Hokej (nad Němci jsme vyhráli 5 : 2, sláva!) i krásné jarní počasí. To byly asi důvody, proč benefici „Na podporu ženskosti“ ve prospěch žen s rakovinou prsu v Severočeském divadle opery a baletu (SDOB) vidělo asi jen 200 lidí. Přitom Ústí na charitu slyší, módní přehlídky Lenky Kocmanové Taussigová Krása pomáhá dětem bývají každý rok plné. A vydělávají statisíce korun pro dětská oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

Pomoc ženám po rakovině

O co přišli ti, kteří nepřišli? Tedy kromě toho, že nechali „ve štychu“ pořádající Nadační fond Femina, který se rozhodl pomáhat onkologickým pacientkám? Zaplatí jim prsní implantáty, aby byly opěk ženami, krásné. Přišli o známé muže u mikrofonu, dojemné příběhy silných žen, efektní ohňovou show; o hodně emocí v jeden okamžik. A ovšem také o skvělé finále, kdy Viktor Dyk, Michal Skořepa, Martin Pošta, Vlasta Horváth, Lukáš Písařík, Bohuš Matuš zpívali Jacksonův hit We Are The World s Dykovým textem. Silný okamžik!

Je to má povinnost

Jsem rád, že benefici podpořil kraj. Zaplatil pořadatelům pronájem ústeckého Severočeského divadla opery a baletu. „Beru to jako povinnost, koupit si lístek a vidět takový koncert,“ řekla Marcela Prokůpková z Ústí, jedna z návštěvnic, o akci, jejímž patronem je Michal David.

Asi jen dvě chyby show měla. Herečka Ivana Jirešová ji měla moderovat, ale bohužel nepřijela. „Máme doma starosti,“ řekl Viktor Dyk, její manžel, s nímž měla představitelka jedné z hlavních postav nováckého seriálu Ordinace v Růžové zahradě zazpívat duet. Nedorazil ani Josef Votek z Kabátu (byť na první akci benefičního turné na Kladně byl), ač měl zazpívat duet se svou ženou Jovanou.

Ta přitom moderovala večer s fajn „vysmátou“ Michaelou Dolinovou. „Asi má ještě starosti s turné,“ soudil o Vojtkovi rocker Viktor Dyk, dobrá duše a spoluorganizátor turné. Škoda, že absenci obou slíbených osobností nikdo na jevišti během večera neomluvil.

S režisérem Štolpou

„Oba, Ivana Jirešová i Pepa Vojtek tentokrát nemohli. Mrzí mě to, ale zase jsme za ně nabídli jiný adekvátní program,“ řekl Roman Štolpa, režisér benefice. „Ty duety jsou pro mě stejně zajímavé, jako všechny ostatní věci, které se tu dějí. Je to pro mě radost, vše sledovat. A bombónkem je pro mě závěrečná písnička, hit přetextovaný přímo pro tuto akci. To se nikde jinde nevidí než u nás,“ prozradil. ¨

„Přišly jsme, protože jsme fanynky muzikálů, zpívají tu lidi, které máme rády a chceme podpořit dobrou věc. Překvapil mě ohňový taneční soubor. Obdivuju je, bála bych se, že se upálím zaživa,“ řekla Lucie Lindová z Ústí.

Muzikály i opery

Na koncertě zněly hity z rockových oper Antigona a Tyranus Oidipus, živě je hrála výborná kapela B 75 a zpívali Dyk, Horváth i Písařík. Ale sálem zněl i hit z Angeliky či Johanky z Arku a Vlasta Horváth zpíval vlastní písničky. Jednu z nich pro něj napsala Pavla Milcová, písničkářka a ex členka české ženské kultovní skupiny Dubbuk.

Pop klasiku přednesl houslista Michael Hejč, hlas „klasika“ Mariána Vojtka i v Davidově asi méně známé písničce Líbezná jen zněl.

