Sportovní a pivní poetika, hity vlastní i převzaté, třeba country klasika Buráky, Jahody mražený od Schelingera, Nonstop.

V sestavě Ota Hereš (zpěv, kytara), Petr „Kuna“ Buneš (kytara), Martin Melmus (bicí) a Tonda Rauer (baskytara) se Alkehol nebere moc vážně, nemluví o „velkém umění“. Jen CD „seká jak Baťa cvičky“, vyprodává koncerty… Aktuálně se na turné po ČR ohlíží za 20 roky hraní, na konec února chystá výběrové 2CD „Na tahu“ (EMI Czech). Bude to komplet (prý Tuplák) 2 x 17 skladeb včetně bonusů, novinek Piráti a Není důvod, abychom se věšeli.

Kdo vymyslel logo Alkeholu stylizovaný název kapely? Připomíná kresby Petra Urbana…
Kuna: Logo vymyslel grafik, který vytvořil obal k prvnímu albu. Petr Urban to nebyl, ale věřím, že by vymyslel taky hodně dobrý logo.

Jste na ten nápis pyšní? Mít v názvu hned dva půllitry piva?
Kuna: Samozřejmě, kromě půllitrů jsou tam i „opilá“ písmenka „A“ a „H“? K nám se hodí dokonale!

Proč a jak vznikl Alkehol? Bylo to pro některé jeho členy vysvobození z pracovního procesu?
Kuna: Alkehol jsme založili, protože jsme byli mladí a plni energie. Chtěli jsme dělat veselou muziku jako kapely Kabát nebo Tři sestry. Vůbec nás nenapadlo, že budeme hrát dvacet let. Brali jsme to jako bokovku ke Kryptoru.

Právě oporou Kryptoru jste bývali. Třeba na CD Greedpeace mi ale připadalo, že se bral až moc vážně. Souhlasíte?
Kuna: Proč vážně? K thrash metalu takové texty a póza „tvrďáků“ patří!

Fanánek ze Tří sester už pivo nepije dávno, co vy? Na kterém alkoholu se dnes shodnete?
Ota: Já jsem stále na pivečku, občas víno. Ostatní pijou, co jim přijde pod hubu.
Na začátku se všichni shodnem na pivu a pak se rozjede akce panáky dle libosti jednotlivých členů souboru.

Kolik piv už to zhruba mohlo být za 20 let kapely?
Ota: Nepočítaně.

Bylo těžké sestavit 2CD největších hitů, desku „Na tahu“, nebo se na 2 CD ani všechny nevešly?
Kuna: Bylo to celkem těžký! Všichni z kapely jsme napsali svoje favority a ty songy, který byly nejčastěji, jsme dali na CD. Ale kdyby bylo ještě jedno cédéčko, bylo by to lepší.

Kdybyste si měli vybrat vašich 5 nej, které písničky by to byly?
Kuna: Hospodo nalejvej, O chlastu, Pijeme s láskou, Rozlezem se v červy, Zmaštěnej.
Ota: Jo, na Zmaštěným se shodnem. A pak třeba Na Zdraví, Na Slamníku… Myslím, že jich jen 5 nedám, mám jich oblíbenejch daleko víc.

Na www.alkehol.cz vám hlasují fanoušci o TOP 10 songů Alkeholu. Pomohli vám tak s 2CD?
Ota: Naše výběry se z 90 % shodovaly s tímto hlasováním fanoušků, takže jsme si jen ověřili správnost našeho rozhodnutí.

Zlí jazykové tvrdí, že k hudbě, jakou hrajete, snad ani není potřeba znát noty. Co byste jim odpověděli? Má někdo z kapely nějaké hudební vzdělání?
Ota: Nejen k hudbě, kterou hrajeme my, není potřeba znát noty. Zápis skladeb do notový osnovy opravdu není zas až tak potřebný. Důležitější je skladbu vymyslet tak, aby se líbila a hlavně vyjádřit náladu a atmosféru písně. Já osobně jsem chodil pět let na hudební nauku a paralelně s tím hrál na flétnu a klarinet.

Který z hitů 2CD „Na tahu“ je pro vás největší unikát a proč?
Ota: Unikátní jsou tam všechny, protože jsou od nás.

A kterou jste hráli na každé show? Bez ní by to nešlo, ani v Ústí nebude chybět?
Kuna: Jsou to naše skladby O chlastu, Hospodo nalejvej a Na Slamníku.

Na 2CD máte i bonus Pirátská. Souvisí s Pirátskou stranou, s bojem proti rušení serverů jako je Megaupload na internetu?
Kuna: „Pirátská“ je o pirátech plavících se oceánem. S politikou nemá nic společného. Je to pocta kapele Running Wild, která tuto tematiku proslavila.

Alkehol právě začal výroční turné. Jedete ho sami, nebo s sebou po Česku vezete nějakou spřátelenou partu?
Ota: Tentokrát vyrážíme sami. To proto, že před každým vystoupením pouštíme skoro hodinový dokument a vlastní koncert pak trvá kolem dvou hodin.

Na svém webu nabízíte ke koupi dva druhy dámských kalhotek, tanga i nohavičky. A co pro pány slipy a trenýrky by nebyly?
Kuna: Jo, máme to v plánu. Až seženeme kvalitní „boxerky“ s dobrým střihem, vyzkoušíme je na sobě a budeme vypadat jak modelové, přidáme je do sortimentu.

Víte už dnes, čím vyvrcholí letošní oslavy 20 let Alkeholu?
Ota: Mám takový pocit, že to, jak to všechno vyvrcholí, ještě nikdo z nás netuší. Ale slavit budeme celý rok… jako ostatně už celých 20 let.