Toxique jsou moderní, chytrý taneční elektro pop s vlivy hudby 80. až dneška. Hity z jejich loni nové desky „Outlet People“ ochutnala i Anglie, kde byli zpěvačka Klára Vytisková (moderátorka TV hitparády Medůza) s kolegy na turné. Poprvé. Prvně hrají i v sobotu 15. května v ústeckém klubu Music Pub Irská.

Než zamíříte na tuto show, nabízíme vám rozhovor se zpěvačkou Klárou a Viliamem Béreš (klávesy), autorem písniček Toxique. Pětky, která se výrazně prosadila už svou první retro popovou deskou „Toxique“ (2008).


Jing – jang


Proč má vaše nové album Outlet People právě černobílou image?


Chtěli jsme ukázat na odvěkou dualitu našeho světa a její symboliku. Znáte to - jing - jang, měsíc - slunce, nebe - peklo, nahoře - dole…
Ne, kecáme. Pravda je, že kombinace černé a bílé Kláře nejvíc sluší. Navíc ušetříme za barvy při tisku plakátů k našemu turné.

Máte zajímavé kostýmy. Přesto – nezalitovali jste někdy, že je máte proto, že je hloupé do nich ztloustnout či vás omezují v pohybu?

Když začnou omezovat, přijdeme s novými. Móda se vyvíjí tak závratnou rychlostí, že nosit jeden kostým dvě sezóny za sebou je stejně mimo mísu (smích).

Ta image je na půl cesty mezi Residents a „geometrickou“ image kapel novoromantiků z Británie 80. let…

Trefa do černého - základní geometrické tvary byly přesně to, z čeho jsme při utváření nové image vycházeli. Zřejmě v nás základní škola zanechala hlubší stopy, než jsme si mysleli. Kdo by si před usnutím nevzpomněl na kružítko a nezašeptal do tmy onu magickou Pythagorovu větu? Cé na druhou – sakra, jak to bylo?


Co je důležité


Jak vznikl název alba? Souvisí s některou z písní?

Ano, Outlet People jsou pro nás znakem naší zrychlené generace, kdy pro blbosti zapomínáme na to, co je v životě fakt důležité. Například dobře padnoucí svetřík nebo harmonie barev mezi kabelkou a náušnicemi (smích).

Hráli jste loni na EXPU v Šanghaji. Které písně tam zazněly?

Všechny zásadní hity z desky dostali Číňané na stříbrném podnose. Nejvíc se líbila vypalovačka „Svoboda Tibetu“ a country song „Miliarda by mohla stačit, ne?“ Ale vážně, obyvatelé Šanghaje byli jedni z nejmilejších lidí, které jsme zatím na cestách potkali.

Klára by klidně mohla v Medůze dělat rozhovor sama se sebou. Co vy na to? Použít různé kostýmy…

Proč ne? Navrhneme to… Otázka je, jestli by si holky měly co říct!


Děti z kompjútru


Jak se kapele dostane na CD sbor dětí, není-li to album lidovek či dětských písní? Daří se vám dostat je i na koncerty?

Občas jsme potřebovali, aby posluchačovo ucho dostalo k mlsu ještě jinou než Klárčinu barvu hlasu. A tak jsme se obrátili na prcky - protože to je přesně to, po čem jsme toužili, když jsme byli sami mrňousové: Den ve studiu! A jak je dostat na koncerty? Naštěstí jsme velkými milovníky moderních technologií, takže: děti budou fyzicky doma, pěkně ve svých postýlkách, ale na pódiu přitom budou perfektně slyšet. Tedy pokud se bubeník správně trefí do sampleru.

Kdy jste zažili nejlepší mejdan?

Největší mejdany jsme zažili s dětmi z dětských domovů. Většinou totiž umí hrát a zpívat mnohem líp než my sami. Dohoda bývá taková: Toxique písničku začnou a děti ji dokončí. Ve finále vždycky členové kapely tančí na beatboxovou smršť skupinky šestiletých dětí a absolutně nechápou, co se tady sakra děje.

Ať už doma nebo v zahraničí – stoupli byste si klidně i na náměstí a rozjeli hudbu živě, akusticky?

Už jsme to párkrát zkusili a - zvláštní věc - byly to ty nejlepší koncerty vůbec. Je fajn občas vypadnout ze zajetých kolejí a pořádně se zakousnout do zakázaného ovoce tak, že vám šťáva pobryndá váš koncertní kostým. Mňam!

Něco toxického?


Dá-li si kapela jméno Toxique, je to pro ni i závazek? A co je tedy nyní u vás (nebo na vás) toxického? Účes Kláry či její botičky, dýmy na pódiu či snad sama muzika?

TOXIQUE byl pro nás vždycky symbol toho, že naším hlavním úkolem je vnést mezi veřejnost současnou kulturu, nejen tu hudební. Intoxikovat český veřejný prostor tím, co je ve světě už dávno samozřejmostí, tím, co nás zrovna nejvíc baví. Je úplně jedno, jestli to jsou zrovna růžové náušnice nebo theremin v refrénu. Detaily vytváří celek.

Máte za sebou hraní na majálesech. Prozradíte zajímavý zážitek? Jací jsou studenti publikum?

To nejlepší. Většinou po publiku chceme, aby komunikovalo, tančilo na pódiu, zpívalo a s tím studenti nemají problém.


Ještě trochu novinky


Dojde také na remixy, vlastní či na jiném dvorku?


Určitě. Sami jich během natáčení vždycky pár uděláme (smích). Určitě se v létě něco objeví v éteru.

Co uslyší návštěvníci koncertu v Irské v Ústí? Také úplné novinky?


Absolutní novinky si zatím schováváme na podzim, ale uslyší většinu skladeb z druhé desky, což pro nás stále ještě trochu novinky jsou.