Premiéru, už zcela vyprodanou, má v pátek v Docela velkém divadle v Litvínově (DVD) absurdní komedie Za úplňku. Hru uvede DVD ale také v pondělí 20. a v úterý 21. února vždy od 19.00 hodin.

„Příběh se odehrává v jednom divadelním baru ve chvíli, kdy je na jevišti představení, ve městě vojenské cvičení a na obloze je měsíc v úplňku. Uvádíme ji v režii Jurije Galina,“ popsala Jana Galinová z DVD.

„Autor Robert Geisler poskytl našemu divadlu svou absurdní hříčku z divadelního prostředí k volnému použití. Takže jsme ji s láskou ale také bez slitování upravili pro své herce, svůj divadelní bar i klub Gama v Mostě, kde Úplněk jednou měsíčně uvedeme,“ dodala dramaturgyně Jana Galinová.

V rozhovoru odpovídal autor scénáře Robert Geisler.

Můžete popsat genezi scénáře hry Za úplňku?
Divadlo Na zábradlí v roce 2005 uvádělo festival Československé jaro, hry českých autorů, pro které jsem na zakázku napsal čtenou inscenaci Za úplňku.
Zeptali se mě tehdy, jestli bych něco nenapsal, jenomže to bylo týden před zahájením. Tak jsem to vzal jako výzvu a napsal tenhle text. Na zábradlí jsme ho hráli asi čtyřikrát a poté jsem dal scénář k dispozici do agentury Dilia, aby si ho mohl někdo vybrat.

Překvapilo vás, že po něm sáhlo právě severočeské Docela velké divadlo Litvínov?
Překvapilo mě, že si o to řekl vůbec někdo nejen litvínovské divadélko. A mám radost, že si to někdo vybral, mám z toho radost.

Představení Za úplňku si svým způsobem prosadili sami herci DVD Litvínov, kteří ho „objevili“. Vedení divadla nejprve váhalo, hra mu připadala příliš složitá, ale ve finále už jsou nadšení všichni, těší se. Co vy na to?
Tuto peripetii vůbec nevím. Mě volala dramaturgyně DVD Jana Galinová, že divadlo tu hru chce. Tak jsem se nebránil. Jsem rád, že je to baví stejně jako nás, když jsme to četli kdysi Na zábradlí.

Už tam to mělo úspěch?
Mělo, fungovalo to jako marihuana: Čím víc lidi čtení sledovali, tím víc se smáli.
Bavilo to publikum i herce, přesto to nikdy na Na zábradlí nepovažovali za věc, kterou by dali do hlavního repertoáru. Takže z toho, že si to vzal někdo za své, mám teď radost.

DVD uvádí představení ve vlastním divadelním baru…
To udělali správně, tak to bylo psané už pro Divadlo Na zábradlí. On to pak spontánně hrál i majitel toho baru s vlastním amatérským divadlem Lucerna MB. Asi třicetkrát hru Za úplňku uvedli.

I to potvrdilo, že má hra budoucnost a životnost?
Tu životnost spíš potvrdilo to, že si ji vybralo Docela velké divadlo v Litvínově. A že ji spontánně dělají.

Bavil jste se i vy sám při psaní scénáře hry Za úplňku?
Já jsem to psal hlavně z toho důvodu, že jsem se u toho bavil. Já píšu vždycky, protože mě psaní baví (smích).

S jakým očekáváním přijedete do Litvínova na premiéru?
S žádným, to je nejlepší. Já jsem zvědavý, čím mě překvapí.

Je ve hře Za úplňku postava, do které jste se sám promítl?
Není.

A ani byste si žádnou z těch postav nevybral pro sebe třeba pro amatérské divadlo?
Kdybych v tom měl hrát amatérsky, bavil by mě asi důstojník, Američan. Jeho role by mě bavila hodně. Jinak všechny ty figury, které tam jsou, jsou částečně vymyšlené a částečně inspirované životem baru Divadla Na zábradlí.

Tedy je tu hodně ze života?
Když vidíte, co se v ní děje, zjistíte, že to je hodně ulítlé; s realitou že to nemá moc společného. Ale základy vycházejí z reálného principu. To znamená, že bar Divadla Na zábradlí opravdu funguje, jak funguje, během představení má zavřeno a opravdu tam chodí lidi z ulice, kterým barmani neustále vysvětlují, že mají otevřeno až po představení, býval tam herec, který když se opil tak tam vyváděl a obtěžoval hosty…
Děly se tam tyhle věci, ale samozřejmě ne v takové podobě a v takové míře. To už je licence, psal jsem ty scény tak, aby mě bavily. Nemají moc společného s realitou i když z reality vychází.

V inscenaci jsou také vaše písničky: Dá se mluvit o absurdním muzikálu?
To nedá, písničky jsou tam jen dvě.

DVD bude hru Za úplňku pravidelně uvádět jednou za měsíc v mostecké hospodě hudebním klubu Gama. To je úžasné, že?
To je skvělé, o tom vůbec nevím. Z toho mám radost.

Jedenáct postav je ale dost na jedno představení, ne?
Je. Jenže ono je to vymyšlené na určitý prostor, a ne jako hra, se kterou bude někdo někam jezdit. Původně to byla jen legrace pro festival.

Hrál v roce 2005 ve hře někdo ze Zábradlí mediálně známější?
Leoš Noha hrál amerického generála a Igor Chmela ožralého herce. Já sám měl roli českého generála Machače.

Které postavě budou/ mohou diváci fandit? Může to být pokaždé jiné? A je v té inscenaci vůbec někdo normální?
Já nikdy nemyslím za diváky, to je jejich věc. Komu budou chtít fandit, tomu fandit budou. Normální není v inscenaci nikdo, ztrácel by se mezi ostatními magory.

Počítám-li správně, ještě jste „jen taktak“ stihl službu v České lidové armádě. Docenil jste to při psaní hry Za úplňku? A není dokonce ta hra „malou pomstou zeleným mužíčkům“?
Nevím, jestli je to nějaká podvědomá pomsta. Podle mě jsem jen využil znalost tohoto prostředí a posunul do absurdní roviny stejně jako všechno ostatní. Otázku „ Jak je to možné?“ si bude asi pamatovat každý, kdo absolvoval službu v ČSLA.

Je název Za úplňku i „alibi“ pro bláznivé chování postav hry?
Nejen alibi, všechny moc úplňku ovlivňuje neustále o tom hovoří.

Prozradíte, na čem právě pracujete? Můžeme se těšit třeba na nový film?
Jeden film, který jsme točili s Markem Najbrtem a Benem Tučkem v létě v Polsku, je teď ve střižně a pracujeme na dalším scénáři.
V současné době píšu spolu s dalšími scénáristy druhou řadu Terapie pro HBO.

„Nakopl vás“ Český lev za scénář k dramatu Protektora? Kdekdo u nás by z takového úspěchu nějaký čas žil…
Teď nevím, jak přesně to myslíte… Psali jsme s Najbrtem i s Tučkem vždycky spontánně. Divadelní hříčky jsem si dělal i před Lvy pro zábavu. Ale je pravda, že teprve po Českých lvech přišly scénáře na zakázku.

Byla pro vás důležitá hudba tria MidiLidi? Pro mě překvapení, ukázala se v dost jiném světle…
Byla a je. Petr Marek dělal hudbu už pro náš první film Mistři. Na Protektora jsme udělali konkurs a skupina MidiLidi přišla s progresivním řešením, které se nám nejvíc líbilo, takže jsme spolupracovali na druhém filmu a v současné době jsme už konkurs nedělali a rovnou s nimi spolupracujeme na filmu třetím.