Unikátní putovní výstava dorazí v neděli do ústeckého Domu kultury. „Jedná se v České republice o unikátní výstavu. Například Theraphosa blondi je jeden z největších pavouků v Evropě,“ chlubí se vystavující Theresa Vojtová, která se tomuto koníčku věnuje více než deset let.

Další raritou, kterou ústečané uvidí, je krab palmový, který se dožívá až osmdesáti let. V dospělosti dokáže dospělému muži ucvaknout klepetem nohu v kotníku.

„Na výstavách dovolujeme dětem, aby se s některými pavouky pomazlily, samozřejmě pod dohledem odborníka. Ten každému vysvětlí, jakým způsobem pavouka do ruky vzít. K pomazlení vybíráme v podstatě ochočené jedince. Děti se tak mohou zbavit arachnofobie,“ vysvětlila Theresa Vojtová.

Na výstavě budou k vidění ale také různé druhy strašilek nebo třeba škorpióni. Theresa Vojtová nejdříve začínala s jedním pavoukem, dnes jich už má přes tři sta. „Lidé u nás uvidí i to, co není k vidění ani v zoologických zahradách,” slibuje organizátorka. Výstavu nepořádá žádná organizace, ale rodina. „Je to náš koníček,” vysvětlila Vojtová, jejíž výstava byla v ČR k vidění letos poprvé. Nyní budou mít šanci i Ústečané.

„K našemu velkému údivu je o výstavu vždy zájem a děti mají mnoho zvídavých otázek. Děti se hodně vyptávají a v Chomutově, kde byla výstava prvně, učitelky biologie žáčky, kteří výstavu navštívili a donesli nějakou zajímavou odpověď, odměnily jedničkou z přírodopisu,” pokračovala organizátorka.

„Na naší výstavě můžete poznat to, co Vám neposkytne žádná ZOO. Můžete si vzít pavouka do ruky a nebo tisícinožku, eventuálně pohladit našeho palmáka, ale to pouze v tom případě, že má dobrou náladu. Jsme schopni zařídit i odbornou přednášku, vysvětlit rozdíly mezi sklípkany a tarantulemi a podobně. Mnoho věcí o pavoucích je totiž mýtus a ten my s radostí zboříme,” dodala pořadatelka unikátní výstavy Theresa Vojtová.

Nedělní výstava v ústeckém Domě kultury bude návštěvníkům přístupná od 11.00 do 18.00 hodin.