Slušná až skvělá čeština od Kanaďanů. Geniální Dvořákova hudba, tragický příběh lásky víly k člověku. Profesionální scéna i kostýmy.

To vše dnes od 17.00 a zítra v premiéře od 19.00 hodin nabídne svému publiku Severočeské divadlo opery a baletu (SDOB). Slavnou operu Rusalka uvede v mezinárodním obsazení v nastudování dirigenta SDOB Norberta Baxy a hudební pedagožky Nancy Hermiston z University of British Columbia Vancouver (Kanada). Dvě role (Princ, Cizí kněžna) zpívají Češi, ostatní kanadští studenti. Dirigovat orchestr SDOB budou studenti z Zürcher Hochschule der Künste (Švýcarsko) a také sám Norbert Baxa.

Po Ústí i Teplice

„Teplické Krušnohorské divadlo na stejné představení zve v sobotu od 19.00 a také v neděli od 17.00 hodin. Opera je uváděna v rámci kurzů Evropské hudební akademie,“ uvedla Alena Vaicová ze Severočeského divadla. „Čtvrteční představení v Ústí se ponese v duchu sloganu Studenti studentům – studenti VŠ i SŠ jej mohou vidět zdarma,“ prozradila ještě.

V rozhovoru pro Deník odpovídali prof. Nancy Hermiston, jejíž přání bylo uvést zde Rusalku, a Norbert Baxa.

Spolupracujete s univerzitou ve Vancouveru už dlouho?
Norbert Baxa: Spolupráce začala v roce 1999, kdy do ústeckého divadla přijelo Operní studio Univerzity Britské Kolumbie vedené paní profesorkou Nancy Hermiston. V divadle v Ústí se tehdy připravovaly dvě až tři inscenace, které jsme uváděli v Ústí i v dalších divadlech. Na tuto spolupráci v roce 2007 volně navázala Evropská hudební akademie. Krom nastudování hudebních děl vytváří podmínky i pro konání mezinárodních dirigentských kurzů. Jejími partnery jsou škola z Vancouveru, Operní studio ze Severní Floridy, Jacksonville a dirigentské oddělení Hudební vysoké školy v Zürichu.

Co vše letos chystáte?
Vedle Rusalky v Ústí i Figarovu svatbu s Teplickou filharmonií. Premiéra je 20. července, Teplice operu uvidí ve čtyřech představeních. Navíc skončily dirigentské kurzy – závěrečný koncert měly 9. července v DK Teplice. Kurzy jsou na 5 – 6 týdnů, odehrávají se v severních Čechách v Teplicích i v Ústí. Pořádáme je se švýcarskou školou: Letos přijelo na 50 mladých lidí ze Severní Ameriky, Číny, Brazílie, Asie, Evropy… Loni bylo dokonce 80 lidí, hráli jsme i v Praze…

Paní profesorko, s jakými pocity se pravidelně do Ústí vracíte?
(s nadšením) S krásnými pocity. A letos o to radši, že zde připravujeme český titul, Rusalku. Pracovat zde právě na ní je opravdu velká radost… i zajímavá příležitost.

Jako bývalá operní pěvkyně – nemáte někdy chuť se postavit na jeviště vedle svých studentů a zpívat?
(radostný smích) Ale ovšem! Tak krásné divadlo máte! Tak pěkné objekty v tomto stylu a stáří více než sto let v Kanadě nejsou. Práce zde je pro mě tedy velice zajímavá. Zpívala jsem řadu let v Německu, z českých oper Lišku Bystroušku.

Jak vidíte budoucnost Evropské hudební akademie?
Podle mého má velký potenciál i proto, že se k němu nyní připojila další velká americká univerzita – ta z Floridy. (Na ní nyní studuje Adéla Velová, která v ústecké „studentské“ Rusalce zpívá Cizí kněžnu – pozn. autora.) Sami v únoru 2012 budeme nastudovávat Rusalku ve Vancouveru. A zdaleka ne jen pro početnou českou komunitu, která u nás je. Také na to se těším – z mé strany tedy rozhodně zájem o spolupráci s ČR trvá.

Pane Baxo, loni jste připravili Bohému. Která česká díla jste již se studenty z Kanady nastudoval?
Prodanou nevěstu, tu jsme udělali ve Vancouveru…

Což je asi něco trošku jiného, že?
…ale musím říci, že je velmi zajímavé, když máte Mařenku černošku s holubičkami na hlavě (smích). V ČR jsme dělali Lišku Bystroušku a nyní je na řadě Rusalka…

Rusalku uvidí Vancouver, obnovenou premiéru zažije i ústecké divadlo. Je tedy mezinárodní uvedení Dvořákovy opery plus pro Ústí?
Jednoznačně. Studenti zde vystupují zadarmo, výtěžek není částka zanedbatelná. Když se podívám na scénu a kostýmy, vše Ústí zůstane k dispozici. A naši muzikanti už Rusalku znají, hrají ji léta – naposledy tuším před pěti roky i v letním kině… Pro studenty je pak výhoda, že ji tu nastudují a uvedou ji v plné parádě ve Vancouveru.

Máte na zkoušky dost času?
Je to velice hektické. Přiletěli minulý týden a musíme se přizpůsobit divadelním prázdninám v Ústí, takže je to náročné. Máme dvě obsazení, do toho vstupují čeští herci – Prince, pro kterého nenašli v Kanadě obsazení, zpívá jako host profesionál Milan Vlček.

Co pro vás tato spolupráce znamená? Je to jiné v Kanadě a v ČR?
Velice si cením dlouhodobé partnerské důvěry. V Kanadě se ještě dá spolehnout na mluvené slovo: co je domluveno, platí. To ovšem bohužel nemohu říci o našich českých podmínkách…

Na co vše se lze v divadlech v Ústí či v Teplicích těšit?
Uvidí mladé lidi, kteří zpívají v řeči pro ně naprosto neznámé. Ale musím říci, že minimálně v několika případech je obdivuhodné, jak umí zpívat v češtině. V některých rolích jsem v Rusalce poprvé ve své kariéře rozuměl pěveckému partu. A dva lidé z obsazení Rusalky jsou tak úžasní, že nemám slov… Víte, i my v Čechách míváme problémy s francouzštinou – a teď si představte Kanaďana nebo Kanaďanku, jak zpívá česky! Zpívají přitom naprosto srozumitelně, což nelze než obdivovat!