Výborný Ježíš Skořepa

Pro mne je velký objev Michal Skořepa, který se o roli Ježíše v muzikálu Jesus Christ Superstar Karlíně dělí se Střihavkou. V Ústí měl ve scénáři také song Black Hole Sun, ale nakonec se rozhodla pro hit Michaela Jacksona. Ovšem skladbu Billy Jean zpíval a hrál na kytaru ve verzi, v jaké ji zpívá Chris Cornell, zpěvák nedávno se navrátivších amerických rockových legend Soundgarden. „Byl skvělý,“ potvrdil i fotograf Petr Berounský z Ústí, jehož snímky článek zdobí.

„Mladé děvče vedle nás bylo naprosto fascinováno 23letým mladým zpěvákem, který senzačně měnil hlas v písních, doslova si s ním pohrával od jemného až po metalový mužný hlas,“ chválila Michala divačka Laďka Kreslová také za song Jidáše. Zklamalo ji ale, že si špatně přečetla plakát a místo mladého Vojty Dyka z Nightwork na jeviště nastoupil Dyk jejího věku.

Dyk neměl chybu!

„Ale ten chlap prostě neměl chybu! Nejen, že je to sympaťák a super zpívá, ale ještě uměl i hezky mluvit. A když jsem se dozvěděla, že je koncert hodně i jeho práce, že se věnuje podpoře žen, které postihla rakovina prsu, vážím si ho ještě víc,“ jen zářila.

„Nebudu zapírat, že se nám líbil nejvíc Bohuš Matuš. Vybral si líbivé písně a byla to konečně změna od kapely B 75 – ta je fakt hustá. Pár babiček za námi už jsme po přestávce neviděly,“ dodala Iva Ipserová, další návštěvnice.

Sexy Martin Pošta

„Mně osobně se nejvíc líbil Martin Pošta – byl fakt sexy v Jonesově písničce Sex Bomb. Nádherně se vlnil a báječně zpíval i Robbieho Williamse, takový velký Bruce Willis to je, jinak se to nedá říct.Toho bych chtěla mít doma, sršel z něho i optimismus.a radost ze života. To dnes mužským většinou chybí,“ dodala ještě Ladislava Kreslová.

Zajímavé bylo setkání s paní Zojou z Děčína, onkologickou pacientkou, která aktivity Nadačního fondu Femina podpořila. Sama bude jednou z tváří knihy, který Nadační fond Femina vydá, pokřtí. Děčíňanka Zoja byla příjemná žena.

„Je hrozně fajn, když přes to všechno, co se v této republice děje, lidi dělají něco pro druhý. Jakákoli charitativní akce je hrozně príma, vždycky je to pro mě katarze,“ dodal herec a režisér Roman Štolpa.

Nahé snímky v knize

„Jedním z nejbližších počinů Feminy na osvětu problematiky rekonstrukce prsu je vydání rozsáhlé publikace fotografií žen po rekonstrukci prsu doplněnými jejich životními příběhy,“ připomněla Hana Juřenová, ředitelka Nadačního fondu Femina.

Snimky dělal renomovaný italský fotograf Rossano B. Maniscalchi, který mimo jiné nafoti i portréty osobností jako Barrack Obama, Madeleine Albrightová, Umberto Ecco, Miloš Forman či Alain Delon.

„Naše kniha chce nejen zprostředkovat pravdivou výpověď o možnostech, úskalích a úspěších léčby rakoviny a rekonstrukce prsu. Ale hlavně ukázat, že ženy, které léčbou prošly, neztrácejí nic ze svého sebevědomí, ženskosti a elánu do života,“ vysvětlila ředitelka ke knize, která vyjde v první polovině roku 2011.

„Distribuována bude pomocí lékařských center a ordinací po celé ČR i prostřednictvím webových stránek Nadačního fondu www.nadacefemina.cz,“ doplnila Hana Juřenová. „Věřím, že se z našich benefičních koncertů a tohoto druhu pomoci stane tradice,“ doplnil ještě Viktor Dyk.