Kapela, hrající vedle svých velkých hitů z 60. a 70. let i písně rockových Walk Choc Ice (jejich lídr Honza Křížek dnes v Effectu zpívá a hraje na kytaru), vydala úžasné 2 DVD „Acoustic/ Time“ (Supraphon, jaro 2011). O něm následně bude řeč.

Není to poprvé, co se Blue Effect – v průběhu let si říkal Modrý efekt i M. efekt – tak „rozmáchnul“. S minulostí „účtoval“ na 2 DVD „Live & Life 1966 - 2008“, ohlížeje se za svými érami beatovou, jazzrockovou, bigbítovou, artrockovou. Každá měla něco do sebe, v každé „vládla“ Hladíkova kytara v symbióze s nástroji spoluhráčů, každá má velké hity a zanechala otisk na naší hudební scéně. I o tom a o vzniku akustického projektu je dokument z 2DVD

.
Mišík i Semelka


U Efektů zpívali mj. Vladimír Mišík, Lešek Semelka či Luboš Pospíšil, přesto Radim Hladík přiznává: „Současná sestava je ta nejstabilnější a nejdelší z celé historie kapely!“ A jedním dechem dodává: „Není snadné udělat nový repertoár. I proto se vracíme i na koncertech – k našim starším písničkám v akustických úpravách. Ale já vlastně hrál akusticky vždy – pro mě to není nic nového.“


Akustické DVD Blue Effectu je plné poezie, jména textařů Pavel Vrba, Hynek Žalčík, Jiří Smetana, Zdeněk Rytíř či Josef Kainar a Honza Křížek – zástupce mladší generace – mluví sama za sebe.


Depeche Mode? Ano


Jenže Blue Effect jde stále dál, a tak se v jeho repertoáru logicky objevují vedle hitů Křížkových zaniklých Walk Choc Ice (Napříč, Rejdit) i (ne)překvapivé coververze – třeba Personal Jesus od Depeche Mode, píseň ve strhujícím finále nečekaně zpestřená o romské rytmy. A po představení kapely se v úplném finále pouští Blue Effect i do jiné klasiky – blues Křidélko (Little Wing) od Jimi Hendrixe, velikána rockové kytary. Hádejte, od koho asi Radim Hladík „odkoukal“ hraní na kytaru za hlavou?


Skladeb 17 + 34


„Právě pracujeme na akustickém DVD. Práce, jako na kostele! Bude to záznam z koncertů, které jsme odehráli na zajímavých místech,“ řekl Křížek na podzim 2010. Dnes, když je ono 2DVD na pultech prodejen i v přehrávačích fanoušků, už můžeme být konkrétnější. Setlist sedmnácti skladeb z 1. DVD nového kompletu a zajímavé bonusy 2. DVD poskládal Blue Effect z vystoupení v plzeňské Staré synagoze, v Zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích a z hraní v pražské Balbínově poetické hospůdce.


Slunečný hrob…


Z hitů Blue Effectu 2DVD logicky obsahuje jeho naprostou klasiku – Slunečný hrob. Zdaleka není ta píseň jediná, v níž publikum s kapelou zpívá, zde to ale nejlépe vyzní.


Rosenka i Čajovna


Lidovka Ej, padá padá rosenka i artrockové Rajky připomínají éru Efektů se Semelkou, časy rozsáhlých kompozic s dlouhými sóly. Ale jakých! Do pravěku CZ bigbítu nás tu vrací písničky Je třeba obout boty a jít i absolutní hit Hladíkův, Čajovna. Nechybí stařičká Mišíkova Blue Effect Street; Jan Křížek ji překvapivě hraje jen na varhany v kostele. A bez Beatles by to asi nešlo: Blue Effect vsadil na hit Ticket To Ride.


Na první pohled bizarní, ale na koncertě logický je pak na DVD č. 2 skladba Medley. Kapela v ní prozrazuje své hudební lásky a dává publiku tipy na další kvalitní muziku… Vedle sebe jsou tu, často jen ve fragmentech, hity Led Zeppelin, Pink Floyd, Claptona, Jacksona, Audioslave, Manciniho, Deep Purple, Smetany, Skoumala, Queen, Beatles, Kravitze, Cream, česká lidovka, Růžový Panter, profesionálové, Pozor zákruta…

Novinka Blue Effectu je smysluplný, veselý a zábavný projekt, schopný zaujmout řadu lidí. Žádná uslzená nostalgie – a to je na velký potlesk!

8. KONCERT KAMERUNSKÉ KOZ

sobota 16. července, od 13.00 open air fest, Letní amfiteátr Na Kyselce, Bílina na Teplicku
13.00 DOBRÝ POCITY
14.00 GROCK
15.15 STARÁ ŠKOLA
16.30 LETY MIMO
17.45 LEONA ŠENKOVÁ BAND
19.00 BLUE EFFECT
20.15 ARAKAIN
21.40 Vítěz Fly up! 2011 – VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE
22.50 FATE MAGAZINE
– malá scéna: soutěž neprofesionálních kapel., o vítězi rozhodnou návštěvníci: Coctail..alá motejl (Praha), Doorface (Mimoň), Greymoon (Kaznějov), Act Of God (Liberec), All Regerets (Chrudim), host: MENHIR (2. místo 2010)
– Vstupné: 220/250,- Kč; 100,- Kč letošní maturanti po předložení kopie dokladu o studiu
– info: www.kckaskada.cz/