Legenda americké country muziky George Hamilton IV. je asi největším lákadlem hudebního festivalu Porta 2010, jehož finále od zítra po tři dny hostí Ústí nad Labem.

Hrát se bude v Letním kině ve finále, tedy v sobotu. Soutěží se tamtéž, ale také na Lidickém náměstí, kam je v pátek večer vstup zdarma. Ale úplný start si už zítra odbude mezinárodní festival trampské, country a folkové muziky v Domě kultury Ústí na akci nazvané Trampský potlach.

Vstupné (viz grafika na závěr článku) je k publiku velmi vstřícné na to, že na festival přijede i zmíněná americká country legenda.

Více o Portě v rozhovoru s jejím spolupořadatelem Jindřichem Šrejberem. S jedním z lidí, který stál u návratu Porty do Ústí začátkem 90. let. Návratem tam, kde Porta na sklonku 60. let vznikla. A odkud byla na začátku 70. let „ukradena“.

Pane Šrejbere, je letos něco jinak, než bylo na finále Porty loni?
Ano, v autorské soutěži došlo k zásadní změně: v Ústí se vedle finále uskuteční i tři semifinálová kola. V nich bude o postup do finále „bojovat“ 26 skladeb.

Kdy a kde je můžeme vidět?
Tyto soutěže proběhnou současně od 15.00 hodin na terase Národního domu, na Lidickém náměstí a před OC Forum. Z každého kola postoupí tři do finále. To bude na Lidickém náměstí od 17.30 hodin. Tradicí zůstává volná scéna, kde se mohou soutěžní kapely představit před vlastní soutěž.

Ale novinkou bude také Trampská sedma, že? O co se konkrétně jedná?
To je program, který začíná v sobotu od 13.00 hodin na malé scéně ústeckého Letního kina. Nachází se v jeho horní části… Zde se představí česká klasika tohoto žánru, například Chrpa (Chrudim), Dobráci (Česká Lípa), Špunt (Přerov), Hluboké nedorozumění (Praha), Jerry a dcery (Plzeň), Marod (Ostrava) nebo Jampet (Plzeň).

Kolik kapel či interpretů letos změří síly v mezinárodním finále?
Do mezinárodního finále, které navazuje na Trampskou sedmu, ale už na hlavní scéně Letního kina postoupilo 10 kapel z Českého národního kola (4). Slovenského festivalu v Turzovce (1), mezinárodního festivalu „Kropka“ v Polsku (2) a festivalu akustické a bluegrassové hudby v Maďarsku (2). Desítku doplní vítězná kapela z dětského festivalu Brána 2010.

Loni našly skupiny pro své recitály zázemí v malém a útulném Biografu u Františka na okraji ústecké čtvrti Severní Terasa. Vrací se sem Porta i letos?
Nevrací. Koncert Porty v kině u Františka v roce 2009 bylo vlastně nouzové řešení, když se spustil déšť. Za to Františkovi Šmahelovi moc děkujeme. Letos ovšem budou z organizačních a technických důvodů všechny akce ve středu města.

Prozraďte – co se loni v případě finále Porty v Ústí osvědčilo? A co naopak příliš úspěch nemělo?
Každopádně bylo dobré rozhodnutí oddělit autorskou soutěž od interpretační. Tím se vytvořil prostor pro řadu mladých autorů. Letos to bude 26 nových písní.

Bylo pro vás jako pořadatele dilema výše vstupného? Vždyť některé letošní koncerty Porty jsou dokonce zdarma!
Celý festival je finančně náročný a především v současné době se těžko shání sponzoři. Pořadatelé se však každoročně snaží, aby tento festival byl dostupný všem, kteří folk, country a trampskou hudbu mají rádi.

S Portou v Ústí je za poslední roky úzce spojeno několik vděčných atrakcí. Vrací se tedy i letos rýžování zlata, ocenění Stříbrňák i korunovace krásné Miss Porta?
Ne, rýžování zlata letos v Letním kině nebude. Ale soutěž o Stříbrňák a volba Miss Porta jsou tradiční body Porty. Jsou zpestřením, chceme v nich pokračovat i nadále.

