Rok se sešel s rokem - ale jaký by to byl pro fanoušky hudby na severu Čech advent bez koncertu pop rockových UDG?!

Opět naplánovali jednu ze svých posledních štací roku na domácí půdu, na sobotu 10. prosince do klubu Doma v Ústí. Kluci právě jedou turné Cirkus Live Tour 2011, na kterém představují DVD „Cirkus Live”, které si vydali sami. Je na něm záznam jejich výborné show z Prahy z cirkusového stanu a navrch komplet jejich videoklipů.

Na koncert jsem šla s vizí hudebního, ale i filmového zážitku. Na vánočním ústeckém koncertu totiž chtěli UDG křtít nové dílko dokument Lukáše Dostála „Dvatisícejedenáct”, mapující jejich muzicírování v průběhu několika měsíců roku 2011.

Nechybělo ale mnoho a koncert nemusel být vůbec. Po necelých 50 minutách po předpokládaném začátku, kdy na zatím poloprázdném parketu postávalo pár diskutujících skupinek, vystoupil na pódium bubeník kapely Tomáš „Jugi” Staněk a po pár vtípcích oznámil vážným tónem, že kytarista Bohouš Němeček je v nemocnici, pravděpodobně se „slepákem“. „První promítneme dokument - a uvidí se, co dál,” řekl. Vše ale nakonec dobře dopadlo a všichni včetně „Slepáka“ dali do vystoupení vše (ať už vestoje či vsedě).

V důsledku komplikované situace se z kytarové předkapely BroumBand (www.broumband.cz; stylově má k UDG relativně blízko - poznámka redakce), která kluky na celém jejich turné doprovází, rázem stala after kapela. Hrát začali ústečtí, aby Bohouš mohl co nejdřív opět pod lékařský dohled.

Po půl desáté se tak hudebníci vyřítili na pódium a po krátkém a bouřlivém přivítání od publika se rozjeli naplno. „Tady to je stejně nejlepší místo, nikde není líp než tady… Jsem rád, že jsme doma Doma,“ konstatoval zpěvák Petr Vrzák a zazněly první tóny. Zpočátku se to zdála být dámská jízda: v publiku na „ženské“ písně Zvědavá, Mary Ann a Duše slečny převažovalo něžnější obecenstvo, ale byla to mylná domněnka. Přišel Chimér a Kiss a Beduín, rozjeli se i pánové a Music Pub Doma začal bouřit a soutěžit, která polovina sálu bude ve zpěvu (řevu?) lepší. Vyhráli všichni - a UDG doslova zářili nadšením.

Za starších hitů následovala pomalá pohodovka Předměstí a přišel křest dokumentu „Dvatisícejedenáct“. A protože režisér Lukáš Dostál je z Moravy, šampaňské by bylo barbarství - pravá moravská slivovice pokřtila nový film. Asi nejeden fanoušek záviděl prvním řadám. Šňůra hitů pokračovala Adamovými „lehce skočnými“ Cowboy hip-hop a Nad Letnou i ležérní Éterickou. ..

„Jsem úplně nadšenej,“ dodal Petr a po staronové Hestii vytáhli kluci svůj nejnovější trumf dvě novinky, budoucí hity Románky a Najednou. Atmosféra pomalu dosahovala bodu varu a Tomáš Jugi chtěl využít situace ke „stage divingu“. Bohužel dav ho nepodržel, a tak zpěvák a saxofonista Adam nemohl situaci komentovat jinak, že nejen Bohouš dnes bude potřebovat ambulanci. Tomáš se ale oklepal a hrdě opět vystoupal na pódium a rozjel hitovky Piloti a Kurtizánu.

Nadšení a ovace nekončily. Kluci nás dál ujišťovali o tom, že jen pro Ústí platí: „Koncerty doma jsou ty nejlepší!“

Netrvalo dlouho a klub se otřásal v základech při remixu Zpěvů deště a Ruské rakety. „Jste skvělí, doma je Doma.“ Fanoušci pak UDG nechali na chvilku odejít a oddechnout si, ale po obrovském aplausu se Tomáš vrátil a stále opakoval:„Strašně, strašně, strašně… moc děkujeme“.

Následovaly poslední tři kousky z dílny ústeckých muzikantů. Z nejnovějšího alba Autoportrét hit Kdy zas blíž a jedna z nejstarších písní Motýl. Pak už nic jiného, než naprosto nejoblíbenější a nejhranější Hvězdář. Jako ta nejlepší tečka na závěr zakončil skvělé vystoupení partičky kluků z UDG na domácí půdě v Ústí nad Labem. Tak opět za rok před Vánocemi!

Zpracovala Michaela Stránská