Početné místní publikum i celebrity přilákala - a severočeské divadlo téměř vyprodala - premiéra slavného muzikálu Funny Girl. V režii Lumíra Olšovského v něm v pátek večer zazářila hostující Monika Absolonová jako zpěvačka Fanny Briceová (1891 1951).

Drama: láska i dojetí

Velký úspěch tak měl v Ústí romantický, dojemný i dramatický příběh osudové lásky (zprvu odsuzované a vysmívané) zpěvačky Fanny a hazardního hráče Nicka z New Yorku 20. až 30. let minulého století; klasický muzikál, který si užívala už v roce 1964 Broadway a jako film (1968) vynesl Oscara americké muzikálové hvězdě Barbře Streisandové. Ovšem, že za hlavní roli Fanny.

A úspěch se vrátí! První repríza čeká divadlo v Ústí v úterý od 19.00 hodin.

Já Monice věřil!

Premiéru si ujít nenechal pěvecký pedagog Eda Klezla, který Absolonovou na roli Fanny připravoval. „Monika, velice talentovaná mladá dáma, je nejen zpěvačka a herečka, ale navíc i tanečnice. Dnešní premiéra toho byla dokladem,” řekl. „Já věděl, že bude opravdu dobrá; přesto mě ještě překvapila.”

Dobře se bavili i principálka Divadelní společnosti Háta Olga Želenská, komik Alois Náhlovský, zpěváci Pavel Vítek a David Deyl, herečka Kristýna Kloubková… I oni na slavnostní premiéře tleskali odvázané, zamilované i smutné Absolonové. Ta do své Fanny, zábavné a ambiciózní židovské dívky s komediálním talentem, dala vše: Tančila, zpívala, vtipkovala, hrála naplno; bavila se i trápila, byla originální, svá. A tak křehká!

I hvězdy domácí

Ač se cena premiérových vstupenek šplhala až k tisíci Kč, divadlo bylo téměř plné. A finální dlouhý potlesk ve stoje patřil všem. Byl uznáním i díkem celému týmu od herců hostujících (Pavel Nečas, známý mj. z Ordinace v růžové zahradě) i místních (Věra Páchová, Martin Matoušek, Petr Matuszek…) přes ústecký balet a orchestr s dirigentem Arnoštem Moulíkem až k technice, autorce kostýmů, výtvarníkovi scény… Všem Monika Absolonová po premiéře děkovala, na své blízké (její maminka nechyběla), učitele Klezlu či režiséra Olšovského nezapomněla. Klobouk dolů hlavně před ním, jak si ve stoletém ústeckém divadle se slavným muzikálem poradil…

Ač Funny Girl tvoří sled zábavných i posmutnělých čísel, milostných vzplanutí i vyznání nejen písní, muzikál drží pohromadě. Nerozpadá se, jen by asi někdo mohl vyčíst inscenaci až kýčovitost. Ten odsudek by mohla sklidit třeba scéna s company v kostýmech z vlajek USA či hit Second Hand girl s klaunovským líčením herců, zpěváků, tanečnic.

Jenže revue už tehdy chtěla být křiklavá, divácky vděčná, útočila na národní cítění (americké vlajky), suplovala cirkus, kombinovala tanec, zpěv, až akrobatické kousky a dobové hity v rytmu jazzu a swingu. Písničky od Jule Stynea (Někdo to rád horké) byly pro Moniku Absolonovou zprvu těžké; zvládla je ale s rozkoší i grácií.

Beru výtky, že „muzikál si ještě sedá” a „na premiéře to nemůže být úplně ono”. O to více se těším i na některou z repríz. Třeba na tu, kde Pavla Nečase jako fešáka Nicka Arnsteina - falešného hráče, osudovou lásku Fanny a toho, kdo ji zprvu okouzlí a nakonec „táhl ke dnu” - nahradí režisér Lumír Olšovský. Ten, který při čtvrteční generální zkoušce muzikálu na jevišti zaskočil (i pěvecky!) za náhle indisponovanou Moniku Absolonovou. Personálu divadla tak připravil nečekaný, vtipný i příjemný zážitek.

Fanny moc toužila po uznání a lásce, zároveň se jí ale dlouho bránila. I to Monika ukazuje pěkně, onu nadšenou zbrklost i zdrženlivost. Tragickou postavou - a skvěle zahranou - je vedle ní Eddie Ryan (Martin Matoušek); rád by něco víc, ale pro ni je jen kamarád na celý život. Z větších rolí (byť „není malých rolí”) chválím i výbornou Věru Páchovou jako matku Fanny. Dámu z lidu.

Prima maminka

„Být její maminkou je velice příjemné. Já ji v podstatě přijala jako vlastní dítě. Už od příjezdu do Ústí se chovala tak velice normálně a bezprostředně, byla úžasná. Skutečně jsme k sobě našly výborný vztah,” prozradila na „dceru”. „Je to bezprostřední holka, „prdlá”, spontánní. To, co vidíte na jevišti - to je skutečně Monika Absolonová. Taková je!” tvrdí Věra Páchová, univerzální herečka i zpěvačka z divadla v Ústí. Přeje si, aby divadlu tato inscenace vydržela co nejdéle. „Aby lidi chodili a byly peníze na její provozování. Abychom nebyli blokováni finanční situací a nejistotou,” dodala.

Ani režisér nevěřil

V emotivní atmosféře premiéry se občas i něco „proflákne”, byť režisér Olšovský upřímností nešetřil už před ní.

„Během zkoušení mi všichni v ústeckém divadle říkali: Tohle se tak rychle nedá stihnout. A já na to: Určitě to zvládneme! Ale popravdě - moc jsem tomu při ztížených podmínkách nevěřil. Takže dnes po premiéře mi spadl opravdu velký kámen ze srdce,” přiznal pro Deník.

David Deyl, mladý zpěvák z Ústí a kamarád Moniky Absolonové, která mu v Praze pokřtí 2. album Zásah, se v pátek neudržel. Hned psal na facebook: „Premiéra Funny Girl v Ústí s Monikou Absolonovou byla excelentní!”

„Jsem nadšený a moc rád, že jsem tu dnes byl. Je to pro mě výkon na Thálii,” jen zářil Deyl. Ocenil celý muzikál, odmítl jmenovat konkrétní číslo či píseň. V tom se naše pocity shodují.

…a něco navíc

I když jednu píseň možná uvedu. Přídavek ve chvíli, kdy už byla na jevišti děkovačka a Monika opět rozjela roztančený svěží hit „Sadie, vdaná lejdy”. Fanny, zprvu odsuzovaná, ve svém nejlepším čísle! Bylo to milé. Spontánní a logické. Děkujeme.