V Děčíně začne až ve čtvrtek 26. března, Litoměřice mají letos smůlu.
„Tentokrát se zde nepodařilo sehnat nikoho, kdo by festival v tomto městě uspořádal,“ vysvětlila Adéla Hrušková, koordinátorka doprovodných akcí a školních projekcí Jednoho světa v Ústí.
Asi nejzajímavější na ústeckém finálovém večeru byla projekce nového českého snímku režiséra Zdeňka Tyce „El Paso“, filmu o matce sedmi dětí, mladé romské vdově (Irena Horváthová, zpěvačka skupiny Gulo Čar) s velkými dluhy, nad níž se vznáší hrozba odebrání dětí.
Ona sama o ně sice přijít nechce, kvůli neznalosti, neschopnosti orientovat se ve složité situaci a také kvůli své laxnosti by však měla smůlu. Tedy nebýt pomoci mladé právničky (Linda Rybová) a terénního pracovníka (David Prachař). Škoda jen, že je snímek příliš dlouhý…
Po projekci v kině Mumie diváci využili šance a povídali si o filmu se samotným režisérem Tycem, který se proslavil už svým prvním romským snímkem Smradi. Mj. publiku prozradil, že na ubytovnách pro sociálně slabé to velmi páchne.
A také, že zpěvačka Horváthová dostala roli náhodou. „Přivedla mi na konkurz své dvě děti, mě ale mnohem více zaujala ona sama jako herečka,“ řekl Tyc.
Ústecký Jeden svět byl úspěšnější než ten loňský. První čtyři dny jsme měli hlavní projekce od 19.00 hodin zcela vyprodané, bohužel jsme ale do sálu nemohli pustit více než sto diváků. V pátek a v sobotu už to bylo slabší, ale s tím jsme počítali.
O víkendu je vždy pestřejší nabídka v klubech,“ řekla Adéla Hrušková. Z besed podle ní jednoznačně nejzajímavější byla ta s pracovníky ČEZ a Strany zelených po projekci novozélandského filmu Jaderný comeback.
Teplice nabídly během pěti dnů také dokument René od Heleny Třeštíkové. Děčín bude hostit festival od 26. do 28. března, projekce všech devíti snímků se odehrají v Husově sboru v Teplické ulici 49.