůže stát, že bychom přemýšleli, jestli do Liverpoolu jet nebo nejet. Představa, že v šedesáti jedem potřicátý do Liverpoolu a moc se nám tam nechce, je tristní.

A na druhou stranu – čeho víc ještě dnes česká kapela, hrající hudbu Beatles a Lennona, může dosáhnout?
Nejen Johna Lennona, ale i dalších Beatles. Občas zaslechnu názor, že po Liverpoolu už nás čeká „jen ten New York“. Myslím, že nás v mnoha ohledech může čekat lepší Liverpool, i když to už nebude jako poprvé. Poprvé to byla obrovská meta, další účast bude velkou poctou.

Co vás letos čeká? Budete hrát i na velkých festivalech s orchestrem?
Na festivaly už to asi nevypadá, ale přišla nabídka hrát na jedné významné akci v Ústí nad Labem. Přes léto nás čeká několik vystoupení na lidových akcích, svatba a významná akce v Řehlovicích.

Jaký nejhezčí zážitek máte spojený s koncertem v zahradě – a pro ni?
Jednoznačně atmosféra a návštěvnost z loňského roku. A pocit, že jsme mohli přispět na dobrou věc. A vlastně i pocit, že také díky nám mnoho Ústečanů zjistilo, že se zahrada v Ústí vůbec nachází. V zahradě jsme se byli poprvé podívat, když jsme chystali 15. Vánoční koncert v kostele sv. Vojtěcha.

Na jednu stranu jí tak pomáháte, na druhou tam ale na vás přijde dost lidí a ten pěkný prostor „podupou“. Není v tom trochu rozpor?
V tuhle chvíli, kdy zahrada ještě není zrekonstruovaná, zatím o nic nejde. Nevím, jak to bude po realizaci projektu.

Prozradíte, co vše tentokrát uslyšíme? Třeba ve srovnání s loňskem?
Doufáme, že zazní některé nově nastudované skladby z Vánočního koncertu. Perličkou by mělo být vystoupení The Boom společně s Pepou Nosem. Před asi 10 lety jsme se potkali a odehráli spolu asi 5 vystoupení. Pepa zpíval svým stylem skladby Beatles. Prozradil nám, že v šedesátých letech taky hrál Beatles. Na basu a zpíval . . .

Jak si jako kapela tento koncert, tu událost, užíváte? Dá se říct, že se na něj všichni dlouho dopředu těšíte?
Doufám, že se těší úplně celý orchestr. Z některých reakcí to jednoznačně vyplývá.
Těšíme se na atmosféru, za kterou vděčíme především všem úžasným hudebníkům, kteří s námi do toho jdou a dál samozřejmě publiku. Jde o reakci mezi námi všemi a posluchači. Řekl bych, že máme na tyhle věci docela štěstí. Ťuk ťuk ťuk . . .

Jak ideální je pro skupinu právě termín 31. května? Proč byl zvolen?
Termín byl zvolen souhrou okolností, dovolených a dalších akcí. Původně jsme chtěli pozdější termín, ale nebylo to možné. Není to vlastně tedy letní koncert, ale spíše předletní. Doufáme ale, že počasí bude stejně příznivé.