Tradiční akce nabídne exotickou hudbu k poslechu i tanci a ochutnávky jídel národů z celého světa. Je součástí Evropského roku mezikulturního dialogu, který v celé EU slouží k prohlubování vztahů mezi jednotlivými národy a vyznáními, vzájemnému pochopení, toleranci…

Planetu podpořily EU, město Ústí, Ministerstvo kultury ČR i další partneři. Díky tomu se na ní neplatí vstupné, je zdarma. Letos ovšem pořadatelé „vypustili“ ska, reggae a punkovou scénu.

Novinkou je i „oddělení“ Lidického a Mírového náměstí stavebníky. „Komplikace to je, až se dostaví tak bude lépe. Ale zase nás to nutí vymýšlet něco nového,“ řekl Jan Kubíček z Poradny pro integraci, která opět festival pořádá.

Pořadatelé zamýšleli „propojit“ náměstí pomocí rikši, ale nesehnali ji. „Chtěli jsme ji tedy nechat vyrobit. Ale truhlář řekl, že by tu jeho nikdo neutáhl ani prázdnou,“ vysvětlil Jan Kubíček.

Festival chce představovat cizince, kteří žijí v ČR. Jeho součástí by tedy měla být hlavně jejich vystoupení.

„Hudbu u nás ale mnoho cizinců – profesionálů ani amatérů – nedělá. Asi proto, že v ČR mají jiné starosti. A prosadit se zde v hudbě a živit se jí není snadné. Proto zveme i české skupiny jako jsou Al–Yaman, Čankišou či Terne Čhave, kteří tak festival podpoří a zpestří,“ těší se Jan Kubíček. K poslechu podle něj budou hrát například Amit, Draga Banda či Shahab, tančit se bude také v klubech Mumie a Circus.

Myšlenkou festivalu je představit cizince veřejnosti z jiného úhlu pohledu. Také proto má letos akce lepší program pro děti včetně pohádek cizinců. „Dospělí přijdou s dětmi, ochutnají jídlo cizinců, poslechnou si hudbu a zatančí si na ni, podívají se na orientální či africké tance a třeba se i přihlásí do workshopu a koupí si něco pěkného. Nenásilně se tak dozví, jak v ČR cizinci žijí a co dělají, poznají jejich kulturu a všichni budou spokojeni,“ vysvětlil strategii festivalu jeho pořadatel.

Z jídel doporučil i africké makajabe, mbisi či baklava ňam. Zve na filmy Člověka v tísni i na novinku festivalu – oddychovou scénu na Lidickém náměstí.