Experimentátora Karaoke Tundru, jednoho z nejzajímavějších hudebníků současnosti na Slovensku, který vystoupil na Kultu v klubu Circus, znají ústečtí posluchači i z festivalu Střekovská mumie, na níž minulý rok vystupoval s Peťom Tázokom. S tím také připravil novou desku, Album, která se brzy objeví v obchodech. Také o ní více v našem rozhovoru.

Jak bude vypadat nová deska? Na co se mohou posluchači těšit?

Bude to společné album s Peťom Tázokom, které vyjde v Praze u vydavatelství Bigg Boss. Posluchači se mohou těšit na 26 nových skladeb, které jsou kombinací silných příběhů a znepokojující hudby. I grafické zpracování CD stojí za povšimnutí, spolupracovalo na něm na 30 zajímavých českých výtvarníků.

A co naopak od desky očekáváte vy?

Především velký počet sebevražd, toto album bude velmi depresivní. Bude to pro nás dobré promo (ale to samozřejmě žertuji).

Jak probíhalo nahrávání?

Pomalu a v klidu. Neměli jsme deadline, netlačil nás čas. Mohli jsme zkoušet, improvizovat, vybírat nejlepší varianty. Byla i období hyperaktivity, kdy jsme za víkend udělali 3 skladby (včetně hudby a textů), ale většinou to probíhalo velmi klidně.

S Peťom Tázokom jste vystupoval loni na Střekovské mumii. Jak se vám na festivalu líbilo? Co hradní atmosféra, publikum?

Bylo to skvělé, doposud na ten festival rádi vzpomínáme. Fakt výborná atmosféra, určitě zase rádi přijedeme.

Máte radši festivaly či hraní v klubech? Neruší příliš mnoho posluchačů atmosféru vašeho vystoupení?

Obě možnosti mají výhody i nevýhody. Na festivalech je větší stres, na pódiu se střídá mnoho kapel, vše je potřeba rozbalit a nazvučit v podstatě během vystoupení a potom rychle zbalit a odejít, protože se už připravují další. Na druhé straně je to perfektní možnost vidět živá vystoupení projektů, s nimiž bych si asi těžko zahrál v menším klubu. Kluby ale mají komornější atmosféru, což je často velké plus. Ale ne vždy, závisí to hlavně na publiku.

Je vaše sólo vystoupení odlišné od vystupování s Peťo Tázokom?

Samozřejmě, je to něco úplně jiného. Je kompletně v mé režii, mohu si tam dovolit vše co chci. V podstatě jde o improvizaci s loopy, kdežto na koncertech Peťa Tázoka mám na starost hudební doprovod k textům. I zvukově je to jiné.

Jak se vám spolu vystupuje , jak ke spolupráci došlo?

První tracky jsme dělali asi před třemi lety, možná i dřív. Slovensko je malé, nemůže se tu objevit návštěvník z paralelní dimenze bez toho, aby nevyvolal velký rozruch. Takže bylo jen otázkou času, kdy začneme spolupracovat.

Jaká je cílová skupina, kterou na koncertech očekáváte?

Specialisté z mého marketingového oddělení aktivně pracují na tom, aby získali nějaké statistické údaje o mé cílové skupině. Ale zatím ji nemůžeme přesně určit, takže se musím dál řídit vlastním vkusem a nápady. Existují lidé, kteří se najdou v tom co dělám, ale je těžké je zařadit do nějaké kategorie. Na koncertech vidím většinou jde o městskou populaci bez výrazných signifikantních prvků, podle kterých by se mohli jednoznačně označit za představitele konkrétní subkultury. Věk: asi 15 – 60 let.

Ve vaši hudbě jsou patrné prvky hip hopu. Vy sám hip hop posloucháte nebo s ním jen experimentujete?

Podle mě se nedá experimentovat s něčím, v čem se aspoň minimálně nevyznáte. Už jen kvůli tomu, abyste mohli přesně vymezit hranice experimentovaní a neopakovat , co už mnohokrát udělali jiní. Skoro nesleduji současný mainstreamový hip-hop, ale přesto u mě doma často hraje rap – třebaže trochu jiný než ten, který lze vidět na MTV.

Máte nějaké hudební vzory? S kým byste chtěl spolupracovat?

Vzory asi ne, ale existují lidé, jejichž práci obdivuji. Spolupracovat bych chtěl s dětským sborem a symfonickým orchestrem.

Máte nějaké ohlasy ze zahraničí? Kde se vám vystupuje nejlépe?

Ohlasy mám, ale většinou jde o jednotlivé fanoušky z jiných zemí či přímo od zahraniční hudebníky i promotéry, kteří pátrají po nové hudbě. Vystupujeme nejradši v Praze, milujeme ji. Též mám rád Vídeň. Vlastně všude se mi hraje dobře, i Berlín nebo Krakov byly též super. Vždy jsou to nové zkušenosti. Ale na Slovensku se mi paradoxně příliš nedaří – jak jsem zjistil, zde víc záleží na osobních vztazích než na reálných kvalitách. A to moc nemusím.

Zhlédněte ukázky z vystoupení Petera Tázoka s Karaoke Tundrou na Mumii!

Připravil Martin KLIMEŠ