Ústí nad Labem – Třetím koncertem ze čtyř po ČR je zítra show skvělého bluesrockového tria Moreland & Arbuckle v Ústí. Poté jejich živočišnost ocení jen Blues Sklep Praha.

M&A si ke společnému turné pozvali i hvězdy – Jonny Lang, Buddy Guy, Robert Cray, Kenny Wayne Shepherd či Johnny Winter.
Ale od začátku… Když se Aaron Moreland a Dustin Arbuckle setkali v r. 2001 v klubu ve Wichitě (Kansas, USA), ani nepomysleli, že jejich hudební partnerství je přenese přes oceán bavit US vojáky v Iráku. Hned si padli do oka, Moreland se připojil k Arbuckleově bluesrockové kapele. Oba zjistili, že jim to jde i bez basáka, jen s bicími.

I díky tomu Moreland & Arbuckle nejsou typickou bluesovou partou. Krom klasických kytar a bendža hraje Aaron na zvláštní nástroj z krabice od doutníků. Foukací harmoniky Dustina jsou klasické, ne tak jeho herní styl. Jeho svébytný hudební projev je surový, drsný, plný napětí a emocí. Na trio je doplňuje bubeník Brad Horner. Arbuckla ovlivnilo blues Mississippské delty, tradiční country, bluegrass, Moreland vyrostl na Led Zeppelin, Black Sabbath, Muddy Watersovi.

Moreland & Arbuckle jsou tradicionalisté i inovátoři, spojují staré školy Chicago a Delta blues s moderním zvukem amerického garážového rocku. Styl jejich hudby se stává v USA čím dál víc předmětem zájmu prestižních médií, věnujících se hudbě.
Dustin Arbuckle vysvětlil: „Je těžké vystihnout přesně to, co jsme a co děláme. Blues je naším středobodem, ale jsme velkými fanoušky všech druhů americké hudby. V naší tvorbě jsou prvky tradiční country, prvky z éry rock´n´rollu, soulu a všech těchto druhů hudby. Vždy se snažíme zůstat zakotveni v tradičním středu blues, ale zároveň se rozvětvovat a dělat mnoho různých věcí, přitom si ale udržovat hudební výraz, který je nám vlastní.

Martin Královský