Ani teplota – 15 stupňů nezabránila zpěvákovi Davidu Deylovi (26) vyhrát prestižní mezinárodní soutěž vysokých škol v ruském Vladimiru, tedy 180 kilometrů od Moskvy.

„Má péřová bunda si s mrazem poradila. Ale být tam – 40 stupňů, nevím, jak by to dopadlo,“ řekl včera David Deyl.

„Nicméně se vystoupení odehrávala v aule Fakulty umění ve Vladimiru. „Přišel jsem tam vždy s tříhodinovým předstihem, abych se dobře připravil. Takže jsem se tam i stihl rozehřát,“ smál se.

Na tak velké zahraniční soutěži to byla premiéra pro něj i pro jeho fakultu z Ústí. Triumf z vítězství si ovšem užil jen napůl. Cenu před soupeři z celého světa nestihl převzít. „Musel jsem se narychlo vrátit na koncert do ČR,“ vysvětlil.

Na tak velké zahraniční soutěži to byla premiéra pro něj i pro jeho fakultu z Ústí. Triumf z vítězství si ovšem užil jen napůl. Cenu před soupeři z celého světa nestihl převzít. „Musel jsem se narychlo vrátit na koncert do ČR,“ vysvětlil.

Absolutní vítězství Davida Deyla v ústeckém družebním Vladimiru, starobylém ruském městě plném kostelů, nebyl ale zdaleka jediný úspěch České republiky a ústecké univerzity (UJEP) v Rusku.

„Na předních místech této soutěže se umístilo i vokální kvarteto a kvintet Pedagogické fakulty UJEP,“ řekl Deníku s velkou radostí v hlase – a pyšně – David Deyl.

Na mezinárodní pěveckou soutěž hudebních fakult vysokých škol Hvězdná brána 2011 se zpěvák dobře připravil. Dokonce mu pedagožka ústecké univerzity, Inna Kalita z Katedry slavistiky Pedagogické fakulty UJEP, přeložila text hitu do ruštiny! Písnička Nic nevzdávám se tak „změnila“ v Já něvzdám sa.

„V 1. kole soutěže musel každý účastník předvést libovolný světový hit. Zpíval jsem v angličtině Angels od Robbieho Williamse. Ta emotivní písnička mi sedne, ale asi málokdo o ní ví, že před ní měl Robbie dva neúspěšné singly. A až s Angels prorazil a uspěl v hitparádách,“ řekl zpěvák.
Soudí přitom, že u něj je to podobné. „Můj první hit Teď hned se chytl jakž takž, Nic nevzdávám už víc a nejvíc až můj třetí singl z desky Hlavolam – písnička Akorát.“

Díky písni Já něvzdám sa byl také jediný mimoruský účastník, který zpíval rusky.
„Myslím, že to zapůsobilo. Číňani zpívali v čínštině, Ukrajinci ve své řeči a Bělorusové bělorusky, já ale rusky“ ohlédl se zpěvák, který si k písničkám píše hudbu a doprovází se na klavír.

„To vystoupení pro mě byl jeden z největších zážitků soutěže. Doprovázel jsem se na klavír, se mnou hrál smyčcový kvartet složený ze studentů vladimirské Fakulty umění. Nacvičili jsme to, zahráli mi fantasticky. V lepší sestavě asi ještě nikdy má písnička nezazněla,“ byl při vzpomínání v sedmém nebi.
A další zážitky? „Denně jsme měli ve Vladimiru programy od rána od 8 do večera do 22 hodin. Připadal jsem si, jakoby nepřijel zpěvák Deyl z Ústí, ale vicehejtman Ústeckého kraje pro mezinárodní vztahy,“ smál se.

Odhadl, že pro účastníky soutěže chystaly program stovky lidí. „Na magistrátu města pro nás v představení účinkovalo minimálně 60 lidí. V umělecké škole zahrál 70tičlenný orchestr balalajek, na konzervatoři pro nás udělali speciální koncert s orchestrem… Bylo nás tam odhadem 150 soutěžících, vedle sólistů i vokální dueta až kvinteta,“ ohlédl se.

Druhý den byl nadšený, že je ve finále. „Mí soupeři totiž byli skvělí,“ žasl. „Bez rozpaků bych jejich hlasy přirovnal ke zpěvu Christiny Aquillery či Beyoncé. I kluci zpívali perfektně…“ A přesto mezinárodní porotci, lidé z Moskvy či Ukrajiny, Slovák, který dnes učí v Paříži i Rakousku a také profesor Jiří Holubec z UJEP, rozhodli v jeho prospěch.

Zajímalo nás ale ještě, zda zařadí nahrávku písničky v ruštině se smyčcovým kvartetem na své nové CD.
„Nahrávku budu mít jen na DVD. Ale možná ji natočím na opravdu hodně velké soutěži v Bělorusku, kde vystupují všechna velká ruská esa, Ala Pugačevová a podobně. Mám tam jet s Helenou Vondráčkovou, která to zařídila,“ už se těší David Deyl.