Duo propojilo operní a šansonový zpěv – a ono to ladí! Slavné maličkosti velkých skladatelů od nich mohou překvapit – a překvapují!

A spirituály, i Roll, Jordan, Roll ze své první desky, zpívají s citem a la Spiritual kvintet. Druhé album dua otevírá Ragtime na hudbu jazzového hitu Ententainer z filmu Podraz. „Jsme jen vzdálený hlas, jehož se netýká čas,“ pějí. A dodávají: „My prostě vážení, neznáme trápení, co bude k večeři a jestli zaprší – to nás vůbec nezajímá.“ Popravdě – myslel jsem si to. Dámy jen na zábavu… No a proč ne!

Duo sází na známé skladby hudebních velikánů (Beethoven, Bizet, Dvořák, Mozart). Představí operu i šansony, dotkne se více hudebních pojmů. Práce záslužná: dokazují, že i „výchovné koncerty“ mohou, a vlastně musí, bavit.

Mezzosopranistka Edita Adlerová a šansoniérka Jana Rychterová dávají moderní rozměr klasice, překvapivě a zábavně však dokážou pojmout i lahůdky popu a šansony, vše za doprovodu houslí Vladimíra Iljiče Pecháčka.

TV se pohybují křížem krážem spirituály, židovskými písněmi, folkem, klasikou, lidovými písněmi (Dobrů noc) či autorským šansonem. „V poslední době jsou na jejich vystoupeních častěji slyšet klasické skladby s texty Jany Rychterové; ta ke známým kusům přistupuje s nadhledem, humorem. Tím dostávají klasická díla překvapivý rozměr,“ říká Ivana Barková z agentury Taktika Muzika, která Two Voices zve.

O jídle i zlodějích


„Text na (ulítlý!) Chačaturjanův Šavlový tanec je o zlodějích, Mozartův Turecký pochod o fotbalu, Na krásném modrém Dunaji o jídle (na figurách to nevidíte!), Beethovenova Osudová o Janině lásce k betonu,” říká o písních dua Edita. „Spojuje nás hlavně smysl pro srandu. Shodneme se ve všem, vyhovíme si. Někdy člověk ztrácí elán, ale od toho máme jedna druhou, vždy se „nakopneme“. Spolu nás to baví,” doplňuje Jana.

Edita Adlerová studovala konzervatoř v rodných Pardubicích. Už od počátku 90. let má v divadlech českých měst různé operní role, nastudovává náročné sólové party významných klasických vokálních děl. Jana Rychterová zpívá hlubokým hlasem od dětství, stráveném ve Strašicích u Rokycan.


Zpívá u Suchého


Prošla folklorním souborem Hořeňák, střídala různá zaměstnání a nakonec vystudovala pedagogickou fakultu. Od roku 2000 je členkou jazzového Hot & Sweet Orchestru Jiřího Suchého ve slavném pražském divadle Semafor.