Hity, šarm, nadšení i melodie 1. republiky má opereta Na tý louce zelený, kterou uvede v premiéře dnes od 19.00 Severočeské divadlo opery a baletu (SDOB).

Tomáš Šimerda, jeho (včera bohužel z funkce radnicí odvolaný) ředitel i režisér této proslulé operety Járy Beneše, soudí: „Bude to poprvé, co divadlo tento divácky vděčný kus publiku představí ve vlastním nastudování.“

„Kdesi na Šumavě se odehrávající opereta je zaručený kasaštyk i dnes. Na co jiného by ještě lidé měli chodit?“ ptá se Šimerda, který za 5 let v roli šéfa divadlo v Ústí neskutečně pozvedl. Chodí do něj vděčné publikum, získalo 2 ceny Thálie v jednom roce, hostují tu hvězdy. Ale „Nevděk světem zavládl!“

Opereta vtipně a nápaditě popisuje, co se stane, když na venkovské panství místo, kde se zastavil čas přijede jeho nová majitelka (Anička Klamo jako Alena Skalická) a chce „zastaralé hospodářství“ modernizovat. A hodlá využít poslední vědecké poznatky roztomile roztržitého profesora Bulfínka (Pavel Machát).

Zpestřením operety je komik Josef Alois Náhlovský (hrál už v SDOB Čochtana) jako vtipný a lidový hajný Matěj Štětivec, násoska „pod pantoflem“ rázné Barbory Štětivcové (Hana Koubová). Ta se s ním právě nemazlí.

Štětivcovu okatou dceru Hančí zpívá Eva Boháčková, ústřední milenecký pár tvoří energická i půvabná Anna Klamo (Alena Skalická) a šaramantní Jaroslav Kovacs (lesní inženýr Miláček). „Baví mě pestrost mých rolí,“ vysvětlila Anna Klamo, proč vedle pěvecky náročné role v opeře Lakmé je i v populární a divácky vděčné operetce. Ale ne v pokleslém žánru.

Opereta Na tý louce zelený, to jsou od premiéry v červnu 1935 hity Já bych chtěl mít tvé foto a Venoušku, Venoušku, to se dělá. A samozřejmě Lamačův úspěšný film (1936).

„Tato komedie je chytře napsaná, má vtipné dialogy i humorné situace, které vyžadují, aby byly interpretovány s velkou precizností tak, jak je autoři napsali. Jinak jdou vtipy do prázdna,“ připomíná režisér. „I v tomto smyslu jsme si s Benešovou operetou dali dost práce, abychom její styl i žánr udrželi. Není to jen jakási kabaretní podívaná s nějakými lacinými kousky, ale vtipně dobře napsaná hra s hezkými melodiemi. S hity, které v povědomí obecenstva fungují už přes 80 let,“ řekl.

Co si od operety slibuje? Že publikum přitáhne! „I proto jsme oslovili pana Náhlovského, zda by měl chuť v ní hrát a jsme rádi, že ho v ní máme. Postava Hajného Štětivce je tradována v interpretaci význačných českých komiků,“ vysvětlil Šimerda.

Připomněl 60. léta, kdy byla (delší dobu u režimu neoblíbená) Louka zelená „objevena“. V Hudebním divadle v Karlíně hrál hajného oblíbený komik Jarda Štercl, v 90. letech pak Lubomír Lipský.

Opereta má scénu Vladimíra Soukenky, kostýmy Josefa Jelínka, choreografii Zdeňka Prokeše. Orchestr dirigují Norbert Baxa či Milan Kaňák, ten na inscenaci spolupracoval i jako sbormistr.

Reprízy operety: neděle 25. září + 11., 14. a 15. října.

close zoom_in

Mít doma semetriku, to není žádný med. Své o tom už ví déle než 80 let hajný Matěj Štětivec, jedna z postav prvorepublikové operety Járy Beneše. V premiéře jeho populárního bestselleru „Na tý louce zelený“, dílka s hity jako Já bych chtěl mít tvé foto či Venoušku, Venoušku to se dělá, hraje lesníka „pod pantoflem“ ústecký komik Josef Alois Náhlovský, jeho ráznou ženu Barboru Štětivcovou představuje pod taktovkou režiséra Tomáše Šimerdy Hana Koubová. „Jde nám o to mít s operetou úspěch. Věřím, že publikum její atmosféru, herce i hity ocení,“ dodal Šimerda, včera bohužel odvolaný ředitel ústeckého divadla.