Jako zakládajícího člena se vás zeptám samozřejmě na začátky – jak nápad založit kapelu vnikl? Máte rád historii a středověk?
Kapela vznikla někdy v roce 94 nebo 95, v podstatě na poptávku po tomto druhu hudby, a tak jsme se rozhodli, tenkrát ještě v úplně jiném složení jak lidí, tak nástrojového obsazení, dát dohromady nějakou dobovou hudbu. Nebylo to zas tak daleko od toho, co jsme jako muzikanti hráli. Navíc historie a středověk speciálně mě vždy zajímal.

Jakou hudbu hrajete, na co se zaměřujete?

Původně jsme hráli renesanční a středověkou hudbu, která je dnes vždy nějakým způsobem stylizovaná. Dnes bych to spíše, pokud už to mám nějak zaškatulkovat, dal do world music s použitím replik středověkých nástrojů dohromady s nástroji moderními. Z přejímaného středověkého materiálu jsme se postupně posunuli k vlastním skladbám a aranžím.

Co znamená název Arcus?

Název Arcus znamená oblouk a měl by překlenout a spojit repertoár a tónové možnosti dobových nástrojů s moderními technikami hudební praxe a zvukem moderních nástrojů.

Přijde mi, že jsou středověké akce čím dál oblíbenější, vnímáte to taky tak?

Středověké akce se opravdu pořádají na mnoha místech České republiky i v zahraničí, je to takový trend a nejspíše asi stále přibývají, nějak to nesleduji. Změna je snad jen ta, že umělci se za těch 15 let profesionalizovali, vše funguje na smlouvy, faktury… Už nejde o to, že se sejde pár nadšenců a udělají si „středověkou akci“. Jde o to bavit širokou veřejnost na pódiu, pod světly a s profi zvukem.

Na sobotu jste na zámek pozvali zajímavé hosty, proč právě ty, a vystupují s vámi pravidelně?

V sobotu jsme pozvali umělce, se kterými se roky potkáváme a občas spolupracujeme. Jedná se vesměs o uměleckou špičku v tomto druhu umění a zábavy v republice. Za zmínku stojí určitě dívčí skupina Braagas, která od roku 2007 velmi úspěšně reprezentuje žánr world music a středověké hudby v Čechách a v zahraničí. V roce 2009 skupina zvítězila v 5. ročníku soutěže Colours Talents a stala se držitelem Anděla v žánru world music r. 2009 za album „Tapas“. Uvidíte však i šermířské divadlo „Rebels“ s vystoupením „Tři a půl mušketýra“. Můžete se těšit na Tribal dance, což je způsob orientálního tance v bohatě nazdobených kostýmech. V rámci večera přijede a vystoupí i fakírské duo In flamenus z Brna.

Ten, kdo nestihne nebo nebude moci na zámek Červený Hrádek přijít, kde vás může ještě během léta vidět?

Pokud někdo nestihne Červený Hrádek, může stihnout o týden později festival středověkých kapel na hradě Točník (23. 7.), 27. 8. kadaňský Císařský den, a týden po té hrajeme v Hradci Králové na slavnostech Královny Elišky. Mezitím jsme pozváni na zahraniční akce do Itálie, Francie a Německa. Jde většinou o každoroční akce, kam se rádi vracíme. Pokud by někdo večer neměl co dělat v Praze, může nás vidět ve středověké krčmě U Pavouka v Celetné ulici od 20.00 do 23.00. A nejbližší koncert se koná v Atriu v Chomutově napůl s bluegrasovou skupinou Album 27. 7.

Zajímalo by mě, kde berete historické kostýmy. Máte snad svou vlastní švadlenku? A na kolik takový kostým vyjde?

Ááá, naše kostýmy, to je kapitola sama pro sebe. Nesnažíme se už dnes o nějakou velkou historičnost a to jak na poli hudebním, tak ani vizáží kostýmů. Historičnost nám dodá zcela jistě během pár let především věk a způsob života hudebníků, nekonečné hodiny v autě a japonský způsob spánku (čím méně tím lépe). Kostýmy nám dělal atelier Ogg v Plzni. Cenu neprozradím, protože by ho pak chtěl každý.

Z čeho jsou kostýmy dělané a není v nich vedro?

V kůži možná ano, ale v kožené sukni ne… nevím proč chlapi sukně tak rychle zavrhli, je to opravdu pohodlné (smích).

Hrajete na originální, zajímavé nástroje… Co si mají laici představit pod názvy cistra, davul a další?

Naše nástroje, jak už jsem řekl, jsou zmixovány z dobových a moderních. Používáme dudy, cistru – strunný nástroj podobný kytaře, davul – turecký velký buben. Nebráníme se však ani modernímu elektrickému kontrabasu, vyrobenému na zakázku, upravené bicí soupravě a jiným.