Soutěžící Roman Frič v Itálii získal 1. místo (98 bodů ze 100). Vítězové mají jedno společné – v ZUŠ je klavírní hře učí Renata Fričová, maminka Renaty a Romana. Ta také děti na soutěž 21 International Young Musician Competition Città di Barletta doprovodila.

Obě vítězky nejsou začátečnice. „Renata má 1. místo z mezinárodní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte 2010 v Ústí i 3. místo na mezinárodní soutěži Amadeus. Evička má ze stejné soutěže 3. cenu a v celostátní soutěži ZUŠ 1. místo,“ je spokojen ředitel.

Nenaříká si ani Roman Frič, syn klavíristy a pedagoga z Ústí. „Absolutní vítězství a řadu významných cen již letos získal a děvčatům z našeho týmu cenu velmi přál. Jeho bodové ohodnocení bylo vysoké. Běžně by v jiných letech stačilo k absolutnímu vítězství,“ tvrdí Jan Beneš. „Je jedno, kdo z nás získal pohár, hlavně že jsou to Češi, ne?“ prohlásil školák Roman.

Čtvrtá soutěžící Hana Mézlová se zařadila za Romana s 97 body. I ty stačily na 1. cenu. „Viděli jste někdy někoho, aby si stěžoval, že je jenom „první“? Přijďte se tedy podívat k nám do ZUŠ Neštěmice,“ smál se Jan Beneš. Hanička prý hleděla na bodové hodnocení a naříkala: „Zase jsem na chvostu…“

Tomáš Vaněk ze ZUŠ Neštěmice v kategorii nejmladších překvapil. Hraje teprve 2. rokem a jeho učitelka do něj vkládá velké naděje. Říká: „Za klavírem ho ještě není skoro vidět, ale už o něm slyšíme.“ Získal 98 bodů a zlobil se, že nedosáhl na pohár. Když zjistil, že má stejný počet bodů jako jeho starší kamarád Roman, hned byl spokojenější,“ ohlédla se jeho učitelka Renata Fričová.

Vynikající byli na soutěži hlavně klavíristé z Číny, Ruska, Ukrajiny, Japonska. Byli našim Čechům v patách. Výkony absolutních vítězů a 1. cen snímala italská TV i rozhlas, děti si tak přivezly své profesionální nahrávky. Vítězové si krom poháru odváželi i medaile a finanční odměny. „Náš úkol byl maximálně splněn,“ říká učitelka klavírní výpravy Renata Fričová.

„Důležité pro mě je, že s dětmi jdu správnou hudební cestou. Jsou bezva parta, veselá, optimistická, vzájemně se podporují. Lépe tak snáší psychické útrapy velkých soutěží. Nejde vždy jen o nejlepší výsledky, ale aby s množícími se úspěchy rostly i jejich lidské kvality… Na to budu dbát,“ slíbila. Ocenila podporu měst Ústí, Teplice i MÚ Neštěmice.