„Fillovka“ současně dává komukoli šanci poslat do dneška emailem na adresu fillovka@volny.cz svou stížnost na cokoliv, co jej trápí, mrzí či dokonce štve.

Tedy na problémy s potomky či naopak s rodiči – to podle věku, na obtíže v práci, se sousedy či sousedkou, na hluk z blízké restaurace nebo diskotéky. Ale i na záplavu reklam v TV, ničení životního prostředí či finanční krizi a politiku. Možností je hodně.

V ČR se tak představí projekt poprvé právě v ústecké galerii, ve světě ovšem není žádnou novinkou. Připojili se k němu už občané Birminghamu, Florencie, Malö, Budapešti, Helsinek, Chicaga, Melbourne i dalších míst, o jejichž existenci nemáme ani potuchy, natož abychom věděli kde leží…

Vše vymysleli manželé Tellervo a Oliver Kalleinen z Helsinek a prezentují se tak na výstavě Let Us Be Us v Galerii Emila Filly v Ústí.

Co se bude se stížnostmi dál? Stanou se textovým materiálem písně. „Společně s vámi a za pomoci odborníka text připravíme na první schůzce improvizovaného sboru. Schůzka se uskuteční zítra od 17.00 hodin v Galerii Emila Filly. Ti, kteří nestihnou poslat svou stížnost emailem, můžou tak učinit přímo v galerii na této schůzce spojené s občerstvením,“ uvedla Vendula Fremlová, nová ředitelka Fillovy galerie. „Projekt mě nepřekvapuje. Dobře koresponduje se současným moderním uměním, jemuž se naše galerie věnuje,“ tvrdí.

Sbor se pak sejde ještě nejméně 2 x. Text písně od Bohdana Bláhovce zhudební Marek Doubrava (skupiny Hmm, ex Tata Bojs), sbor jej na společné zkoušce se sbormistrem nazkouší a na dalším setkání i nahraje. „Přetavíme tak naše stížnosti v pozitivní společný zážitek,“ věří Vendula Fremlová.

Členové dočasného pěveckého sboru obdrží za odměnu na závěr projektu účastnické DVD s profesionálním záznamem nahrávky. Více informací k projektu lze nalézt na webových stránkách www.complaintschoir.org