Velký úspěch, možná svůj dosud největší, si o víkendu připsal na konto mladý pop zpěvák David Deyl z Ústí. Autor i interpret hitů Akorát či Hry o nás z CD Hlavolam (Warner/ Supraphon 2009), který zazpívá o víkendu hudebnímu festivalu Vysmáté léto Kadaň, byl druhý v konkurenci interpretů z 20 států v prestižní soutěži Slavjanskij Bazar ve Vitebsku (Bělorusko).

„Po dvaceti letech je to teprve druhý úspěch interpreta z Čech v historii festivalu,“ informovali pořadatelé.

Díky hitu Akorát

Deyl v Kadani vystoupí na hlavní scéně v sobotu 23. července od 11.10 hodin. Publikum se může těšit právě i na jeho hit Akorát, díky kterému mu „leželo publikum i porota ve Vitebsku u nohou“.

V prvním kole soutěže, během vystoupení v budově Vitebské filharmonie, se soutěžící představili mezinárodní porotě. V ní ČR reprezentovala muzikálová a pop zpěvačka Monika Absolonová.

Druhé, již soutěžní vystoupení hostil obrovský moderní amfiteátr. I David Deyl zde zpíval na poloviční playback, stejně jako ostatní musel přednést vybranou píseň ze své země v rodném jazyce.

„Vybral jsem si vlastní písničku Akorát,“ ohlédl se. Ale už skromně nedodal, že jí okouzlil pár tisíc diváků v amfiteátru i miliony diváků u televizí. A dokonce i odbornou porotu.

„Po vystoupení Davida byla celá porota doslova ohromená – no málem spadli ze židle! Všichni mi říkali, že se jedná o zpěváka evropského formátu!“ smála se nadšeně Monika Absolonová.

Do Běloruska měl jet David Deyl původně s Helenou Vondráčkovou. To sice padlo, přesto se na soutěž těšil. A výhrada, že je v Bělorusku diktátorský režim?

A hokejisté mohou?

„Proč tam nedávno měli čeští hokejisté reprezentační zápas? Já tam nejedu zpívat špatnému režimu Lukašenka, ale publiku, lidem. A ti jsou všude na světě stejní,“ vysvětlil ještě před cestou David Deyl. „Navíc, na této soutěži už se představili umělci jako je Sarah Connor, Tiziano Ferro či Lara Fabien – a to jsou lidé, které už svět zná. Jsou svéprávní a dobře ví, co dělají,“ řekl zpěvák.

A jak se na soutěž připravoval: „Dál chodím v Praze na hodiny zpěvu k paní profesorce Jitce Slavíčkové,“ přiznal hudebník, který už sám jako student Univerzity J. E. Purkyně v Ústí učí dívky zpěvu ve výběrových kurzech.

„A také víc sportuji. Vždyť na benefiční módní přehlídce Krása pomáhá dětem, kde jsem byl letos v roli modela, mi na jaře málem praskly kalhoty,“ přiznal vokalista.

Asi největším zážitkem – vedle přebírání 2. ceny – bylo pro Deyla vystoupení v doprovodu Národního koncertního orchestru Běloruska. Pro ten večer vybral vlastní píseň Nic nevzdávám, napsanou pro kampaň proti rakovině prsu. Na Davida je dnes moc pyšná i jeho rodina, otec Vladimír a maminka Eva, sbormistryně a zakladatelka slavného chlumeckého dětského sboru Koťata:

„Běžně s Davidem po soutěžích nejezdím. Ale když jsem slyšela krátce po vítězství jeho vzrušený hlas v telefonu, když jsem poznala, jak obrovskou radost z úspěchu má, rozhodla jsem se: „Na příští soutěž si koupím letenky a budu tam s ním!“ řekla včera Eva Koupilová.

Hudba má tu moc

Už na soutěži se také ukázalo, jakou moc má Davidova hudba i v dalších zemích. Díky Vitebsku má dnes i slušně našlápnuto do Evropy:

„Krom ocenění Davidovi nabídli účast na dalších festivalech i na koncertech. A někteří účastníci klání mají velký zájem o jeho písně – chtějí je nahrát ve svých zemích,“ dodal Roman Hádl, spolupracovník Deyla.