Kdo je podle vás nejzajímavější z finalistů?
Žánrově finále interpretační soutěže je velice rozmanité. A to od trampské hudby v podání polských kapel až po bluegrass z Maďarska.
Osobně se těším na „Pětník“ a slovenskou kapelu Klena & Klenoti.

To asi porota nebude mít snadnou práci, že?
Myslím si že ne. Ale také v případě autorské soutěže je na co se těšit.

A který ze zahraničních hostů by mohl mimořádně zaujmout, mile překvapit?
Zahraniční host je především legenda americké country pan George Hamilton IV., který k naší republice má velice dobrý vztah a byl jedním z mála představitelů tohoto žánru, který vystoupil v bývalém Československu. Jinak má i přezdívku Velvyslanec country hudby. Zde vystoupí za doprovodu kapely Petr Kocman band, v pořadu věnovaném výročí Jiřího Brabce.

Z jaké dálky dorazí na Portu návštěvníci?
Ti, o kterých už vím, jsou z Polska a z Maďarska. Jsou však také avizovaní návštěvníci z USA a Německa.

Spaní pod širákem či pod stanem – to k trampské muzice neodmyslitelně patří. Dostanou tedy návštěvníci šanci někde v centru Ústí stanovat? Moc si to neumím představit…
Jak účinkující, tak návštěvníci mají možnost stanovat přímo v areálu Letního kina. Máme však nabídku i dalších ubytovacích kapacit – od hotelů až po ubytovny.

Jak budete připraveni na případnou nepřízeň počasí? Loni to byla trochu smůla – prudká bouře doslova smetla koncert na terase Domu kultury Ústí.
Celý program je vypracován i v „mokré“ variantě. Pro všechny scény – samozřejmě kromě Letního kina – jsou zajištěny náhradní prostory především v Domě kultury a v Národním domě.

Prozradíte tajné tipy pořadatele? Na co se sám nejvíc těšíte a proč?
Především na setkání s hudbou, kterou mám rád a s řadou lidí „stejné krevní skupiny“. Ale na co se hlavně těším, jsou spokojení diváci i účinkující.

A dá se říci, že i na někoho konkrétního? Byť nejspíše v poněkud osobnější rovině?
Na setkání s Mirkem Kovaříkem, Mirkem Navarou, Mirkem Černým a dalšími členy porot a hosty.

Kdo také na finále 44. Porty vystoupí
čtvrtek – Trampský potlach – Kapitán Kid, Zlatý orel, Miki Ryvola a přátelé, Jitka Vrbová a Falešná karta
pátek – Jane (Brno), Pacifik, Naďa Urbánková s Bokomarou a překvapení
sobota – Wabi Daněk, Kamelot či Epy de Mye. V závěru programu další hosté – Petr Kocman band, Mirek Černý, Karel Kahovec, Šárka Rezková a vzácná návštěva George Hamilton IV. (Nashville, USA) vzpomenou na kapelu Country Beat a jejího kapelníka Jiřího Brabce. Letos by oslavil 70 let.
Na závěr večera vzplane velký táborák

Koho z loňských vítězů letos uvidíme jako hosty koncertů? A je či bude už to tak pravidlem?
Páteční finále zahájí vítěz loňského ročníku – skupina Jane z Brna. V sobotním programu pak zase vystoupí holandská bluegrassová kapela G-runs.

A na závěr ještě trochu počítání. Prozraďte – jaký rozpočet má letošní finále Porty v Ústí? A kolik stojí hlavní hvězda, americký country man Hamilton?
Možná vás to překvapí, ale Georg Hamilton IV. za svoje vystoupení nepožaduje honorář. Své vystoupení na tomto festivalu považuje za čest. Chce především vzpomenout výročí Jiřího Brabce, s kterým spolupracoval. Pořadatelé hradí náklady s dopravou a pobytem na Portě a honoráře doprovodné kapely.