Vyvrcholí ve 22.00 hodin ohnivou show, k vínu a burčáku nabídnou i středověkou zábavu, soutěže pro všechny, divadlo a ve finále show baviče i zpěváka Vladimíra Hrona.

„Naše skupina historického šermu připravila na sobotní vinobraní celodenní program pro malé i dospělé návštěvníky hradu,“ popsal Stanislav Prošek z ústeckého Volného sdružení šermířů Trabantengarde.

„Pro nejmenší jsme připravili uvnitř hradu divadelní představení a střelnici, kde si mohou zkusit své střelecké umění u luku a kuše. Během programu bude k dispozici v hradní zahradě zdarma jízda na koních,“ láká šermíř.

Na pódiu před hradem Střekov se vystřídá několik umělců se svými vstupy: publikum se může těšit na šermíře, kejklíře, muzikanty, dělmistry až po závěrečnou efektní ohňovou show.

„K vidění bude dále fragment dobového tábora s veškerým vybavením od celkového vybavení stanů (postele, truhly, svícny apod.) až po vybavení vojáků. Bude možno vidět veškeré chladné zbraně používané na konci 15. století, ale také ruční palné zbraně a několik děl. Z palných zbraní si návštěvníci dokonce mohou vystřelit,“ slíbil člen Trabantengarde.

Jeho skupina také chystá hry o ceny například rytířský turnaj. „Návštěvníci při něm budou oblečeni do ochranných pomůcek včetně rytířských varkočů a budou soupeřit s jeden a půlručními meči o hlavní cenu,“ už se těší ústečtí šermíři.

Tím nejlepším na akci by mohla být vedle vín a burčáku módní přehlídka „od gotiky po 40. léta 20. století, na níž vystoupí cca 30 účinkujících. A podle snímků vypadá zajímavě i historické představení Podivné dědictví: o lásku krásných dam a drsné šermířské souboje tu nebude nouze, skupina ale také ukáže, jak mučila inkvizice.