Jednu z rolí v chystané operetě ztvární známý ústecký herec Josef Alois Náhlovský. A je to právě on, kdo na sebe při zkoušce strhává pozornost. Ochotně pózuje fotografovi, legrace k popukání, jen se na něj dívat. „Není tam vidět cejcha,“ ptá se s úsměvem. Pro Náhlovského je to druhé představení po Divotvorném hrnci, ve kterém si v Severočeském divadle opery a baletu zahraje. V českém operním bestselleru ztvární hajného Matěje Štětivce.

A jak jde dohromady Pepa Náhlovský a opereta? „Málokdo o mě ví, že jsem ctitel opery i operety. Když mi nabídli roli, okamžitě jsem kývl,“ tvrdil při zkoušce Náhlovský. Trochu horší je to prý se zpěvem, ale ani to prý nebude problém. „Jako starý bigbíťák mám jiné zpěvové návyky. Mám tam dvě písničky. Už jsem je zkoušel a ono se to nějak poddá,“ smál se Náhlovský.

Sám operetu označuje za oddychovou a veselou. „Jde o příběh ze třicátých let minulého století. Bude to veseloučké, nic náročného. Na Thálii to asi nebude, ale lidé se pobaví,“ slíbil herec.


Premiéra s bonusem


Na tý louce zelený může v novém ztvárnění vypadat jako stvořené pro Ústí. Ústecký rodák Josef Náhlovský si v ústeckém divadle zahraje ve hře, která pamatuje i na výrobky ústecké likérky.


„Zajímavostí je, že už v původním textu se hovoří o tradičním výrobku již tehdy známé ústecké likérky, a to o „Klášterním tajemství“, které bude spolu se „Starou mysliveckou“ podáváno návštěvníkům premiéry,“ vysvětlila Eva Frýdlová z oddělení marketingu divadla.


Hity z roku 1935


Autorem českého operetního bestselleru Na tý louce zelený je hudební skladatel Jára Beneš, který složil i chytlavou hudbu a písničky k mnoha filmům. Tento český hudební skladatel patřil ve 30. letech 20. století k nejslavnějším a nejvyhledávanějším tvůrcům filmové hudby u nás. Premiéra jeho operety Na tý louce zelený se konala roku 1935 v nuselském „Tyláčku“ a záhy byla i zfilmována režisérem Karlem Lamačem s Járou Kohoutem, Věrou Ferbasovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích.


Šlágry „Na tý louce zelený roste babyka“, „Venoušku, Venoušku, to se dělá?“ se staly okamžitě hitem a valčík „Já bych chtěl mít tvé foto“ získal dokonce v roce 1936 první cenu na festivalu valčíků v Paříži.


V režii Tomáše Šimerdy a pod taktovkou Norberta Baxy bude mít tato opereta premiéru v Severočeském divadle opery a baletu 23. září v 19.00 hodin.