Slíbil to – a těší se na ni – také Jindřich Šrejber, jeden z pořadatelů Porty, pověřený hostováním Marie v amfiteátru letního kina v Ústí. A účast zpěvačky potvrdil i Zdeněk Vřešťál, kapelník skupiny Neřež, která zpěvačku doprovodí v programu, který připomene nejen velké Mariiny hity, ale také její písničky napsané folkovou zpěvačkou Zuzanou Navarovou.

Synův výběr hitů


Bez nadsázky lze tvrdit, že na tom koncertě zazní skladby z Mariina jarního vzpomínkového alba „Zlatá kolekce 1968 – 2010“ (Supraphon 2011), mapující kariéru nepřehlédnutelné a nepřeslechnutelné osobnosti české populární hudby napříč žánry.

Tedy od „ostravského soulu“ přes folkověji laděné písně až po čistý pop a hudbu diskoték. Komplet 65 skladeb vybral a sestavil ten nejpovolanější – zpěvaččin syn Vít Rotter. A že na 3CD dominují – i když nepřevažují texty tradiční spolupracovnice „ostravské Marušky“ Jiřiny Fikejzové? To je fajn zpráva, ne? A logická…
Tím ale ohlížení v roce zpěvaččiných kulatých narozenin zdaleka nekončí. Na podzim ještě u Supraphonu vyjde kolekce všech alb Marie Rottrové. Ta také odpovídala v rozhovoru.

Na sklonku roku vám vyšlo dvojCD písniček s texty Jiřiny Fikejzové. Prozraďte – čím je váš nový 3CD výběr výjimečný?

Především vychází v mém výjimečném roce, je rozložen na tři CD a mapuje celou moji dráhu od konce 60. let minulého století až po poslední novinkové album Stopy. A kromě největších hitů obsahuje i písně, které lidi tolik neznají, a myslím si, že by si je připomenout a poslechnout mohli.

Které například?


Třeba písničku Dívka s dobrou pověstí. Tu jsem našla v archivu ostravského rádia – nikdy nevyšla na žádném nosiči. Je to písnička Zdeňka Bartáka a Jiřiny Fikejzové – a je opravdu nádherná. Najednou jsem zjistila, že existuje píseň, která by na tomto výběru měla být. A pak taky písničky, na kterých jsem se podílela autorsky, buď jsem textovala muziku, nebo jsem psala hudbu na texty. Takové písničky jsou mojí výpovědí. A některé z nich nejsou už dnes příliš známé, protože vyšly dávno.

Kdy jste si napsala první písničku?


První melodii jsem si napsala v roce 1969 ve Švýcarsku, měla jsem s sebou text Vládi Čorta, který se mi moc líbil. Tehdy mě zcela pohltila soulová hudba, tak jsem – možná po vzoru černošského tria Supremes – napsala písničku v tomto stylu – Labutě.

Autorské písně se asi zpívají jinak než písně, které napsal někdo jiný…


Autorské zpívání je to nejlepší, co může být! Celý život vzhlížím ke zpěvákům, kteří si sami píší písně. Když si člověk napíše píseň sám pro sebe, stoprocentně si za ní stojí – nemůže uhnout a nemůže říct: „Hele, to jsem se sekla“. Pokud stvoříte věc sám pro sebe, seknout se nemůžete. Takové písně vycházejí z vašeho vnitřku.

Kolik takových písní aktuální trojdeskový komplet obsahuje?


Je jich tu 65. Písničky, na kterých jsem se podílela, buď hudbou, nebo textem. Takže desetina tohoto výběru. Ale nic anglicky.


Jak je váš nový výběr pojat?


V zásadě chronologicky. Možná jsou některé písně v čase přehozené, ale minimálně. Ten výběr ukazuje moji dráhu od ostravských začátků na konci 60. let minulého století do současnosti. Schválně jsem na něj nevybrala žádnou anglicky zpívanou písničku, i když jsem jich natočila hodně. Mám pocit, že na to u nás moc posluchači nejsou zvyklí, navíc na podzim vyjdou všechna moje elpíčka na CD, tam je posluchači samozřejmě najdou.

Finále Porty 2011
čtvrtek 2.6. , Dům kultury 18:30
POTLACH S PACIFIKEM
Ozvěna (Brno), Sekvoj (Praha), Náplava (Ústí nad Labem),
Vojta Kiďák Tomáško (Loket),
Tempo Di vlak (Ostrava)pátek 3. 6., Lidické nám. 17:00
FINÁLE AUTORSKÉ SOUTĚŽE
– deset finalistů autorské soutěže a hosté: Esence, Burizón, Martin Rous, Stráníci, Věra Martinová, Jamie Marshall, Lenka Slavíková, Žalman a spol.sobota 4. 6., Letní kino 12:30
TRAMPSKÁ SEDMA
Přehlídka účastníků soutěže, jejichž hudba zní v rytmu di tramp

Letní kino 15:30 MEZINÁRODNÍ FINÁLE PORTY
– mezinárodní finále interpretační soutěže za účasti kapel z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska a vystoupí hosté: Pětník, Alibaba, Reliéf, Modrotisk, Kapitán Kid, Taxmeni, Pavlína Jíšová, Marie Rottrová a Neřež, Spirituál Kvintet, Franta Nedvěd s kapelou