Fešáci v pokušení. To je podtitul letošní série koncertů Vánočních saloonů Fešáků, tradiční šňůry české country legendy po ČR s hostem Hanou Mladou, zpěvačkou, která u nich působila. V Ústí ve čtvrtek 15. prosince jsou se speciálním hostem, hercem/ hudebníkem Pavlem Zedníčkem.

A další místa severu Čech? Pětkrát je v kraji parta v čele s Antonínem Kny, s níž zahrají i členové její legendární sestavy Tomáš Linka, Robert Moucha, Jan Turek, Fany Pátek či Karel Poláček. Začala včera v Lounech, v pondělí 12. je v KD Zahradní (Chomutov), den poté v Městském divadle (Děčín), ve čtvrtek 15. jim zatleská DK Ústí a v pondělí 19. zahrají v KD Teplice. Na sever se tak vrací kapela, která před 44 lety v Ústí vznikla.

Na průběžnou spolupráci s Fešáky tehdy i dnes jsme se ptali herce Pavla Zedníčka.

A na jeho klarinet, který představil ústeckému publiku po letech loni na Maratonu Fešáků. No a ve čtvrtek 15. na něj ve velkém sále DK Ústí zahraje speciální píseň - velký americký country hit Orange Blossom Special (Oranžový expres) od Johnny Cashe.

Už přes třicet let mám stejný klarinet, prozradil jste v roce 1997. Je to pořád ten samý, na který jste už jako kluk cvičil v lidušce?
Ano, pořád je to on. Takže už je dnes zase o dost roků starší.

Čeká vás s tímto nástrojem dokonce koncert v Ústí nad Labem se skupinou Fešáci, zahrajete nám na něj v Domě kultury Ústí písničku Oranžový expres, nejslavnější country instrumentálku všech dob. Je těžké zahrát ji na klarinet, je to pro vás výzva?
Je to strašně těžký, to se ani nedá hrát. Je to ode mě drzost, že to chci udělat. Tak teď na to trošku cvičím… (smích)

A těšíte se na to?
Jo, těším. Když jsme to zkoušeli, tak už jsem to s nimi jednou hrál a byla to sranda. Takže se na to docela těším.

Loni vás na velkém Maratonu fešáků v Letním kině s tímto nástrojem vidělo více než dva tisíce diváků najednou. Bylo to doposud nejpočetnější publikum vašeho klarinetu?
(smích) No to určitě, to v každém případě. No vidíte…

Když se ohlédnete - co jste už s ním zažil pěkného?
Použil už jsem ho v několika inscenacích, které jsme hráli v Divadle Na zábradlí v jedné Hrabalově hře, ale i v Ústí nad Labem v Činoherním studiu v inscenaci Ženský zákon. I tam jsem zahrál na štěbenec. Pár vystoupení v televizi jsem si s ním dovolil… A zahrál jsem si na něj s panem Roklem, s Felixem Slováčkem a s Ferdinandem Havlíkem v jednom pořadu…

Opravdu i s nimi? Netřásla se vám tři tom tehdy kolena?
Tak s těma chlapama samozřejmě jo. Vždyť to jsou muzikanti… a já jsem amatér.

Ten klarinet je dost starý. Netoužíte už po novém? Mohl by to být třeba pěkný dárek pod stromeček…
To je pravda, byl by to moc hezkej dárek! Ale já nevím, jestli bych na něj měl čas, protože toho mám hodně. Možná až budu v důchodu a přestanu hrát, tak si třeba budu pískat. Ale to už mi na to asi zase bude stačit jen ten můj starej… přítel. Ten současnej.

Co už jste zažil s Fešáky, tenkrát na začátku 70. let v Činoherním studiu v Ústí?
My jsme to divadlo tehdy v Ústí založili… S Bluegrass Hoppers, tenkrát se ještě nejmenovali Fešáci, Janem Turkem, Robertem Mouchou a dalšími, jsme spolu hráli na jevišti ve hře Diogenes cynik režiséra Evalda Schorma. (Premiéru měla tato inscenace 25. ledna 1974 v překladu Josefa Topola, hráli v ní Pavel Zedníček, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Uršula Kluková… - poznámka Antonína Kny, kapelníka Fešáků). A bylo to bezvadný!

Prozradíte na tehdy budoucí členy Fešáků, jací byli?
To byla bezvadná parta „blbounů” (smích) - já je mám rád dodnes. Karel Poláčků a Honza Turek, Fanda Pátků - prostě celá ta parta byla skvělá, byla s nimi sranda. Hodně pěkných večírků jsme spolu tenkrát v Ústí zažili!

A vrací se vám to, ony zážitky, když spolu s Fešáky občas něco slavíte? Třeba 25 výročí Fešáků v Lucerně, či vystupujete na jejich velkém Maratónu? Nebo když společně vystupujete? Je to až deja vu, vrací se zpátky ta atmosféra?
Atmosféra jo, ale to slavení už není to, co to bejvávalo dřív. (smích) Už je to dnes… (hledá herec chvíli to správné slovo) … rozumnější.

Co ještě můžeme slíbit publiku Vánočního saloonu Fešáků navíc k Oranžovému expresu v Ústí? Zahrajete třeba ještě i něco jiného, další skladbu či píseň?
To myslím že ne - budeme si spíš chvilinku jen tak povídat s Honzou Turkem.